top of page

Blog Posts

Otomasyon Mühendisleri için PLC Teorisi ve Uygulama Kılavuzu

Programlanabilir kontrolörler veya PLC'ler olarak da adlandırılan programlanabilir mantık kontrolörleri, kontrol fonksiyonlarını uygulamak için elektromekanik cihazlar yerine entegre devreler kullanan bilgisayar ailesinin katı hal elektroniği üyeleridir.


Siemens Simatic S7-1500 PLC ve I/O Cihazları

Endüstriyel makineleri ve süreçleri kontrol etmek için sıralama, zamanlama, sayma, aritmetik, veri işleme ve iletişim gibi talimatları depolayabilirler.


Programlanabilir kontrolörlerin birçok tanımı vardır. Bununla birlikte, PLC'ler basit terimlerle, hem merkezi birimlerinde (PLC'nin kendisi) hem de saha cihazlarına arayüzleme devrelerinde (gerçek dünyaya giriş/çıkış bağlantıları) özel olarak tasarlanmış mimariye sahip endüstriyel bilgisayarlar olarak düşünülebilir.


Aşağıdaki resim bir PLC uygulamasının kavramsal bir diyagramını göstermektedir:

Şekil 1-1: PLC Kavramsal Uygulama Şeması

PLC'nin Kavramsal Tasarımı

İlk programlanabilir kontrolörler aşağı yukarı sadece röle yerine geçiyordu. Birincil işlevleri, daha önce rölelerle uygulanan sıralı işlemleri gerçekleştirmekti. Bu işlemler, makinelerin AÇIK/KAPALI kontrolünü ve aktarma hatları ve taşlama ve delme makineleri gibi tekrarlayan işlemleri gerektiren süreçleri içeriyordu.


Ancak bu programlanabilir kontrolörler, rölelere göre çok büyük bir gelişmeydi. Kolayca monte edildiler, önemli ölçüde daha az yer ve enerji kullandılar, sorun gidermeye yardımcı olan tanı göstergeleri vardı ve rölelerin aksine, bir proje rafa kaldırıldığında yeniden kullanılabilirlerdi.Programlanabilir kontrolörler, eski kablolu röle sistemleri, analog enstrümantasyon ve diğer erken katı hal mantığı türleri gibi geleneksel kontrol ekipmanı teknolojisindeki eski öncülleriyle karşılaştırıldığında, yeni gelenler olarak kabul edilebilir.


Çalışma hızı, arayüz türleri ve veri işleme yetenekleri gibi PLC fonksiyonları yıllar içinde gelişmiş olsa da, spesifikasyonları hala tasarımcıların orijinal amaçlarına uygundur - kullanımı ve bakımı kolaydır.

Kılavuz:

PLC | Programmable Controllers - Teori ve Uygulama Kılavuzu

Format:

PDF

Boyut:

5.2 MB

Sayfa

1047

İndirme linki:Recent Posts

See All

留言

無法載入留言
似乎有技術問題。請重新連線或重新整理頁面。
  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page