top of page

Blog Posts

Rüzgar Santralleri İşletmesinin Uzaktan Kontrolü için SCADA Tasarımı ve Ekonomik Analiz Rehberi

Kontrol Makineleri için SCADA

SCADA sistemleri, #rüzgar santralleri gibi #enerji tesislerinin uzaktan çalıştırılmasını ve kontrol edilmesini sağlar. Aslında, çoğu rüzgar türbini satıcısı, makinelerinin kontrolünü gerçekleştirmek için kendi #SCADA sistemini tasarlar ve geliştirir.


Satıcılar, rüzgar santrallerinin uzaktan çalıştırılmasını 5 yıla kadar garanti ederler, ancak daha sonrasında, cihazların doğru performansının sorumluluğu rüzgar #türbin #jeneratör grubunun (WTG) sahibine (işletmenin kendine) aittir.


Bu 5 yıldan sonra şirket birkaç WTG satıcısını yönetiyorsa, basitlik, zaman tasarrufu ve çalışma saatlerinin artması açısından paradan #tasarruf etmek için kendi birleşik SCADA sistemini uygulaması daha uygundur.


Bu hedefe ulaşmak için de daha önce yapılması gereken birkaç görev vardır. İlk olarak, kapsamın belirlenmesi ve işlevsel ve #teknik şartnamelerin tanımlanması gerekir.Bu konulara göre gerekli cihazların seçilmesi gerekiyor. Buna ek olarak, her bir teknolojiyi tek bir SCADA #HMI ile birbirine bağlamak ve çalıştırmak için de farklı satıcılardan gelen cihazlara ait sinyalleri standartlaştırılması gerekiyor.


Tüm bu çalışmaların değerli olması ve gerekli tüm cihaz ve tesislerin bütçelenmesi, karlılığı değerlendirmek açısından bir #ekonomik #analiz yapılmasını zorunlu kılar.


Global Ağ Altyapısı

Ancak, yeni sistemin (SCADA sisteminin) uygulanmasından elde edilen enerji tasarruflarını #tahmin etmek de çok önemlidir. Bu bağlamda, mevcut tarihsel #WTG #performans verilerine şirketten erişmek gerekmektedir.


Bir kez gerçekleştirildiğinde, rüzgar santrallerinin uzaktan çalıştırılmasının sadece uygun değil, aynı zamanda gereklilik olduğu da açıkça görülebilir. Karlılık, yüzde olarak, WPP projelerinin kendilerinden çok daha yüksektir.


Şirket için değer yaratır ve projenin tüm karlılığını arttırır, bu da dahil olan tüm tesisleri etkiler. Şirket için nispeten düşük ve uygun fiyatlı yatırımlara kıyasla çok yüksek yıllık gelirler üretir.


Bu SCADA sistemlerinin bakım ve işletme giderleri, yüksek olmalarına rağmen, üretimdeki artış ve dolayısıyla enerji gelirlerindeki artışla büyük ölçüde telafi edilmektedirler.


Rüzgar Enerji Santrallerini (WPPs) birleştirilmiş bir SCADA sistemi ile uzaktan yedi-yirmidört uzaktan çalıştırılmasının, yer değiştirmelere, zaman çizelgelerine ve derin teknoloji bilgisine maruz kalan WPP personeli tarafından yerinde çalıştırmaya kıyasla çok daha avantajlı olduğunun sonucuna varılabilir.


Comments


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page