top of page

Blog Posts

RAMS İlkeleri | İyi Tasarımın 10 Kuralı | Barış Özcan

Dieter Rams 70'lerde "iyi tasarımın 10 kuralı"nı yazdı.


 1. İyi tasarım yenilikçidir Yenilik olasılıkları hiçbir zaman tükenmez, hep yeni fırsatlar çıkar. Yenilikçi tasarım her zaman yenilikçi teknoloji ile birlikte gelişir ve asla tek başına var olamaz.

 2. İyi tasarım, bir ürünü kullanışlı hale getirir Ürünler kullanılmak için satın alınır. Belli kriterleri karşılamalıdır. Üstelik sadece işlevsel olanları değil, psikolojik ve estetik kriterleri de yerine getirmelidir. İyi tasarım, ürünün kullanışlılığını vurgularken, aynı zamanda buna gölge düşürebilecek hiçbir şeye itibar etmez.

 3. İyi tasarım estetiktir Bir ürünün estetik kalitesi, kullanışlılığının ayrılmaz bir parçasıdır; çünkü her gün kullandığımız ürünler kişiliğimizi ve iyiliğimizi etkiler. Ancak iyi yapılmış nesneler güzel olabilir.

 4. İyi tasarım, bir ürünü anlaşılır kılar Ürünün yapısını net şekilde ortaya koyar. Daha da iyisi, ürünün konuşmasını sağlayabilir. En iyi tasarımlar ise, ürünün kendini anlatmasını sağlayan tasarımlardır.

 5. İyi tasarım göze batmaz Bir amaca hizmet eden ürünler, aletlere benzer. Ne dekoratiflerdir, ne de sanat eseri. Dolayısıyla tasarımları, kullanıcının kendi ifadesine alan bırakmak adına, hem nötr, hem de sade olmalıdır.

 6. İyi tasarım dürüsttür Bir ürünü olduğundan daha yenilikçi, daha güçlü veya daha değerli hale getirmez. Tutulamayacak vaatlerle tüketiciyi manipüle etmeye kalkışmaz.

 7. İyi tasarım uzun ömürlüdür Modaya uygun olmaktan kaçınır ve bu nedenle asla çağdışı görünmez. Modaya uygun tasarımların aksine, günümüzün her şeyi kaldırıp atmayı seven toplumunda bile, varlığını yıllarca sürdürür.

 8. İyi tasarım kapsamlıdır, en ince detayına kadar düşünülmüştür Hiçbir şey rastgele seçilmiş olmamalı veya şansa bırakılmamalıdır. Tasarım sürecindeki özen ve doğruluk, tüketiciye duyulan saygıyı gösterir.

 9. İyi tasarım çevre dostudur Tasarım, çevrenin korunmasına önemli bir katkıda bulunur. Kaynakları muhafaza eder ve ürünün kullanım ömrünün tamamında fiziksel ve görsel kirliliği en aza indirir.

 10. İyi tasarım, mümkün olduğunca az tasarım demektir Daha az, fakat daha iyi; çünkü böylece temel ve gerekli unsurlara yoğunlaşılır ve ürünler gereksiz teferruatlara boğulmaz.

prepared by Barış Özcan

13 views0 comments
 • Beyaz LinkedIn Simge
 • Beyaz Facebook Simge
 • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page