Rüzgar Enerji Santrali Kılavuzu

Rüzgar Türbinlerinin Şebekeye Etkileri


Şebekeye güç enjekte eden rüzgar türbinlerinin çalışmasında, türbinlerin ağdaki sonuncusu, genellikle sonsuz kısa devre gücü ile ideal olarak kabul edilir. Bu nedenle, ek yüklerin veya jeneratörlerin bağlantısından etkilenemez...

wind power application by ABB

Nitekim, üretilen enerjinin emilen enerjiden her sapması, şebeke voltaj frekansında bir değişikliğe neden olur ve farklı hatların empedansı yoluyla, voltajın anma değerine göre farklılaşmasına da neden olur.

Sonuç olarak, rüzgar santralinin nominal gücü ile bağlantı noktasındaki sistemin arıza seviyesi arasındaki oran ne kadar yüksek olursa, şebeke rüzgar türbinlerinin bağlantısından o kadar fazla etkilenir.

Şema oluşturarak ve basitleştirerek, bir güç şebekesi dört ana bölüme ayrılabilir: üretim, iletim ve primer ve sekonder dağıtım:

Güç şebekesi ana bölümleri

Enerji üretimi tarihsel olarak “geleneksel” enerji kaynakları tarafından sağlanan büyük enerji santrallerine kurulan büyük senkron jeneratörler tarafından gerçekleştirilmektedir. (Genellikle fosil veya nükleer yakıtlarla beslenen termoelektrik santraller ve hidroelektrik üretim istasyonları)


Bu jeneratörler aynı zamanda yük değişimlerini karşılayabilir, şebeke frekansını sabit tutabilir ve gerekirse besleme voltajını ayarlayabilir. Bu büyük enerji santrallerindeki elektrik enerjisi orta gerilimde üretilir ve daha sonra şebekeye enjekte edilecek yüksek gerilim ve çok yüksek gerilime dönüştürülür.

Enerji iletimi, büyük havai hatlar üzerinden veya yüksek voltajda kabloda gerçekleştirilir, böylece güç kayıpları azaltılır.

OG primer dağıtım ve AG sekonder dağıtım şebekeleri, azalan güce sahip yüklerin (çoklu veya tek kullanıcı) temini için sırasıyla kullanılır. Dağıtım şebekeleri genellikle elektrik enerjisinin dağıtım noktalarına yakındır ve üretim santrallerinden uzaktır, giderek azalan ve bu nedenle düşük veya hızlı yük dalgalanmalarından daha fazla etkilenen bir arıza seviyesine sahiptir.


Rüzgar enerjisi üretim tesisleri genellikle elektrik dağıtım şebeke sistemine primer dağıtım bölümüne veya küçük tesislerde sekonder dağıtım bölümüne bağlanır. Karada ve denizde büyük boyutlu rüzgar santralleri genellikle yüksek gerilim veya çok yüksek gerilim şebekelerine bağlanır.

Karada bir rüzgar santrali için yüksek gerilim şebekesine tipik bağlantı şeması

Yukarıdaki şekil, karadaki bir rüzgar enerjisi santrali için yüksek voltajlı bir şebekeye tipik bir bağlantı şemasını gösterirken, aşağıdaki şekil, bir HVDC elektrik kablosu yoluyla denizdeki bir rüzgar enerjisi santralinin elektrik şebekesine bağlantı şemasını göstermektedir.


Açık denizdeki bir rüzgar santralinin elektrik şebekesine bağlantı şeması

62 views

Blog Posts

 • Beyaz LinkedIn Simge
 • Beyaz Facebook Simge
 • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Relaxing Sea Sound - Unknow
00:00 / 00:00
Rate websitenot goodnot greatgoodgreatperfectRate website
 • Grey Facebook Icon
 • Grey Twitter Icon
 • Grey LinkedIn Icon
 • Grey iTunes Icon
 • Grey YouTube Icon
 • Grey Instagram Icon
 • Grey Blogger Icon
 • Grey RSS Icon

"Real success delivers you up to a high degree of Allah's floor" Hüseyin Güzel

"Real success delivers you up to a high degree of Allah's floor" Hüseyin Güzel

Subscribe for updates!

© Copyright 2023 by Hüseyin GÜZEL

     All Rights Reserved by Technical Library