top of page

Blog Posts

Mutluluğunuzu Kontrol Edebilir misiniz?

Yeni yapılan bir araştırma buna cevap veriyor…

Yeni yapılan araştırmaya göre mutluluğunuzu kontrol edebileceğinize inanıyorsanız, ortalama olarak % 32 daha mutlu olacaksınız…

Birçoğumuz, kısmen de olsa, öznel doğamız gereği mutluluğun tanımlanmasının ve ölçülmesinin zor olduğu konusunda hemfikiriz.


Böylesine kaygan zemindeki bir kavramı bilimsel bir şekilde ele almak sizce mümkün müdür?

Mutluluk üzerine gerçekleştirilen anketlerde, insanların % 80'inden fazlası genel yaşam memnuniyetlerini “güzelden çok mutluya” doğru olarak değerlendirirken, bir o kadarı da mevcut ruh hallerini olumlu olarak değerlendiriyor (örneğin, 5'in nötr olduğu 10 puanlık bir ölçekte pozitif 6–7).8 puan civarındaki şanslı bir azınlık, tutarlı bir şekilde yaşayabilir. Ancak aşırı yüksek puanlar, servet, eğitim veya siyasi katılım ile ölçüldüğünde, bu yaşam başarısının elde edilmesini gerçekten engelleyebilir.


 

Mutluluk Üzerine Gerçekleştirilen Yeni Bir Araştırma

Yeni bir araştırma, mutluluğun yetersiz olduğu bir dünyada, mutluluğunuzun düşündüğünüzden daha fazla kontrolünüzde olabileceğini keşfetti.

“Mutluluğun Takibi" adlı bu araştırma anketinde 1.154 katılımcı ile “Kendi mutluluğumuzu kontrol edebilir miyiz?”, “Mutluluk kontrol edebileceğiniz bir şey midir?” ve “Hayatınızın son yılına baktığınızda, mutluluğunuzu 1’den 10’a kadar nasıl derecelendirirsiniz?” gibi sorulara yanıtlar arandı.

Araştırma anketi toplam; 665 erkek, 482 kadın, 1 çift cinsiyetli ve 15 ile 60 yaşları arasında kimliği bilinmeyen 6 kişiden oluşuyordu. Tespit edilen temel bulgular şunlardı:

  • Katılımcıların % 89'u mutluluğun kontrol edebileceğiniz bir şey olduğuna inanıyor.

  • Evet yanıtı verenlerin ortalama % 32'si daha mutludur.

  • Mutluluğun kontrol edilebilir olduğunu düşünenlerin ortalama mutluluk puanı 7,39'dur.

  • Mutluluğun kendi kontrolü dışında olduğunu düşünenlerin ortalama mutluluk puanı 5,61'dir.

  • Düşük mutluluk puanına sahip katılımcılar, mutluluk puanları yüksek olanlara kıyasla mutluluğun kontrollerinin dışında olduğunu hissetme olasılıkları 5 kat daha fazladır.

Mutluluğun kontrolünüzde olduğunu hissetmeniz, aslında daha mutlu hissetmenizle ilişkilidir. Lakin insanları mutluluklarının kontrollerinde olduğunu hissettiren asıl şey nedir? Mutluluğumuzu kontrol edebilme yeteneğimizden öğrenebileceğimiz bir takım şeyler var mıdır?


 

Mutluluğun U-Eğrisi

Araştırma, yaşımız ilerledikçe mutluluğumuz üzerindeki kontrolümüzün giderek değiştiğini ve cinsiyete bağlı olarak da herhangi bir farklılığın kaydedilmediğini ortaya koydu. Yani, mutluluğumuz üzerinde sahip olduğumuz kontrol miktarı, yaşamımızın ortasında dip yapar ve yeniden yükselişe geçerek yaşlandıkça artar. Bu tespit, mutluluğun U-eğrisine karşılık gelir.


Genel olarak bu eğri, mutluluğun genellikle 18 yaşından itibaren azaldığını ve yaklaşık 47 yaşında iken mutsuzluğun zirveye ulaştığını gösterir. O noktadan sonra da mutluluk seviyesi yavaş yavaş tekrar yükselir. Mevcut araştırmadaki katılımcılar, 30 ila 60 yaşları arasında mutluluklarının kontrolünü daha az hissettiklerini belirtmişlerdir. Yani mutluluk üzerindeki kontrol yeteneği ileri yaşlarda tekrar artış gösterir. Mutluluk üzerindeki kontrol daha yüksek mutluluk seviyelerine bağlı olduğundan, bu sonuç dünya çapında gözlemlenen mutluluğun U eğrisiyle eşleşir.


İşin şaşırtıcı tarafı, mutluluğun U-eğrisinin ortak yorumu olarak, yaşlandıkça odak noktamızın, sosyal rekabetten uzaklaşıp sosyal bağlantıya dönmesi ve hayatın daha değerli, kırılgan ve kısa süreli hale gelmesidir.


 

Mutluluk Kontrolü, Eğitim ve İstihdam

Araştırma anketi, eğitim ve istihdam durumunun, mutluluğumuz üzerinde sahip olduğumuz kontrol miktarını nasıl etkilediğini ortaya koydu. Örneğin Lise mezunları, bir lisans veya yüksek lisans mezununa kıyasla genellikle mutluluğu kontrol etmekte daha çok zorlanmaktadır. Ve çalışan insanlar (tam zamanlı ve yarı zamanlı) ortalama olarak mutluluklarının kontrolünün en fazla olduğunu hisseden kesimdir. Bu bulgular, üniversiteyi bitirmek ile iş bulmak arasındaki mutluluk üzerindeki kontrol hissinin % 75'ten % 90'a çıktığını gösteriyor.


 

Sonuç

Yani erkek ya da kadın farketmez, belirli faktörler göz önüne alındığında mutluluğunuzu kontrol edebilirsiniz sonuç olarak. Belki de en etkili faktör; mutluluğunuzu kontrol etmek için belirli eylemlerde bulunabileceğinize inanıyorsanız, daha mutlu olacağınızdır.

Orta yaşta mutlulukta düşüş olsa da, iyi bir eğitiminiz ve işiniz varsa bu faktörler mutluluk seviyenize katkı bulunur. En mutlu insanlar, zamanla onlara mutlu olmada üstünlük sağlayan stratejileri nasıl uygulayacaklarını öğrenirler ve bu da onları hayatın kıvrımlı ve engebeli yollarına karşı mücadele ederek nasıl mutlu olabileceklerini gösterir.

Hayatımızın kontrol edebileceğimiz yönlerine odaklanmak yerine, kontrol edemediğimiz kör noktalarına odaklanmak, mutluluk arayışımızda büyük bir fark yaratacaktır, bunu da asla unutmayın…


Referanslar

  • Kesebir P, Diener E. (2008). Mutluluğun Peşinde: Felsefi Sorulara Ampirik Cevaplar. Psikolojik Bilimler Üzerine Perspektifler, (3. baskı ve sayfa 25–117 arası)

  • Oishi S, vd. (2007). Optimal Refah Seviyesi: Çok Mutlu Olabilir miyiz? Psikolojik Bilimler Üzerine Perspektifler, (2. baskı, sayfa 60-346 arası)

 
Teknik ve Teknolojik Paylaşımlar ve Hayata Dair Here Şey...


Destek olmak için bana bir kahve ısmarlayabilirsiniz :) ve E-Posta Bültenimize de üyeolabilirsiniz…

19 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page