top of page

Blog Posts

Nükleer Enerjinin Geleceğini Değiştirecek 5 Gelişmiş Reaktör Teknolojisi

ABD Enerji Bakanlığı, ARDP Programı kapsamında reaktörleri araştırmak ve geliştirmek amacıyla 30 milyon dolar fon ayırdı…

Önümüzdeki On Yıl İçinde Nükleer Enerjinin Çehresini Değiştirmeye Hazır 5 Gelişmiş Reaktör Teknolojisi

Fosil yakıtlar karşı bir alternatif arayışı hala devam ediyor. Nükleer enerji, kömür ve doğal gaz gibi fosil yakıtlara karşı en verimli, ölçeklenebilir ve en pratik uygulanabilir alternatiflerden biridir, ancak nükleer enerjinin olumsuz geçmişi, potansiyel anlamda imajını sarsmıştır.


“Nükleer enerji” tek bir teknoloji gibi görünse de, aslında çeşitli farklı reaktörlerin ve süreç içinde kullanılana gelen bir takım teknolojilerin bir birleşimidir, ki bazıları daha verimli, bazıları daha ölçeklenebilirdir.

Tek bir tür nükleer reaktör kullanımından yada nükleer enerji türünden yararlanma söz konusu değildir. Aslında, teorik olarak, enerji kaynağına ilişkin kamuoyu algısını dönüştürebilecek 10 ila yüzlerce farklı reaktör tasarımı var.

Amerika Birleşik Devletleri’nde, ABD Enerji Bakanlığı, Gelişmiş Reaktör Tanıtım Programı veya ARDP adı verilen bir program yürütmektedir. Bu program, şirketleri ABD endüstrisi ile maliyet paylaşımlı ortaklıklar yoluyla gelişmiş reaktörlerin tanıtımını hızlandırmaya teşvik ederek, ülkenin küresel olarak en iyi nükleer enerji teknolojilerinin zirvesinde kalmasını sağlamanın bir yoludur.

Program liderleri kısa süre önce finanse etmek ve daha ayrıntılı olarak incelemek istedikleri 5 yeni nükleer reaktör türünü açıkladı.

Küçük modüler reaktörlerden, erimiş tuz kullanılan yüksek verimli reaktörlere kadar çeşitlilik gösteriyor bu reaktörler. ABD Enerji Bakanlığı’na göre, yeterince araştırılıp ölçeklendikten sonra, hepsi küresel enerji pazarında rekabet etme potansiyeline sahip.

Yeni Reaktör Teknolojilerine Genel Bakış

Özellikle, ARDP programı, 2030 yılına kadar reaktörlerini onaylatmalarına yardımcı olmak amacıyla, programa katılmak üzere seçmiş olduğu bazı şirketlere dağıtım için ek olarak 30 milyon dolar daha bütçe ayırdı.

Para, şirketler tarafından altyapı, tesis ve bilgisayar modellerinin eksikliğinden dolayı bu şirketlerin karşı karşıya kaldığı geliştirme riskini azaltmak amacıyla “şu anda karşılaştıkları teknik, operasyon ve lisanslama zorluklarının” üstesinden gelmeleri için kullanılacak. ABD Nükleer Düzenleme Komisyonu’na (NRC), reaktörlerin tasarlandığı gibi çalıştığını kanıtlamak için gerekli olan verilerin sunulması gerekiyor.

Enerji Bakanlığı’nın seçtiği 5 farklı reaktör tasarımına göz atmak, nükleer enerjinin geleceğinin nereye gittiğine dair hepimiz için bir gelecek perspektifi sunuyor.


 

1| BWXT Gelişmiş Nükleer Reaktör

BWXT Nükleer Reaktörü

BWX Teknolojileri, ARDP programının bir parçası olarak ABD hükümeti için yeni reaktör teknolojisi üzerinde çalışan şirketlerden biridir. Özellikle, şebekeden bağımsız ve uzak alanlara kolaylıkla taşınabilen ve çalıştırılabilen mikro reaktörler geliştiriyorlar. Büyük ölçekli projelere güç sağlamak için taşınabilen küçük bir taşınabilir nükleer reaktör düşünün yani.


Reaktörün 2030'lara kadar tamamlanması planlanıyor, ancak tasarım, tahmini 50 MW termal enerji üretmek için yüksek sıcaklıkta bir gaz ve bir uranyum nitrür yakıt çekirdeği tasarımı kullanıyor.


BWX şu anda Idaho Ulusal Laboratuvarı ve Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı ile birlikte reaktör üzerinde çalışıyor.


BWX Teknolojileri Şirketi, sadece bu reaktörü geliştirmekle kalmıyor, aynı zamanda nükleer reaktörlerin maliyetinin düşürülmesini sağlamak için de nükleer yakıtı optimize etmeye çalışıyor. Bu yeni yakıt teknolojisi, diğer nükleer reaktör tasarımlarına da destek olmaya hazır.


 

2| eVinci Mikro Reaktör

eVinci Mikro Reaktör

Bir sonraki mikro reaktör, bir bilim kurgu filminden fırlamış gibi görünüyor. Westinghouse Electric Company tarafından geliştirilen eVinci Mikro Reaktör, yaklaşık olarak bir nakliye konteyneri boyutundadır ve 15 megawatt termal enerji üretebilir kapasiteye sahiptir. bir aydan daha kısa bir sürede kurulabilir ve minimum düzeyde radyasyon yaymaktadır. Aşağıda reaktörün kısa bir tanıtım videosu var, bir göz atarak geleceğe bir adım daha yaklaşabilirsiniz.Westinghouse, Enerji Bakanlığı’ndan gelen bu yeni fonun bir parçası olarak, mikro reaktörün tanıtım amacıyla bir ünitesini geliştirmek için gerekli tüm bileşenleri üretmek üzere Los Alamos Ulusal Laboratuvarı, INL ve Texas A&M Üniversitesi ile birlikte işbirliği içinde çalışacak. Hedef, 2024 yılına kadar işlevsel bir prototipe sahip olmak ve on yılın sonunda da ürünün tamamen ticari olarak ölçeklenebilir olması.


 

3| Hermes Küçültülmüş Test Reaktörü

Hermes reaktörü yeni bir tasarım değil, Kairos Power şirketinin mevcut ticari reaktörünün küçültülmüş bir versiyonu. Özellikle, KP-FHR reaktörünün, bu proje için 140 MW termal enerji üretecek şekilde küçültülmesi planlanıyor.


ARDP programın bir parçası olan tüm nükleer reaktörler arasında, bu reaktör en kısa sürede ticari olarak satışa sunulabilir durumda ve 2026 yılına kadar ticari olarak faaliyete geçmesi planlanıyor.


 

4| Holtec SMR-160 Reaktörü

Holtec SMR-160 Reaktörü

SMR-160 reaktörü, MW açısından gelecekteki bu beş reaktör teknolojisi içinde en büyük kapasiteye sahip olanıdır. Bir ABD şirketi olan Holtec, 160 MW enerji üretebilen ve hafif küçük modüler reaktörler oluşturmak için Mitsubishi Electric Power Products ve INL dahil olmak üzere birçok endüstri kuruluşuyla ortaklıklar gerçekleştirdi.


Bu küçük reaktör aynı zamanda sekonder tarafında hava soğutmalı kondansatörler kullanılacak şekilde tasarlanarak dünyanın en kurak bölgelerinde dahi kullanılması planlanıyor. Tasarım, aynı zamanda mevcut nükleer altyapıya bir alternatif olabilir.


Prototip geliştirildikten sonra, şirket onu New Jersey’deki Oyster Creek’te sergilemeyi planlıyor.


 

5| Erimiş Tuz Reaktörü (MSR)

Son olarak, Southern Company, erimiş tuz kullanılan reaktör teknolojisine dayanan küçük bir nükleer reaktörün geliştirilmesi üzerine çalışıyor. Erimiş Tuz Reaktörleri veya MSR, ticari olarak ölçeklendirilebilir ve aynı zamanda mevcut nükleer reaktörlerden kullanılmış yakıt dahil olmak üzere bir dizi yakıt kaynağı üzerinde de işlev görebilir. Erimiş tuz reaktörleri bir bütün olarak geleneksel reaktörlere göre önemli faydalar sağlayacak.


Southern Company projesinin amacı, ısıyı verimli bir şekilde aktaran ve hatta termal depolama için kullanılabilen dünyanın ilk hızlı spektrumlu tuz reaktörünü geliştirmektir. Erimiş tuz reaktörü ile gerçekleştirilen ilk deney, 2021'lerin ilk yarısında faaliyete geçecek.


 

Nükleer Reaktörlerin Geleceğine Bir Bakış

Nükleer Reaktörlerin Geleceği

Enerji Bakanlığı’nın finanse ettiği tüm projelerde fark edebileceğiniz üzere, zaman çizelgeleri nispeten kısadır, zira en kısa sürede faaliyete geçmeleri hedefleniyor. Zira projelerin neredeyse tamamının önümüzdeki beş ila 10 yıl içeridinde ticari olarak uygulanabilir olması planlanıyor.


Gelişmiş mikro reaktörler şu anda nükleer enerji dünyasının en heyecan verici alanlardan biridir, çünkü geleneksel reaktör tasarımlarına kıyasla, hem daha ticari olarak sunulabilir, hem de evrensel olarak kullanılabilir olacaklar.


Nükleer enerji, küresel enerji piyasasında kendisine daha güçlü bir ticari alan oluşturmaya başlıyor. Gelgitlerin nükleer bir geleceğe kaydığını hissediyor musunuz?


 

Trevor, bir inşaat mühendisidir. Yeni ve heyecan verici teknolojiler hususunda herkese ilham verme tutkusu olan başarılı bir yazardır. Aynı zamanda yayınlanmış bir çocuk kitabı var ve ayrıca Concerning Reality YouTube kanalının da yapımcısıdır. 

Destek olmak için bana bir kahve ısmarlayabilirsiniz :) ve E-Posta Bültenimize de üye olabilirsiniz...

Recent Posts

See All

Commentaires


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page