Rusya'nın Yüksek Teknolojili Hava Savunma Sistemi, S-400

Geçen Cuma günü (12.07.2019) Türkiye, Washington’un tartışmalı anlaşma konusunda yaptırımlarla tehdit etmesine rağmen Rusya’nın S-400 füze savunma sistemlerinin ilk teslimatını aldı.


Teslimat, Ankara ile Moskova arasındaki sıkı yakınlaşma bağları konusunda yeni bir zirveye işaret ediyor. İşte Rusya'nın en modern uçaksavar savunma sistemi hakkında bilmeniz gerekenler:


S-400 nedir?


Rus ordusu, 2007'de havadan gelen tehditleri engellemek ve vurmak için tasarlanmış S-400'ü kullanmaya başladı.


Devlete ait Almaz-Antey üretici firmasına göre, 400 kilometre (250 mil) menzile sadece beş dakika içinde kilitlenebiliyor.


S-400 savunma sistemi birkaç araçtan meydana geliyor: bir komuta merkezi, çeşitli mobil radar istasyonları ve her biri dört füze taşıyan 12'ye kadar fırlatma rampası.


Rusya'nın en batı noktasından en uzak doğu köşelerine kadar düzinelerce S-400'ler zaten konuşlandırıldı. Ayrıca Rusya'ya Ukrayna'dan 2014 yılında ayrılarak dahil olan Karadeniz yarımadasında olan Kırım'da da dört adet S-400 de yer almaktadır.


Rusya'nın Hmeimim ve Tartus donanma tesisindeki hava üssünü korumak için Moskova'nın Şam rejiminin yanına askeri olarak müdahale ettiği Suriye'ye de iki adet kuruldu.


S-400 savunma sistemin daha önce kimler aldı?


Rusya'dan silah alan ilk ülke Çin’dir ve birkaç S-400’ü tahmini olarak 3 milyar dolara satın aldılar. Teslimatlar Nisan 2018’de başlamış ve ilk testler Haziran 2019’un sonunda yapılmıştır. Füze anlaşmasının diğer bazı ayrıntıları halka açık hale getirilmiştir.


Hindistan da beş adet S-400 sistemini 5.2 milyar dolara satın aldı. Teslimatları gelecek yılın sonunda başlayacak.


Irak, Katar ve Suudi Arabistan da dahil olmak üzere bir düzine civarındaki bazı ülkelerde, ABD'ye silah sistemlerindeki fiyatları düşürmesi yönünde baskı yapmak için S-400'e ilgi gösterdiler.


Batı neden endişeleniyor?


S-400, dünyadaki en modern hava savunma sistemlerinden biridir ve ABD'deki rakibi olan Patriot'tan daha düşük bir fiyata sahiptir.


Washington, Türkiye’nin S-400’ü satın almasına karşı çıktığını açıkça belirtti. Türkiye’yi F-35 savaş uçağı programından çıkarmakla tehdit ederek, s-400 anlaşmasından vazgeçmesi için 31 Temmuz’a kadar Ankara’ya süre verdi.


ABD ve NATO, S-400'ün ittifakın diğer üyeleri tarafından kullanılan ekipmanlarla uyumlu olmadığını söyledi.


Moskova S-400’ü politik bir silah olarak kullandı; sistemi Türkiye’ye satarak, Ankara’yla ilişkileri çok gerilmiş olan NATO’nun müttefikleri arasındaki anlaşmazlıkları körükledi.


Rusya, 2020’lerde S-400’ün halefi olan S-500’ü piyasaya sürmeyi planlıyor. Moskova, düşük yörüngeye ulaşabileceğini ve uyduları da hedef alabileceğini söyledi bu sistem ile.


Türkiye, ABD’nin öfkesini çeken S-400 sisteminin ilk teslimatını geçen cuma (12.07.2019) teslim aldı.


12 Temmuz 2019 Cuma günü - Türkiye, S-400 füze savunma sisteminin ilk partisini Cuma günü, satın alma konusunda sürekli olarak uyardığı ABD ile gerginliği artırmasına rağmen teslim aldı.


Türkiye’nin başkenti Ankara’daki bir hava üssüne yapılan teslimat, Washington’ın Türkiye’nin savunma sistemini satın alması halinde "gerçek ve olumsuz" sonuçların olacağı konusunda uyarmasına karşın gerçekleştirildi.


Türkiye Savunma Bakanlığı, "S-400 uzun menzilli bölgesel hava füzesi savunma sisteminin parçalarının ilk sevkiyatı 12 Temmuz 2019 itibariyle Ankara'daki Murted hava üssüne başladı." dedi.


Savunma sisteminin nerede konuşlandırılacağı ya da ne zaman faaliyete geçeceği henüz bilinmiyor.


Türkiye Savunma Başkanlığı (SSB) yaptığı açıklamada, "Sistemin diğer parçalarının tesliminin önümüzdeki günlerde devam edeceğini" belirterek "Sistem tamamen hazır olduktan sonra ilgili makamlarca belirlenecek şekilde faaliyete geçecek." dedi.


Rusya Federal Askeri Teknik İşbirliği Servisi, TASS haber ajansına teslimatı doğruladı.


TASS ayrıca, S-400 parçalarını taşıyan başka bir uçağın Türkiye'ye "yakın gelecekte" gideceğini söylerken Rus askeri-diplomatik bir kaynaktan alıntı yaparken, 120 güdümlü füzeden oluşan üçüncü bir teslimatın deniz yoluyla gönderileceğini söyledi.


Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov gazetecilere verdiği demeçte, "her konuda anlaşmalara ve imzalanan sözleşmelere tam olarak uyulduğunu, tüm yükümlülüklerin yerine getirildiğini" söyledi.haberin devamını spacewar.com sitesinden okuyabilirsiniz...

28 views

Blog Posts

 • Beyaz LinkedIn Simge
 • Beyaz Facebook Simge
 • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Relaxing Sea Sound - Unknow
00:00 / 00:00
Rate websitenot goodnot greatgoodgreatperfectRate website
 • Grey Facebook Icon
 • Grey Twitter Icon
 • Grey LinkedIn Icon
 • Grey iTunes Icon
 • Grey YouTube Icon
 • Grey Instagram Icon
 • Grey Blogger Icon
 • Grey RSS Icon

"Real success delivers you up to a high degree of Allah's floor" Hüseyin Güzel

"Real success delivers you up to a high degree of Allah's floor" Hüseyin Güzel

Subscribe for updates!

© Copyright 2023 by Hüseyin GÜZEL

     All Rights Reserved by Technical Library