top of page

Blog Posts

NASA Bilim İnsanları Uykusuzluk Problemi için Biyo-Gösterge Keşfetti

Uykusuzluk, araba kazalarından tıbbi hatalara ve hatta Çernobil nükleer felaketine kadar her şeyin nedeni olmuştur... Yalnızca ABD'de her yıl, hastanelerde tıbbi hatalar nedeniyle 100.000'den fazla ölüm meydana geliyor ve uykusuzluk probleminin buna önemli bir katkı sağladığı görülmüştür.


Uykusuzluk Problemi

Amerikalıların % 27'sinin her hafta yaklaşık 164 milyonunun uyku ile ilgili sorunlardan muzdarip olduğu tahmin edilmektedir.


Şu anda uyku ile ilgili problemlerle uğraşıyor olabilirsiniz ve bu dünya genelinde giderek daha yaygın hale geliyor. Acımasız iş programları, kişisel yaşamınızdaki değişiklikler ve genel sağlık sorunlarının hepsi uykusuzlukta büyük rol oynuyor. Bununla birlikte, doğru şekilde ele alınmadığında, uykusuzluk daha tehlikeli bir hal alabilir.


Aslında, uyku eksikliği sadece kendi kişisel sağlığınız için değil çevrenizdeki insanlar için tehlikelidir. Çernobil nükleer felaketi bile uykusuzluk problemine bağlanabilir.


Gözler asla yalan söylemez!


Yakın zamanda, NASA'nın Kaliforniya'daki Silikon Vadisi'ndeki Ames Araştırma Merkezi'nde yapılan yeni bir araştırma, bir dizi göz hareketi testinin, bireysel akut uyku kaybının güvenilir bir biyo-göstergesini sağladığını ortaya koydu.


NASA öncülüğünde yapılan bu araştırmada; araştırmacılar, basit ve kolay elde edilebilir bir göz hareketi ölçümleri setinin, olası herhangi bir nöral defisite hakkında doğru bilgiler sağlayabileceğini keşfetti. Daha da ilginç olanı, bu aynı ölçümler, alkolün veya hatta beyin hasarının neden olduğu uyku ile ilgili bozuklukları belirlemek için de potansiyel olarak kullanılabilir.


Çalışma


Araştırma için, çoğu insanın uyku alışkanlıkları ve günlük programları değiştiği için bir başlangıç noktası oluşturması gerekiyordu. İlk deneklerde alkol, uyuşturucu veya kafein kullanılmadan gece başına 8,5 saat uyku yaşandı. Katılımcılar dinlendikten ve uyku aksamaları olmadığında, asıl eğlence başladı.Daha sonra deneklerden NASA Ames'deki Yorgunluk Önlemleri Laboratuvarı'nda 28 saat kadar kalmaları istenirken, araştırmacılar zaman zaman gündüz ve gece boyunca nasıl değiştiğini ölçerek görsel ve göz hareketi performansını test ettiler.


Laboratuardaki araştırmacılar, uykudan mahrum kaldıktan ve öngörülemeyen başlangıç, yön, hız ve başlangıç konumu ile uyaranları izlemek istedikten sonra katılımcıların göz hareketlerinde ciddi bir bozulma olduğunu tespit etti.


Kısacası, çalışma ayrıca, etrafınızdakiler ve kendiniz için zararlı olabileceğinden, hassas motor işlevi ve dikkat gerektiren işlerde çalışanlar için olası sonuçları vurgulamaktadır.


"Uykusuzken veya gece vardiyasında kişinin eylemlerinin kesin olarak görsel koordinasyonunu gerektiren görevleri gerçekleştiren çalışanlar için önemli güvenlik sonuçları söz konusudur. İnsan gözü hareketlerinin çok çeşitli bileşenlerine baktığımızda, sadece uyuklama tespit etmedik, aynı zamanda daha önceden göz hareketlerinde çok farklı eksikliklere neden olduğunu gördüğümüz alkol kullanımı veya beyin hasarı gibi diğer faktörleri de ayırt ettik" dedi Lee Stone, çalışmanın kıdemli yazarı.


Bu çalışma "The Journal of Physiology" dergisinde yayınlandı.


45 views0 comments

コメント


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page