top of page

Blog Posts

Nörolog Dr. Cameron Shaw'un Ölümün Son 10 Dakikası Araştırması

Nörolog Dr. Cameron Shaw, ölen bir kadının beynini parçalayarak ölüm sonrası ne olduğunu anlamaya çalıştı. Shaw, beynin ölümden sonra 10 dakika daha canlı kaldığını belirtti.


Nörolog Dr. Cameron Shaw

Shaw, araştırmasını 2017 yılında, Kanada'nın Toronto kentinde bulunan Sunnybrook Health Sciences Centre'da gerçekleştirdi. Shaw, beyin ölümü teşhisi konmuş 67 yaşındaki bir kadının beynini, ölümden sonra 10 dakika boyunca analiz etti.


Nörolog Dr. Cameron Shaw, ölen bir kadının beynini parçalayarak ölüm sonrası ne olduğunu anlamaya çalıştı. Shaw, beynin ölümden sonra 10 dakika daha canlı kaldığını belirtti.

Ölüm Sonrası Neler Oluyor?

Ölüm sonrası neler oluyor?

Bilim dünyasının en çılgın deneyleri arasında gösterilen Dr. Cameron Shaw'ın beyin parçalama deneyi, yeniden gündem oldu. İnsanların öldükleri anda neler yaşadığını ortaya koymak için bir deney gerçekleştiren Shaw, ölmüş kadının beynini parçaladı.


Shaw'un araştırması, beynin ölümden sonra bile aktif olarak çalıştığını gösterdi. Shaw, beyin hücrelerinin ölümden sonra bile elektriksel aktivite ürettiğini ve beyin dalgaları üretmeye devam ettiğini belirtti.


"20 saniye içinde konuşamaz hale geliyoruz." Cameron Shaw

Shaw, araştırmasının ölüm sonrası bilinç ve farkındalık olasılığını araştırdığı için önemli olduğunu söyledi. Shaw, beyin hücrelerinin ölümden sonra bile aktif olarak çalıştığını gösteren bu bulguların, ölüm sonrası bilincin mümkün olabileceğini düşündürdüğünü belirtti.


Shaw'un araştırması, ölüm sonrası deneyimler (ÖDE) yaşayan insanların raporlarını destekleyen ilk bilimsel çalışma olarak kabul ediliyor. ÖDE yaşayan insanlar, ölümden sonra kendilerini bir ışık görmekte, sevdikleri insanlarla buluşmakta veya cenneti veya cehennemi ziyaret etmekten bahsederler.

Shaw'un araştırması, ÖDE'lerin gerçek olabileceğine dair kanıt sağlayabilir. Ancak, araştırmanın henüz başlangıç aşamasında olduğu ve daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğu belirtilmelidir.


Vücudu bir makineye benzetecek olursak Dr. Cameron Shaw bu makinenin işleyişini ve beynin nasıl öldüğünü anlamaya çalıştı. Araştırmasının sonuçları hakkında konuşan Shaw, "Benlik algımız, espri anlayışımız ve ileriyi düşünebilme yeteneğimiz; bunların hepsini 10-20 saniye içerisinde yitiriyoruz. Ardından, kansız kalan beyin hücreleri yayıldıkça, hafızadan ve dil kabiliyetlerinden sorumlu bölgeler devre dışı kalır" dedi.


Tünelin Ucunda Işık Var Dr. Cameron Shaw, açıklamalarını şu şekilde sürdürdü:


Tecrübelerimize dayanarak tünel görüşünün beyindeki ani kan kaybından kaynaklandığını biliyoruz. Bayılırken fark edeceğiniz ilk şey görüşteki azalma ve sonrasında gözlerin kararmasıdır. Aynı durumun ölüm için de geçerli olduğunu söyleyebiliriz çünkü ikisinde de beyne yeterince kanın iletilemediği aynı mekanizma geçerli.


Ölürken ilk fark ettiğiniz şey siyahlıktır. Daha sonra vücudunuz daralmaya ve içine kapanmaya başlar. Ölüme yakın kişilerin söyledikleri, zihinlerinin onlara oynadığı bir oyundan ibarettir.


Araştırmanın Sınırlamaları

Kadın beyni

Shaw'un araştırmasının bazı sınırlamaları vardır. Araştırma, sadece bir kişinin beyninde gerçekleştirildi ve bu nedenle genelleştirilmemelidir. Ayrıca, araştırmada kullanılan beyin, ölümden sonra 10 dakika boyunca hayatta kaldı, ancak bu sürenin beynin ne kadar süre aktif olarak çalıştığına dair kesin bir gösterge olmadığı belirtilmelidir.


Araştırmanın Önemi

Shaw'un araştırması, ölüm sonrası deneyimler ve ölüm sonrası bilinç hakkındaki anlayışımızı önemli ölçüde geliştirebilir. Araştırmanın sonuçları, ölümden sonraki yaşam hakkındaki dini ve felsefi görüşleri de etkileyebilir.

Shaw'un araştırması, ölüm sonrası deneyimler yaşayan insanların raporlarını destekleyen ilk bilimsel çalışma olarak kabul ediliyor. Araştırma, ÖDE'lerin gerçek olabileceğine dair kanıt sağlayabilir ve ölüm sonrası yaşam hakkındaki anlayışımızı önemli ölçüde geliştirebilir.
21 views0 comments

Comments


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page