Renk TEORİSİ

Renk TEORİSİ: Renkleri Nasıl Kombine Ederiz ve Tasarımlarımıza Nasıl Ruh Katarız?


Gözümüzdeki retinanın ışık dalgalarının frekanslarını ayırt etme yeteneği sayesinde farklı renkler görürüz.


Belli renkler veya tonlar insanlarda farklı duygular uyandırır. Bu yazıda, Renk teorisine hızlı bir giriş yaparak; renkleri birleştirmenin yollarını açıklamak ve renklerle tasarımlar oluşturmak için bir tasarımcı olarak tasarımlarınızı keyifli hale getirmek için yararlanabileceğiniz araçları sizlere sunmak istiyorum...


Hadi başlayalım!


Farklı ruh hallerini farklı renkler yansıtır ve farklı amaçlara ulaşmak için bu farklı renkleri kullanabilirsiniz.


 1. Kırmızı geleneksel olarak Aşk, Enerji ve Yoğunluk ile ilişkilendirilmiştir. Dolayısıyla bir sürü araba reklamında veya sevgi ile alâkalı bir şey de kırmızı rengin bir tonu vardır.

 2. Sarı şeyler ise Zekayı, Dikkati ve Sevinci aktarmak için kullanılır. Sarı inanılmaz dikkat çekici bir renktir. Ancak sarı, uygulamanızın arka planı veya ana arayüzü olarak kullanılması iyi bir seçim değildir. Sarı dikkat yorgunluğuna neden olabilir. Uygulama simge tasarımı veya uygulama ekran görüntüsü tasarımı için mükemmel bir seçimdir.

 3. Yeşil; Tazelik, Güvenlik ve Büyüme ile ilişkilendirilmiştir. Bu nedenle en doğal, sağlıklı gıdalar için ve bu alanla ilgili şirketlerin markalaşma için yeşili kullandıklarını görürsünüz.

 4. Mavi ise Kararlılık. Güven. Huzur ile ilişkilendirilmiştir. Facebook'un ve Twitter'ın mavi olmasının nedeni hiçte şaşırtıcı değil.

 5. Mor; imtiyaz, Servet, Kadınlık için kullanılır. Mor, kadın hedefli  ve lüks ürünlerde kullanılması daha tercih edilir.  


Bu teorileri test etmek için, reklamları analiz etmeye başlayabilirsiniz. Sonuçta, reklamlar ikna etmek ve insan psikolojisini manipüle etmek için gerçekten iyi düşünülmüş deneylerdir.


Bir dahaki sefere bir reklam gördüğünüzde, tasarımlarını güzel göstermek için hangi tekniklerin veya tasarım ilkelerinin kullanıldığını ve hangi duyguyu uyandırmaya çalıştıklarını görmeye çalışın.


Bir renk paleti seçmek; sadece reklamcılık ve dikkat çekicilik ile ilgili değildir, aynı zamanda, ürününüzü satmak ve insanların sahip oldukları bazı içgüdülere ya da isteklere hitap etmekle de ilgilidir.


Bir uygulama / web sitesi tasarlarken düşünmeniz gereken ilk şey, hangi duyguları uyandırmak istediğiniz ve kullanıcıya iletmeye çalıştığınız fikirler ve buna göre bir renk paleti seçmektir.


Daha fazla bilgi edinmek için bunu okuyun.Renk paletlerini oluşturmak için renkleri nasıl kombine ederiz?

Şimdi, elbette uygulamanızın her yerinde aynı rengi kullanamazsınız. Birbiri ile en iyi uyumlu ve göze hoş gelen renkli kombinasyonlara ihtiyacınız olacak.


Renkleri kombine etmek için sanatçılar ve tasarımcılar genellikle renk tekerleği adlı bir araç kullanırlar.


Renk Tekerleği


Tasarımlarınızda farklı renkleri kombine etmek için renk teorisi bilimini kullanabileceğiniz birkaç yöntem vardır.


Analog Renk Paleti: Bu kombinasyon için, renk tekerleğinden bir renk alırsınız. Ardından ona komşu renkleri seçersiniz. Ve bu renkleri kullanarak bir tasarım yaratırsınız. Benzer renkler uyumlu ve kolay bir tasarım ortaya koyar. 


Tamamlayıcı Renk Paleti: Bu kombinasyon için bir renk seçin ve renk tekerleğinin karşısında bir renk seçin. Örneğin burada kırmızı ve yeşil renkler.


Tamamlayıcı Renk tasarımı genellikle dikkat çekicidir ve bu nedenle ana arayüz veya uygulamanızın arka planı için o kadar da iyi değildir. Bunun yerine, bunları uygulama simgeniz veya ekran görüntüleri için kullanın.


Bölünmüş Renkler: Bu renk kombinasyonu için bir renk alırsınız. Ve sonra renk paletinin karşısındaki renge bitişik olan iki rengi seçersiniz.

Hem dikkat çekici, hem de bakmak da hoştur.


Triadik Renk Paleti: Bir renk alıp eşkenar üçgen çizin. Seçilen renk kombinasyonu dengeli bir his verme eğilimindedirler.

Bu renk paleti 90'lı yıllardan beri kullanılmaktadır, bu yüzden biraz tarihsellik hissettirir. Çağın birçok fast-food zinciri logolarında bu şekilde seçilmiş üçlü renk kombinasyonunu taşır.


Monokromatik Renkler: Bu renkler çok moderndir ve modada çok fazla kullanılır. Monokromatik tasarımlar, modern akıllı telefon ekranlarında da güzel görünüyor. Tek bir renk alıp, birbirinden farklı ton ve tonlar oluşturmak için çeşitli miktarlarda beyaz veya siyah renkle birleştirmeniz yeterlidir. İstediğiniz kontrastı elde etmek için çok miktarda siyah veya beyaz karıştırabilirsiniz.


Bu renk paletleri inanılmaz aktüel olma eğilimindedir ve modern dijital tasarımlarda çok iyi sonuçlar almanızı sağlar.Daha fazla bilgi edinmek için bunu okuyun.


Renk ile tasarlamak için Araçlar

Değişik renklerin, göze hoşça vakit geçirmek ve belirli efektler elde etmek için nasıl kombine edileceğini öğrenerek renk teorisine giriş yapmış olduk.


Bir renk paleti oluşturmak veya kendi paletinizi yapmak için kullanabileceğiniz çevrimiçi araçlar vardır. En çok kullanılan araçlar şunlardır:

 1. Color Hunt (Renk Avlamak): Bu, profesyonel tasarımcıların en sevdikleri renk paletlerini kürlemek üzere tercih ettiği bir uygulamadır. Sıcak, Rastgele, Popüler paletleri bulabilir ve renk paletini ruh halinize bağlı olarak, projeniz için en uygun şekilde seçebilirsiniz.

 2. Flat UI Colors: Bu web sitesi, iOS platformunda özellikle iyi çalışması için formüle edilmiş 20 renk içerir.

 3. ColorZilla: Bu, bir web sitesinde herhangi bir rengin HEX kodunu bulmanızı sağlayan harika bir krom (Browser) uzantısıdır.


Bu araçları kullanarak, ruh halinin ardındaki renk teorisini anlayarak ve renkleri karıştırıp eşleştirerek, uygulama / web sitesi projenize en uygun olan bir renk paletine erişebilirsiniz. Bu, ürününüzün çekici görünmesine yardımcı olmanın yanı sıra kullanıcı için de belirli bir fikir veya duyguyu uyandırmanıza yardımcı olacaktır.


Yazar: Harshita AroraBlog Posts

 • Beyaz LinkedIn Simge
 • Beyaz Facebook Simge
 • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Relaxing Sea Sound - Unknow
00:00 / 00:00
Rate websitenot goodnot greatgoodgreatperfectRate website
 • Grey Facebook Icon
 • Grey Twitter Icon
 • Grey LinkedIn Icon
 • Grey iTunes Icon
 • Grey YouTube Icon
 • Grey Instagram Icon
 • Grey Blogger Icon
 • Grey RSS Icon

"Real success delivers you up to a high degree of Allah's floor" Hüseyin Güzel

"Real success delivers you up to a high degree of Allah's floor" Hüseyin Güzel

Subscribe for updates!

© Copyright 2023 by Hüseyin GÜZEL

     All Rights Reserved by Technical Library