top of page

Blog Posts

Parkinson Yasası: Zaman Kontrolü

Parkinson yasası, bir işin tamamlanması için belirlenmiş olan sürenin gerekenden uzun olması durumunda, (bir kez belirleme yapıldıktan sonra) işin o sürenin tamamını kapsayacak şekilde uzamasıdır. Aslında çoğumuzun birçok kez deneyimlediği gibi bir işe ayrılmış olan süre, işin yapılış süresinin en önemli belirleyicisidir.


Parkinson Yasası
“Her iş, bitirilmesi için kendisine ayrılan sürenin tamamını kapsayacak şekilde genişler."

 

1957’de yayınlayan “Parkinson Yasası ve Yönetime Dayalı Diğer Çalışmalar” adlı kitabında Cyril Northcote Parkinson, gözlemlerine dayanarak oluşturduğu ve kendi adını verdiği bu yasaları formüle etmiştir.


Parkinson Yasası, birçok bilimsel çalışmada gözlemlenmiştir. Birtakım görevleri yerine getirmek için ekstra bir zaman verildiğinde, kişiler aslına ihtiyaçları olmayan bu zamanı bir avantaj olarak algılarlar oysa, sürenin artması işin kalitesini artırmaz.


Bunun da ötesinde bir işe bir defa gerekenden fazla zaman ayırılıp, iş o zamana yayılarak tamamlanırsa, artık o işe her zaman en az ilk seferdeki kadar vakit ayırılır. Üstelik bir sonraki seferde işi basitleştirseniz, bazı detayları çıkarsanız bile ayrılan süre ilk verilen süre kadar olacaktır.


Bir görev söz konusu olduğunda insanların öncelikle “Bu işi tamamlamak için ne kadar süreye ihtiyacım var?” yerine, “Bunu tamamlamak için ne kadar zamanım var?” diye düşünme eğilimi zamanın verimsiz kullanılmasına yol açmaktadır.


Parkinson Yasasını Aşmak ve Zamanı Daha İyi Kullanmak İçin:

  • Çalışmanızı Stratejik Olarak Planlamak: İşinizi planladığınızda, erteleme olasılığınız azalır, verimli çalışma ihtimaliniz artar. Bir plan oluşturmak, zamanınızı yönetmenize, görevlerin ne kadar süreceğini değerlendirmenize yardımcı olabilir.

  • Kendiniz Son Tarihler Belirlemek: “Ne Kadar Zamanım Var?” diye düşünmek yerine bir görev için gerçekçi olarak ihtiyaç duyacağınız zamanı düşünerek kendi son tarihinizi belirleyebilirsiniz.

  • Zaman Sınırlaması: Zaman sınırlaması, belirli bir zaman çerçevesinde bir görevi bitirmek için hedef belirlemeyi içerir. Bir göreve başlamadan önce ne kadar süreceğini planladığınızda, işinizle ilgili daha bilinçli olursunuz.

  • Pomodoro Tekniği: Bu teknik, zihinsel yorgunluğu azaltırken üretkenliğinizi artırmak amacıyla sık kısa molalar içeren odaklanmış çalışma oturumlarını içerir. 25 dakikalık çalışma oturumları ve beş dakikalık aralar söz konusudur.

  • Görev Yönetimi Araçları Kullanmak: Bu yöntem, iş gününüzü organize etmenin, son teslim tarihlerini planlamanın ve önceliklerinizi yönetmek için yeterli zamanınız olduğundan emin olmanın geçerli bir yoludur.

Zamanınızın kontrolünü elinize almak ve tamamlayabileceğiniz iş miktarını artırmak istiyorsanız, Parkinson Yasasının üstesinden gelmek çok önemlidir. Amaç, daha fazla çalışmak değil, daha verimli olmaktır.


Parkinson Yasasının ne olduğunu ve nasıl çalıştığını anladıktan sonra, kendi yararınıza kullanabilir; daha iyi iş-yaşam dengesi elde edebilirsiniz.


Tomorrow

Recent Posts

See All

留言


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page