top of page

Blog Posts

Polimatik Düşünmek

Birden fazla beceriye sahip olanların başarılı olma olasılıkları diğerlerine nazaran daha yüksektir…

Polimatik düşünme tarzı sayesinde, çeşitli beceri, deneyim ve bakış açılarını benimseyen insanlar, giderek daha fazla gelişecek ve zorlu koşullara ne kadar kolay adapte olabildiklerini görecekler…

COVID-19 salgını, yakın tarihte gerçekleşen ve dünyanın genelini kısmen de olsa büyük oranda etkileyen diğer tüm olaylardan çok daha fazla bir şekilde insanların hayatını ve kariyerini değiştirecek gibi görünüyor. Bu salgının etkilerinin daha ne kadar devam edeceğini ve süresini henüz kestiremeyiz tabii ki. Lakin dünyadaki kapsamından eminiz ve umarım siz ve aileniz evinizde güvendesinizdir.


Bu noktada sorulması gereken en önemli soru şudur; belirsiz bir gelecekte hayatta kalmak için hangi becerilere ihtiyacınız var?

Hepiniz bir tecrit (karatina) altındayken, yeni beceriler geliştirmek ve eksikliklerinizi gidermek için böyle anları bir fırsata çevirebilirsiniz. Böyle büyük kriz dönemlerinde ve şimdiki gibi belirsiz zamanlarda, hayatınıza ve kariyerinize polimatik bir düşünce tarzıyla yaklaşabilirsiniz. Zira değişimin hızlı gerçekleştiği ortamlarda, bir çok beceriye sahip olanlar, çok daha kolay bir şekilde adapte olabilir ve gelişebilir.


Günümüzde geniş bir bilgi ve öğrenim seviyesine sahip olan pek çok kişi, polimatik bir düşünce yapısına sahip olmak için çok büyük çabalar sarf ediyor ve bedeller ödüyor.


Leonardo da Vinci’yi (ressam, mimar, mühendis, tiyatro yapımcısı), Benjamin Franklin’i (kurucu baba, yazar, politik filozof, politikacı, bilim adamı, mucit) ve hatta Steve Jobs’ı (mühendis, mucit, tasarımcı ve pazarlamacı) bir düşünün, ki onlar polimatik düşünmenin ortaya çıkardığı önemli karakterlerdir.

Disiplinler arası konularda uzmanlık yardımı almak, neredeyse her ortamda hayatta kalmanıza ve gelişmenize yardımcı olabilir.


“Gelecek entegratörlere aittir.” diyor Eğitimci Ernest Boyer.

Modern çalışma hayatı, çok yönlü hale gelmenizi ve daha polimatik bir yaşam sürmemizi sizden bekliyor.


Birden fazla ilgi alanına zihninizde yer açmak ve ilginizi çeken herhangi bir disiplinde becerilerinizi geliştirmek için zamanınızı daha etkin bir şekilde kullanabilirsiniz.


Leonardo Da Vinci, “Sanat bilimini inceleyin. Bilim sanatını inceleyin. Duygularınızı geliştirin, ve özellikle nasıl göreceğinizi öğrenin.” diyor ve ne güzel söylüyor.

Kapitalizm, ender bulunan ve vazgeçilmez insanları ödüllendirir. İki veya daha fazla beceriyi “oldukça iyi bir seviyede” başka hiç kimsede olmadığı şekilde birleştirerek ender bulunan biri haline getirin kendinizi. Tanınmış bir çizgi roman olan Dilbert’in yaratıcısı Scott Adams bunu şöyle açıklıyor:


Hayatta olağanüstü bir şey istiyorsanız, iki yolunuz var:

  1. Belirli bir şeyde en iyi olmak

  2. İki veya daha fazla şeyde çok iyi olmak (%25)

  • Birinci strateji neredeyse imkansız denecek kadar zor gerçekleşir. Çok az insan NBA’de oynayabilir ya da platin bir albüm çıkarabilir. Hiç kimseye denemesini tavsiye etmiyorum bile.

  • İkinci strateji ise olabilirlik açısından oldukça kolaydır. Herkesin en az % 25'in içinde olabileceği en az birkaç alanı vardır.

Benim açımdan baktığınızda, çoğu insandan daha iyi çizebilirim, ve neredeyse iyi bir sanatçıyım diyebilirim. Ve hiç abartmadan söyleyebilirim ki ortalama seviye bir stand-up komedyeninden daha komik değilim, ama çoğu insandan daha komiğim. Burada sihirli olan şey, çok az insanın iyi çizip şaka yapabilmesidir. Yaptığım şeyi çok ender yapan esas şey, iki beceri alanının bir birleşimi olmasıdır.


Günümüz dijital çağında, geçmiş çağlara kıyasla “öğrenmek” gerçekten hiç bugün ki kadar kolay olmamıştır; ki sadece aramızdaki “dahiler” için de değil. Açık ve meraklı bir zihniyete sahip olan herkes çevrim-içi olarak bir çok beceriyi öğrenebilir. Polimatik düşünme seviyesine, öğrenme arzusu olan herkes erişebilir.


Bir bilgisayar programcısı iseniz, sizi daha iyi bir seviyeye eriştirecek UX tasarımı konusunda kendinizi geliştirebilirsiniz mesela. Ne kadar yetenekli olursanız olun, her zaman daha iyi bağlantılar kurabilir, eksiklerinizi tamamlayabilir ve daha dinamik düşünebilirsiniz. Ve mevcut becerilerinizi sürekli aynı şeyleri yaparak kısır bir döngüye kurban etmek yerine, değişime ve gelişime adapte ederek sürekli geliştirebilirsiniz.


“Farklı parçalarını birbiriyle bağlayarak karmaşık desenlerini görebildiğimizde, dünya daha ilginç bir yer haline gelecektir. Ve tekil disiplinlerin sınırlarını ve bölümlerini ve de gerçeklik konusundaki tekil düşünme biçimlerini aşmazsak da, bu kompleks yapıyı çözemeceğiz ve göremeyeceğiz demektir bu.” Zat Rana

Polimatik düşünmek belirli insanlara özgü değildir, hepimiz zaten sezgisel olarak bunu yapabiliyoruz. Ancak bu sezgisel beceri, birden fazla alanı keşfetmeyi zorlaştıran eğitim sistemlerinin katı ve paket programları ile kaybolup gidiyor.


21. yüzyılda, kariyer basamakları, artık temel becerilerle sınırlandırılamaz, tamamlayıcı beceriler ve öğrenme çevikliği ile sürekli çıkılacak şekilde uzayıp gider…


Tamamlayıcı beceriler; başkalarıyla zahmetsizce çalışma becerisini, bilgiyi disiplinler arasında uygulama becerisini, kendi duygularınızı ve çevrenizdeki insanların duygularını anlama ve yönetme becerisini ve uzmanlık alanınız dışındaki alanların daha kolay anlaşılmasını içerir. Sadece yeni bir beceri öğrenmek bile pek çok seçeneği sunabilir.


“Modern çalışma hayatı, bilgi aktarımını gerektiriyor: yani bilgiyi yeni durumlara ve farklı alanlara uygulama yeteneğini. En temel düşünce süreçlerimiz, artan karmaşıklığa ve yalnızca bilindik olanlara dayanmak yerine yeni kalıplar üretme ihtiyacını karşılayacak şekilde değişiyor ve gelişiyor. Kavramsal sınıflandırma şemalarımız; bilgiyi birleştirmek, erişilebilir ve esnek hale getirmek için adeta bir iskele görevi görüyor.“ Range yazarı David Epstein.

Becerileriniz, bilginiz ve yetkinliğiniz ya kariyerinizi ilerletmenize yardımcı olur ya da hayattaki ilerlemenizi durdurur. COVID-19 salgını sonrasında yeni dünyada vazgeçilmez olmak istiyor isek eğer, hepimiz her zamankinden daha fazla kendimizi geliştirmeliyiz.


Birden fazla tamamlayıcı beceri öğrenmek sadece piyasa değerinizi yükseltmekle kalmaz, aynı zamanda uzun vadede sizi daha başarılı kılabilir.


April Davis, “Yeni bilgi edindiğinizde ve becerilerinizi geliştirdiğinizde size daha fazla fırsat sunulur ve daha fazla yolun size açık olduğunu görürsünüz.”

Bir tasarımcıysanız, insanların genellikle bağlantı kuramadıkları ya da kurmadıkları alanlarda yeni desenler görüp fikir üretebilmek bir süper güçtür değil mi? Bu süper güç nadiren de olsa diğer bilgi alanlarına rağmen tek bir alanda derin uzmanlık ile de elde edilebilir.


Öyleyse devam edin ve uzmanlığınızdan tamamen farklı bir şey öğrenin. Ana becerinizi tamamlayan ve destekleyen çok çeşitli beceriler geliştirin. Geleceğiniz belki de buna bağlı.


Öyleyse kendinize öncelikle şunları sorun, ne elde etmek istiyorum? Karantina sonrası vizyonum veya hedefim ne? Ve sonrasında kendinize bunları başarmak için gereken en önemli becerilerin neler olduğunu da sorun. Neler olduklarını öğrendikten sonra, hemen onları öğrenmeye başlayın.


Şuan çalıştığınız sektörün gidişatına dikkat edin ve yeni uygulanabilir beceriler öğrenerek ön planda kalmayı sürdürün. Bir polimatik düşünme uzmanına dönüşmek, kariyerinizi bir sonraki seviyeye taşımak için ihtiyacınız olacak tek şey olabilir…


1 Comment


Smith Joel
Smith Joel
Sep 06, 2023

your blog is so nice to read moto x3m

Like
  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page