Mutlaka Bırakmanız Gereken 4 Teknoloji Alışkanlığı

Siber tehditlere karşı güvenlik duvarı oluşturmak için kötü teknolojik alışkanlıkları geride bırakmak gerekiyor. Hacker’ların hedefi haline gelmemek için siber güvenlik önlemlerini alışkanlık haline getirmelisiniz. Peki güvenliğimiz için neler yapmamız gerekiyor?

Siber güvenlik hakkındaki uyarılar sürekli gündeme geliyor ve korunma yöntemleri hakkında bilgiler veriliyor. Bazı teknoloji alışkanlıkları nedeniyle, tüm bu uyarıların farkında olunmasına rağmen riskin önüne geçmek mümkün olmuyor.


Rutin haline getirilen alışkanlıklar hacker’lara hedef olmaya neden oluyor. İşte hacker’lardan korunmak için yapılması gerekenler...


1- Zayıf şifre kullanmak


En yaygın olarak kullanılan siber güvenlik yöntemi güçlü bir şifre oluşturmak. Bu basit ama etkili yöntemi uygulamayıp doğum tarihi, evlilik yıl dönümü gibi kolay tahmin edilebilen şifreler kullananlar bulunuyor. Üstelik her hesap için aynı şifre kullanılıyor.


Oysa bir hesabın şifresinin çözülmesi diğer hesapların şifrelerinin de çözülmesi anlamına geliyor ve bu durumda kişisel bilgilerin güvenliğini tehlikeye atıyor. Güçlü bir şifre oluşturmak oldukça basit. Maksimum uzunlukta harf ve rakam kombinasyonundan oluşan bir şifre kullanmak gerekiyor


2- Cihazların kilidini açık bırakmak


Elbette her kullanıcının bilgisayarında kritik öneme sahip bilgileri bulunabilir. Bu bilgilerin güvenliğini sağlamanın en basit çözümlerinden biri de cihazınıza yetkisiz fiziksel erişimi engellemek olacaktır. Güçlü bir şifre ile cihazınızı koruyarak cihazın çalınması durumunda da verilerinize kolayca erişilmesini önlemiş olursunuz.


3- Korsan yazılım kullanmak


Genellikle ücret nedeniyle korsan yazılım tercih ediliyor. Oysa korsan yazılımlar, verilerin çalınmasına ve cihazın düzgün çalışmamasına neden olabilecek kötü amaçlı yazılımların bulaşmasına yol açar. Uygulama için ödeme yapmak istemiyorsanız ücretsiz veya daha uygun fiyata sunulan alternatiflerden yararlanabilirsiniz.


4- Verileri yedeklememek


Verilerin yedeklenmemesi sıklıkla karşılaşılan önemli bir hatalı alışkanlık olarak karşımıza çıkıyor. Herhangi bir siber saldırı durumunda verilerinizi kaybetmemek için yedekleme yapmalısınız. Bunun için harici sabit disk veya bulut depolama çözümleri kullanabilirsiniz.


Kaynak: Erdal Kaplanseren / Milliyet

13 views

Blog Posts

 • Beyaz LinkedIn Simge
 • Beyaz Facebook Simge
 • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Relaxing Sea Sound - Unknow
00:00 / 00:00
Rate websitenot goodnot greatgoodgreatperfectRate website
 • Grey Facebook Icon
 • Grey Twitter Icon
 • Grey LinkedIn Icon
 • Grey iTunes Icon
 • Grey YouTube Icon
 • Grey Instagram Icon
 • Grey Blogger Icon
 • Grey RSS Icon

"Real success delivers you up to a high degree of Allah's floor" Hüseyin Güzel

"Real success delivers you up to a high degree of Allah's floor" Hüseyin Güzel

Subscribe for updates!

© Copyright 2023 by Hüseyin GÜZEL

     All Rights Reserved by Technical Library