Robobee - Robot Arılar

Bir zamanlar yalnızca kitaplara, filmlere konu olan robotlar 20.yy itibariyle hayatımızın her alanında görülmeye başladı. Sensörlerin ve çiplerin, hayal gücü ile birleşmesiyle de robot teknolojisinde dev adımlar atılmaya başlandı. Robot teknolojilerinin hızla gelişmesine bir katkı da Harvard’ın Microrobotics Laboratuvarı’ndan geldi. Gelin ayrıntılara birlikte bakalım.Bunun sebebi ise fotovoltaik hücreler uzun süre enerji depolayamamasından geliyor. Lazerin menzili dışına çıkınca da Robofly uçuşu sona erer. Böylelikle minik robot, sınırlandırılmış ortamlarda yalnızca iniş kalkış hareketlerini yapabiliyor. Harvard Mikrorobotics Laboratuvarı’ndaki araştırmacılar Robofly’ın otonom bir şekilde yönetilemediğini açıkladılar. Robotun her ortamda uçabilmesi, hareketlerinin kısıtlanmaması amacıyla çalışmalara başladılar. Gücü arttırmak için iki kanat yerine dört kanat kullanılarak tasarlanan RoboBee X-Wing, gücünü güneş panellerinden alıyor.

RoboBee X-Wing, yaklaşık olarak 5 cm boyunda ve 259 miligram ağırlığa sahip. Üstünde güneş panelleri ve altında da kanatların çalışması için gerekli aktüatör(mekanizmayı hareket ettiren motor) yer alıyor. Güneş panellerini kanat rüzgarından korumak ve robotun ağırlık merkezini kanatların olduğu noktada tutma amacıyla tasarlanan Robobee X-Wing biraz garip görünebilir. Kanatlarını 200 Hz’de çırpan robot arımız otonom olarak uçamıyor, ama kısa süreli uçuşlar gerçekleştiriyor.


Robobee’nin Robofly’dan diğer bir farkı ise yüzebiliyor olmasıdır. Yüzme esnasında suyu yüzme odasında topluyor. Buradaki elektrolitik plaka suyu oksihidrojene dönüştürüyor böylelikle kanatlara suyun dışına çıkmasını sağlayacak kadar güç geliyor. Odada bulunan ateşleyici ise oksihidrojeni tutuşturarak Robobee’nin havaya fırlamasını sağlıyor. Böylelikle Robobee sudan etkilenmeyecek şekilde bir teknoloji olmaya başlıyor.


RoboBee, tüm zamanların en faydalı böcekleri olan arıların davranışlarını taklit eden bir robotik arı kolonisi oluşturma yolunda önemli bir adım olacak. Araştırma ekibi bu yönde yenilikçi araştırmalarına devam ediyor.Yazar: Emine KAYA / Elektrikport.com

Kaynaklar:

IEEE Spectrum Harvard University

0 views

Blog Posts

 • Beyaz LinkedIn Simge
 • Beyaz Facebook Simge
 • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Relaxing Sea Sound - Unknow
00:00 / 00:00
Rate websitenot goodnot greatgoodgreatperfectRate website
 • Grey Facebook Icon
 • Grey Twitter Icon
 • Grey LinkedIn Icon
 • Grey iTunes Icon
 • Grey YouTube Icon
 • Grey Instagram Icon
 • Grey Blogger Icon
 • Grey RSS Icon

"Real success delivers you up to a high degree of Allah's floor" Hüseyin Güzel

"Real success delivers you up to a high degree of Allah's floor" Hüseyin Güzel

Subscribe for updates!

© Copyright 2023 by Hüseyin GÜZEL

     All Rights Reserved by Technical Library