top of page

Blog Posts

Negatif Enerjili İnsanlarla Başa Çıkmanın 10 Stratejik Yolu

Bu stratejiler, sakin olmanıza ve olumsuzlukları özümsemekten kaçınmanıza yardımcı olacak…


Enerjinizi emen negatif enerjili, zor ve kaba insanlarla etkileşim ve iletişim kurmak hakkında konuşmak ister misiniz? Kimlerden bahsettiğimizi biliyorsunuz; her zaman söyleyecek olumsuz bir şeyleri olan, dışlanma alışkanlığı olan ve ruh halinizi ve enerji seviyenizi düşüren insanlar…Wharton örgütünde psikolog olan Adam Grant’in “WorkLife podcast”nin bir bölümünde, Harvard Hukuk Fakültesi’nde müzakere ve çatışma arabuluculuğu uzmanı olarak dersler veren Sheila Heen, bize negatif enerjili kızgın veya kaba insanlara karşı geri durmaktan ziyade meraklı ve farklı bir yaklaşım sergilememiz gerektiğini tavsiye ediyor.


Bu yaklaşımı gerçekleştirdiğinizde, “Yapılacak konuşma sadece onun hakkında bilgi sahibi olmaktır, onu düzene sokmak ve bir daha ki sefere bir pislik gibi davranmaması gerektiğini bilmesini sağlamakla ilgili değildir asla.” dedi.Podcast Konuşmasında; “ ‘Şuan sadece size neler olup bittiğini merak ediyorum. Çünkü çok şaşkınım ve bir daha ki sefere bu sorunu yaşamamamız için onu çözmeliyiz.’ Bu şekilde onunla konuşmak, daha iyi bir sohbet ortamı ürettiğinizi ve sorunu çözme ihtimalinin daha yüksek olduğu bir yaklaşım sergilediğinizi gösterir; eğer çözülebilirse tabi.” dedi Sheila Heen.


İşe yarayan daha spesifik stratejiler için; Thrive Global topluluğunun üyelerinden negatif enerjili (zor ve kaba) insanlarla başa çıkmak için tecrübelerinden yola çıkarak bildikleri en iyi tavsiyeleri paylaşmalarını istedik.


İşte onların tavsiyeleri:


1| Sakin bir şekilde ve net konuşun


“Tecrübelerime göre, özellikle saldırgan davranışlar sergileyen bir takım insanlarla uğraşırken, en iyi yaklaşım; mümkün olduğunca onlara karşı açık kalmaya devam etmektir! Şu üç alışkanlık sayesinde daha soğukkanlı olabilirsiniz: Yavaş yavaş nefes alın, net bir şekilde konuşun ve karşıdaki kişiden ne söylediklerini düşünmesini sağlayacak sorular sorun. Konuşma, mantıklı, saygılı bir yaklaşımla gelişmediyse, şöyle bir şey söyleyerek kontrolü ele almanın vakti gelmiş demektir: ‘Bu konuşmanın çok yapıcı olmadığı hissine kapıldım ve herhangi bir çıkış yolu da yakalayabilmiş değiliz. Gelecek hafta bu konu üzerinde çalışmak için biraz zaman tanısak birbirimize nasıl olur?’ Bu, profesyonel, çözüm odaklı ve işbirlikçi olduğunuzu gösterir.” Christine Homolka, İletişim Yöneticisi, Lüksemburg, Avrupa


 

2| Sevgiyle rehberlik yapın, korku ile değil


“Benim yaklaşımım, Marianne Williamson’ın “Sevgiye Dönüş” adlı kitabından ilham alıyor. Ne zaman zor biri olarak algıladığım bir insanla karşı karşıya gelsem, korkuyla değil, sevgiyle ilerlemem gerektiğini hatırlatıyorum kendime. Birinin kaba davranışına sevgi merceğimle bakabildiğimde, korku ve karanlığın aksine, kendi sevgi dolu dünyamdan yanıtlar verebiliyorum. Hayatınızı değiştirebilecek çok güçlü bir değişim ve yaklaşım bence bu.” Chris Rackliffe, Motivasyonel Yazar ve Konuşmacı, New York, USA


 

3| Kişisel yaklaşmayın


“Kişisel olarak algılamayın bir kere. Nasıl davranırlarsa davransınlar ya da seninle ya da senin hakkında ne dedikleri hiç önemli değil, aslında bu seninle de ilgili değil. Bu aslında onlarla ilgili; neler yaşadıkları ve nasıl idare ettikleriyle. Öyleyse etkileşimlerinizde sakin ve profesyonel kalmak için elinizden geleni yapın.” Margaret Meloni, PhD, Yazar, Long Beach, CA.

 

4| Cevap vermeden önce nefes alın


“Derin bir nefes alıyorum, kelimelerin vücudumda nerelerde yürüdüğünü adeta hissediyorum (kalp veya bağırsak) ve beni ‘en iyi benliğime’ götüren kişisel değerler listemi hatırlıyorum. Daha sonra, ‘Değerlerimi düşünmek için biraz zamana ihtiyacım var’ gibi bir şeyler söylüyorum, duygularımın yeterince azalmasına izin vermeden önce kişisel değerler listeme göz atıyorum her zaman. Nezaket, saygı ve sorumluluk sunar. Sonra cevap veriyorum. Bu süreç kalbimden ve beynimden gelen tepkileri kontrol edebilmeme neden oluyor ki bu benim en iyi tarafım.” Georgina Cannon, Yazar, Danışman, Toronto, Kanada.


 

5| Nezaketi yayın, negatif bir yaklaşımla değil tabi


“Olumsuzluklar, enerjimi çok çabuk düşürüyor, bu yüzden; onunla başa çıkmakta zorlananlar ile ilişki kuruyorum. En iyi tavsiyem ise tabiri caizse, “onları nezaketle öldürün”. Her zaman bu insanların sadece iğrenç olmadıklarını düşünmeye çalışıyorum çünkü acı çekiyorlar belli ki. Bunu, onların olumsuz davranışlarının biraz sevgiye ihtiyaç duyduğunun bir işareti olarak algılamaya çalışın ve ara ara daha sık konuşmayı hedefleyerek, ihtiyaç duydukları bağlantıyı onlarla kurun.” Courtney Cannon-Booth, Marka Uzmanı, Los Angeles, CA.


 

6| Sözlerini yeniden çerçevelemeyin, tekrar etmeyin


“Kesinlikle olumsuz düşüncelerin kafasında karıştığı ve kötü bir ruh hali içinde kalmama neden olduğu biri oldum hep. Ancak son zamanlarda bu olumsuz düşüncelere farklı bir dönüş yapmaya ve bunu düşünmeyi daha olumlu veya yönetilebilir bir şey haline getirmeye çalışıyorum. Biri bana bir zamanlar belli bir planının iyi gitmediğini söylemişti. Hemen dedim ki ona, ‘Bu konuda olumlu olmanı tercih ederim ve her şey yolunda giderse iyi olacağını düşünüyorum.’ Bu, karşıdaki insanı kötü hissettirmeden olumsuz durumdan uzaklaştırmamı kolaylaştırdı ve olumlu hissetmesine yardımcı oldu. Bu devam eden bir süreçtir ama doğru yönde atılmış bir süreç!” Kathryn Djordjevic, Eczacı, Ontario, Kanada.


 

7| Kendinizi onun yerine koyun


“Karşı karşıya geldiğiniz olumsuz sohbetlere müdahil olmaktan kaçınmak; nefes alıp tekrar kalibre olmanız, ve böylece o insanların veya konuşmanın konusunun nereden geldiğini düşünmeniz için size zaman kazandıracaktır. Onların söylediklerine tamamen katılmasanız bile, kendinize sorabilirsiniz; ‘Neden böyle söylüyorlar?’ ‘Neler hissediyorlar?’. Onların veya sohbetin konusunun nereden geldiğini görebilirsiniz ve bu çok da zor değil, ve onları insan olarak görmeye başlarsanız, konuşmalara ve durumlara daha net bir şekilde yaklaşabilirsiniz.” Emilia Francesca, Yaşam ve Akım Koçu, Londra, İngiltere.


 

8| Nazikçe, davranışlarına ışık tutun


“Fiziksel ve zihinsel olarak agresif iletişimcilerden korunmak için, uzaklaşmayı öneriyorum herkese. Ve zor ve kaba insanları, gelecekten veya bir filmden izliyormuşsunuz gibi izliyorum. Bu, kötü enerjileriyle emilmenizi önler ve örneğin alay veya merakla cevap vermenize yardımcı olur. ‘Yani, bal yaklaşımı yerine sirke ile gitmeye mi karar verdiniz? Olumsuzluk size istediğiniz her şeyi sağlıyor mu? Büyüleyici.’ Ayrıca ortalama bir yaklaşımla, ‘Neler oluyor?’ diye sorabilirsiniz. Bunun bir terapi seansı olması gerekmiyor, ancak sakin bir sesle davranışlarına ışık tutulması çoğu zaman, onları en azından geçici olarak sarsacaktır.” Pam Reece, İletişim Danışmanı, New York, NY.


 

9| Unutmamalısın, tepkisini sadece sen kontrol edebilirsin


“Birisi kasıtlı olarak veya kasıtsız olarak damarınıza bastığında, kontrol edebileceğiniz en önemli şeyin kendi tepkiniz olduğunu unutmamanızdır önemli olan. Ne kadar haklı olduğunuzu ve diğer kişinin ne kadar yanlış olduğunu kolayca kabul etmeniz, aynı derecede zor durumda kalmanıza neden olabilir. Derin bir nefes almak ve kendinize bu durumla nasıl karşılaşmak istediğinizi sormak, tepkinizi doğru tepkilere dönüştürmenize yardımcı olacaktır.” Emily Davis, Halkla İlişkiler Uzmanı, Chicago, IL.


 

10| Hayali bir kutuya negatif titreşimler koyun


“Bir zamanlar, olumsuz insanlarla mücadele ederdim. Başlangıçta onları daha olumlu bir zihniyete kaydırmaya çalışarak ‘düzeltmek’ çabasındaydım. Fakat bu çok fazla enerjimi tüketiyordu. Başkalarını düzeltemeyeceğimi fark ettiğimde, umutsuzca onlardan uzaklaşmak istedim. Bu, bir iş ortamında genellikle mümkün olmadığından, enerjimi almalarından kaçınmak için çeşitli araçlara ihtiyaç duyuyordum. Negatif titreşimleri hayali bir kutuya yerleştiriyor, kapatıyor ve günlerime devam ediyordum. İşe yarıyor bence!” Susan J. Hilger, Yaşam ve Liderlik Koçu, St. Petersburg, FL


“İnsanlar, kendilerini (benliklerini) bulmak için, deniz kıyısında veya tepelerde inzivaya çekilirler… Bence insanların, daha huzurlu ve sorunsuz bir şekilde benliklerine dönebilecekleri hiçbir yer yoktur… Bu yüzden sürekli benliklerinizi bulmak için kendinize izin verin ve kendinizi yenileyin.” Marina Khidekel

Marina Khidekel, Thrive Global Genel Yayın Yönetmeni

 

Destek olmak için bana bir kahve ısmarlayabilirsiniz :) ve E-Posta Bültenimize de üye olabilirsiniz…

91 views0 comments

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page