Sınır Tanımayan Mühendisler (EWB) Topluluğu

Yeni Nesil Mühendislere İlham Veriyor


Kar amacı gütmeyen bir topluluk olan Sınır Tanımayan Mühendisler, dünyanın dört bir yanındaki mühendislik projelerinde gönüllülerle birlikte çalışıyor.

Dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek için şekillendiren tüm disiplinlerden mühendisler ve mühendislik öğrencilerinden oluşuyor Sınır Tanımayan Mühendisler Uluslararası Topluluğu.


Bugün, özel bir sebep olmadan, geçmişte katkıda bulunan dünyanın her bir mühendisine ve şimdiki zamanda katkıda bulunan herkese 21. yüzyılda hala toplumun karşılaştığı günlük zorluklara yönelik çalışmaları için teşekkür etmek istiyoruz.


Ailenizde bir mühendisiniz veya bir arkadaşınız bir komşunuz, bir meslektaşınız, bir LinkedIn irtibatınız mühendis ise, hayatlarını mühendisliğe adamış olan herkes bugün yaptıkları çalışmalar için teşekkür ediniz. Bu onların yüzlerine bir gülümseme koyacak ve günlerini aydınlatacaktır.


Küçük bir teşekkür yada takdir herkesi mutlu eder ve daha çok çalışmak için harika bir motivasyon kaynağı sunar onlara.


Öyleyse Sınır Tanımayan Mühendislerin ve dünyadaki farklı yerel toplulukların başkalarına ilham vermek için neler yaptığını biraz inceleyelim…


Gelecek nesle ve mühendislere ilham veriyor

“İlk iki buçuk yıl boyunca mühendislik mesleğini icra etmekten gerçekten zevk almadım ve mühendislikten çıkmanın yollarını aradım, ancak EWB (sınır tanımayan mühendisler topluluğu), mühendisliğin toplum için sahip olduğu potansiyeli gerçekten bana gösterdi ve bugün bu mesleği yapabildiğim için çok mutluyum. Artık mühendislikten ilham alıyorum ve olumlu bir katkıda bulunmak için yetenek ve fırsatlardan tam olarak yararlanmak istiyorum. ” — Anna Lea, EWB Oxford Topluluğu

Sınır Tanımayan Mühendisler Topluluğu, mühendisliği içinde yaşadığımız dünyayı şekillendiren bir güç olarak görüyor.


Bu, Dünya gezegeninin tüm sakinlerinin yaşam kalitesini iyileştirmeye katkıda bulunan uygun teknolojilerin, bilimlerin ve sosyal kriterlerin dikkatlice değerlendirilmesini içerebilir.


Sınır Tanımayan Mühendisler Topluluğu, gençlere ilham veriyor çünkü mühendisliği sosyal ve çevresel bağlamda konumlandırıyor, bu da farklı çevresel sosyal ve çevresel zorluklarla mücadele ederken günümüz dünyası açısından çok önemli.


Mühendisliğin sayısal hesaplama sıkıcılığından daha fazla şey olduğunu göstermek önemlidir; ve daha ucuz, daha büyük veya daha hızlı bir şey yapmaktan çok daha fazlasını başarmaktır esasında.

Genç mühendislik öğrencilerinin en çok dile getirdikleri yorumlarından biri de, mühendisliği terk etmeyi planlayan öğrenci üyelerinin, Sınır Tanımayan Mühendisler ile etkileşime girdikten sonra fikrini tamamen değiştirmesidir ki Bu bile tek başına bir başarıdır.


Sınır Tanımayan Mühendisler tarafından yapılan farklı yaklaşımlara sahip bazı çalışmalar;

 • Okullarda Atölye Çalışmaları

 • Tasarım Yarışmaları

 • Projeler

Okullarda Atölye Çalışmaları


Etkileşimli ve uygulamalı atölye çalışmaları, farklı geçmişlerden gelen yeni nesil mühendislere ilham veren ve onları teşvik eden ve mühendislikte kariyer seçmelerine yardımcı olan gönüllüler ve öğretmenler tarafından yürütülmektedir.


Tüm gönüllüler, ulusal STEM programının bir parçasıdır ve gençlerle çalışmaya istekli ve uygundurlar. Sunulan iki çalıştay — Her Yerde Herkes için Su ve Her Yerde Herkes için Güç — Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ve küresel vatandaşlık kavramı üzerine inşa edilmiştir.


Atölyeler ilkokul ve ortaokul öğrencileri için oluşturulmuştur. Öğrencileri küresel düşünmeye ve mühendisliği, insan ihtiyaçları ile ilişkilendirmeye teşvik ederler.


Tasarım Yarışmaları


Bu tasarım yarışmaları üniversite öğrencileri için düşünülmüş ve geliştirilmiştir. Zorluklar, gerçek dünyadaki baskılar ve riskler olmadan gerçek dünya sorunlarıyla ilgilidir. Öğrenciler daha sonra küresel ve yerel meseleleri ele almak için ihtiyaç duyacakları beceri, bilgi ve deneyimi bu sayede geliştirebilirler. İki yarışma vardır:

 • İnsanlara Yöenelik Mühendislik Tasarım Yarışması

 • Verimliliğe Yönelik Erişim Tasarım Yarışması

1- İnsanlara Yöenelik Mühendislik Tasarım Yarışması


İnsanlara Yönelik Mühendislik Yarışması, birinci ve ikinci sınıf öğrencilerinin gerçek dünyadaki sorunları araştırmasına ve yanıtlamasına olanak tanır. Öğrencileri mühendisliğin insani ve sosyal etkisine yönlendirir. Bu erken dönemde gerçekleştirilen yarışma sayesinde öğrenciler çalışma ve yenilik yapma becerilerini geliştirebilirler. Bu yarışma, Üç Farklı ülkedeki Sınır Tanımayan Mühendisler Topluluğunun gerçekleştirdiği bir işbirliğidir: ve bu ülkeler İngiltere, İrlanda, Güney Afrika’dır ve ayrıca ABD’deki öğrencilerin de katılabileceği şekilde Güney Afrika, ABD ve İngiltere’dir.


2- Verimliliğe Yönelik Erişim Tasarım Yarışması


Erişim Tasarım Yarışması için Verimlilik, öğrencilere lisans veya yüksek lisans derecelerinin son yıllarında küresel enerji erişimini hızlandırmak için endüstri ile bağlantılı olmalarıdır. Dondurucu, soğutucu ve iletişim gibi kritik enerji hizmetleri sağlayan cihazları geliştirmek için çalışırlar.


Projeler


Bu projeler temiz suya erişimi artırır, sanitasyon tesislerini iyileştirir, güvenilir enerji kaynaklarını ve dayanıklı ortamları oluşturur.


Mevcut sekiz proje şunlardır:

 • Nepal’de daha iyi şebeke bağlantısı

 • Peru’da kuru tuvaletler

 • Bangladeş’te güçlendirilmiş sıva

 • Kenya’da şebeke dışı yenilenebilir enerji kaynakları

 • Kenya’daki kentsel alanların yeniden yapılandırılması

 • Meksika’da temiz su

 • Ruanda’da afete dayanıklı binalar

 • Hindistan’da kirlilik devrimi

Görünmez Süper Kahramanlar: Daha iyi bir dünya inşa etme tutkusuyla sınırı olmayan mühendisler

İngiltere’deki ilk Sınır Tanımayan Mühendisler (EWB) grubu 2001 yılında Cambridge Üniversitesi’nde kuruldu ve 2003 yılında bir hayır kurumu olarak tescil edildi. EWB UK, 2002 yılında Afet, su ve atık yönetimi ile ilgilenen Hindistan’ıb Pondicherry şehrinde Sosyal ve Çevre Geliştirme Örgütü (ORSED) ile ilk denizaşırı yerleşimini gerçekleştirdi.


O zamandan beri, Sınır Tanımayan Mühendisler gönüllüleri temiz su ve sanitasyondan yenilenebilir enerji ve kamu binası projelerine kadar her şeyde Afrika, Asya ve Güney Amerika’daki topluluklarla çalışıyor.


EWB-ABD bölümleri, tek bir amaç için Afrika, Orta Amerika ve Amerika Birleşik Devletleri’nde projeler hayata geçirmiştir: Kalıcı ilişkiler yaratarak ve dünya çapında toplulukları güçlendirerek gelişmekte olan ülkelerdeki toplulukların yaşam kalitesini artırmaktır amaçları.


Bunları aşağıdaki video da görebiliriz:

İnşaat Mühendisliği Enstitüsü: Yıllık ücretsiz sergiler yoluyla STEM ve mühendisliğin teşvik edilmesi


İnşaat Mühendisliği Enstitüsü (ICE), endüstri standardı olan mesleki nitelikleri ödüllendirirken, altyapı ve çevre konusundaki tartışmalara liderlik ederek eşsiz bir eğitim, bilgi ve düşünme düzeyi sağlıyor.

“Her disiplin çözüm bulmak için birlikte çalışır.”

İnşaat Mühendisliği Enstitüsü’nün (ICE) Öğrenme ve Sergi Merkezi inşaat mühendisliği ve inşa edilmiş ortamın en iyisini sergiliyor. İnşaat Mühendisliği Enstitüsü’nün 200. yıldönümü için, ICE inşaat mühendislerinin hayatları dönüştürmede ve geleceğimizi korumada oynadığı rolü kutlamak ve dünyayla paylaşmak istedi ve sonrasında da Görünmez Süper Kahramanlar sergisi oluşturuldu.

Görünmez Süper Kahramanlar Sergisi

İnşaat Mühendisliği Enstitüsü (ICE) ilk olarak Londra’daki İnşaat Mühendisliği Enstitüsü’nde Görünmez Süper Kahramanlar sergisini düzenledi. Bu büyük başarıdan sonra, sergi artık herkesin çevrimiçi izlemesi için hazırdı. Görünmez Süper Kahramanlar, dünyanın en olağanüstü mühendislik projelerinin arkasındaki genellikle tanınmayan kahramanlara odaklandı. En son teknolojiyi kullanan sergi, inşaat mühendisliğinin en iyi örneklerinden bazılarını hayata geçirmeyi başardı. Görünmez Süper Kahramanlar sergisi şu anda yalnızca çevrimiçi olarak buradan görüntülenebilir.

Kaynaktan Musluğa Su Sergisi

2020'de İnşaat Mühendisliği Enstitüsü bir başka ücretsiz sergi daha düzenleyecek. Halka açık olacak bu Kaynaktan Musluğa Su Sergisi: Su mühendisliği dünyasını ve milyarlarca insana temiz su sağlamada karşılaşılan zorlukları gözler önüne getirmeyi amaçlıyor.

“İlginç, eğlenceli, anlamlı ve önem verdiğiniz şeylerden ödün vermeyi gerektirmeyen bir şeyde kariyerimi takip etmenin mümkün olduğunu keşfettim. EWB’ye benden daha uzun süre önce dahil olan ve şu anda bunu yapabilen çok sayıda insan var.” — Andrew Hunt, EWB Brighton Topluluğu

Bu Sergi, sahne arkası mühendislik kahramanlarının, felaket ve selle savaşanların, temiz su ve sanitasyon sağlayarak dünya çapında milyonlarca insanın hayatını kurtaranların ilham verici çalışmalarını içeriyor.


Çocuklar ve gençler için harika bitşey olan bu sergi, videolar, etkileşimli içerikler, etkinlikler, hikayeler ve dünyanın dört bir yanından gelen gerçek su mühendisliği projelerinin çarpıcı örnekleriyle doludur.


Bu sergi, mühendislik meraklıları, aileler, eğitim hayatının henüz başında olan mühendislik öğrencileri ve dünyanın bazı bölgelerinde suyun lüks bir iksir olabileceğini bilmeden suya kolaylıkla erişebilen herkes için bir göz açıcıdır.


Ana ekranlar, su altyapısının desteklenmesine yardımcı olan çeşitli mühendislik projeleri aracılığıyla ziyaretçileri yönlendirecek. Ziyaretçiler ayrıca etkileşimli birimlerde etkileşimli içeriğin yanı sıra ICE Media Cube, Sanal Gerçekliği Keşfet dünyalarında film izleyebilecekler. Elbette birçok ziyaretçi, Lego ve inşaat kitleri ile etkinlik bölgesinde bazı İnşaat Mühendisliği modelleri inşa etmek isteyeceklerdir.


Kaynaktan Musluğa Su Sergisi, 22 Aralık 2020'ye kadar Londra’daki İnşaat Mühendisliği Enstitüsü’nde devam ediyor olacak… Londra’ya gidemeyenlerin endişelenmesine gerek yok. Sergi çevrimiçi olarak da izlenebilir. Tüm su projelerini buradan çevrimiçi olarak görüntüleyebilirsiniz.

Sergi şu alanları içeriyor:

 • Akıllı Altyapı Alanı

 • Çevresel Etki Alanı

 • Bağlı Topluluklar Alanı

Akıllı Altyapı Alanı


Akıllı Altyapı bölgesi, inşaat mühendislerinin 2050 yılına kadar dokuz milyar insana ulaşacak, sürekli büyüyen, şehirleşen bir nüfusun ihtiyaçlarını karşılamak için akıllı teknolojiyi nasıl kullandıklarına dair bir öğrenme yolu içermektedir.

Akıllı Altyapı, dünyanın dört bir yanındaki şehirlerin nasıl daha akıllı, daha enerji tasarruflu olması gerektiğini ve ileriye dönük olarak mühendislerin dünya çapında ihtiyaç duyulan sürdürülebilir büyümeyi sağlamak için ne kadar hayati olduğunu gösteriyor.


Çevresel Etki Alanı


Küresel olarak iki ana konu: temiz suya evrensel erişim ve iklim değişikliğinin etkileriyle mücadele etmektir. İnşaat mühendisleri de bu sorunları çözmek için çalışıyorlar.

Çevresel Etki sergi alanı, milyarlarca insana içme suyu sağlamak gibi temel zorlukların ölçeğini ve yanıtını araştırmaya adanmıştır.


Bağlı Topluluklar Alanı


Kara yolları, demir yolları ve havaalanları; işe gidip gitmeyeceğimiz, arkadaşlarımızı ve ailemizi ziyaret ettiğimiz veya sadece yeni yerler keşfetmek için bir maceraya çıkacağımız her yolculuğun ayrılmaz parçalarıdır. Seyahatlerden keyif alırken, inşaat mühendisleri bizi nereye gidersek gidelim kara yollarının, demir yollarının ve havaalanlarının inşasına her zaman yardımcı oldular. Bağlı Topluluklar sergi alanı, dünyanın dört bir yanındaki toplulukların mühendislik çalışmaları yoluyla nasıl birbiriyle bağlandıklarıyla ilgilidir.


Susan Fourtané / Interesting Engineering

İlgili Makaleler:

 • Engineers Should Master Soft Skills for a Successful Career

 • How Engineers Can Embrace Change When AI and Automation Take Their Jobs

 • How Artificial Intelligence Is Going to Transform the Engineers’ Jobs

 • How Multidisciplinary Engineering Studies Can Accelerate Your Career

 • Top 10 Programming Languages for Engineers

Not: Bu çeviri makalenin orjinali daha önce Medium sitesinde yayınlandı.

Blog Posts

 • Beyaz LinkedIn Simge
 • Beyaz Facebook Simge
 • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Relaxing Sea Sound - Unknow
00:00 / 00:00
Rate websitenot goodnot greatgoodgreatperfectRate website
 • Grey Facebook Icon
 • Grey Twitter Icon
 • Grey LinkedIn Icon
 • Grey iTunes Icon
 • Grey YouTube Icon
 • Grey Instagram Icon
 • Grey Blogger Icon
 • Grey RSS Icon

"Real success delivers you up to a high degree of Allah's floor" Hüseyin Güzel

"Real success delivers you up to a high degree of Allah's floor" Hüseyin Güzel

Subscribe for updates!

© Copyright 2023 by Hüseyin GÜZEL

     All Rights Reserved by Technical Library