top of page

Blog Posts

Motivasyonu Yüksek İnsanların 6 Sırrı

Sadece doğru alışkanlıkları edinin ve sonrasını merak etmeyin motivasyon gelip sizi bulacaktır... Gizli bir motivasyon kaynağı olduğunu düşündüğünüz enerjik ve hevesli görünen insanlardan biri ile hiç tanıştınız mı?


Motivasyonu Yüksek İnsanlar

Motivasyonu yüksek insanların gizli bir motivasyon sırrına sahip olduğuna inanıyoruz. Aslında o kadar da gizli değil, lakin bir çoğumuz ne olduğunu bilmiyoruz sanki :)


Aslında yüksek motivasyonlu insanlar sürekli olarak yeni motivasyonlar yaratan alışkanlıklar edinirler.


Bir psikolog olarak, sürekli olarak motive olabilen ve yüksek enerjili insanları dikkatle gözlemleme ve inceleme konusunda belirli bir seviyeye ulaştım. İşte öğrendiklerim:

Herkes zaman zaman motive olabilir. Fakat yüksek motivasyonlu insanlar sürekli olarak motivasyon yaratan, yaşamlarına entegre ederek devam ettirdikleri bir takım alışkanlıklar ve rutinler inşa ederler.


Başka bir deyişle, motivasyon ikramiyesinin onlara çıkmasını beklemek yerine, yaşamlarını onlara enerji kazandıran faaliyetler etrafında şekillendirirler.

İşte yüksek motivasyonlu insanlardan, hepimizin kendimizi daha motive hissetmek için öğrenebileceği 6 sır:

 

1| Enerjinizi yönetin, zamanınızı değil


Enerji motivasyonun para birimidir.

Duyduğunuz verimlilik ve alışkanlık geliştirme tavsiyelerinin bir çoğu, daha iyi zaman yönetimi için ipuçları ve püf noktalar sunar bizlere. Bu tavsiyeler, işinizde sizi daha verimli hale getirme vaatleriyle, zamanınızı daha iyi yönetmek için gününüzü geliştirmek ve planlamak için her türlü teknik ve stratejiyi önerir.


Ama burada bir şey var: Motivasyon bir zaman sorunu değildir esasında, bir enerji sorunudur.


Zamana, her zaman sahip olabilirsiniz, ancak enerjinizi tüketen şeyler yapıyorsanız, kendinizi motive hissedemezsiniz.


Neyse ki, bunun tersi de doğru: Zamanınız çok sınırlı olsa bile, yeterli miktarda enerji ve coşku ile muazzam bir motivasyon da elde edebilirsiniz.


Bu yüzden zamanınızı yönetmeyi unutun ve bunun yerine enerjinizi nasıl yöneteceğinizi öğrenin:


Güne sizin için en heyecan verici günlük yapılacak işiniz ile başlayın. Bu size günün geri kalanı için ivme kazandırmakla kalmaz, aynı zamanda yataktan kalkmayı ve güne en hızlı şekilde başlamayı kolaylaştırır, çünkü günlük yapılacaklar listenizdeki ilk şey gerçekten heyecanlandığınız bir şeydir.


Enerjinizi tüketen işleri ise dış kaynaklardan karşılayın. Dış kaynak kullanımından yararlanmak için çok uluslu bir şirket olmanıza da gerek yok. Sonuç olarak alacağınız ilave enerji ve motivasyon ile masrafları telafi edeceğinizden emin olarak, enerjiyi tüketen temel işleri devretme konusunda yaratıcı olun.


Enerjinizi tüketen işlerinizi toplu olarak gerçekleştirin. Birçoğumuz enerji tüketen tüm işlerimizi dışarıdan destekle karşılamayız. Ancak etkilerini en aza indirebiliriz. Onları günlere ve haftalara yaymak yerine, bir ya da iki gün içinde hepsini topluca tamamlayın, böylece enerji veren işleriniz ile daha çok vakit geçirerek; motivasyonunuzu ve enerjinizi daima yüksek tutabilirsiniz.


Günlerinizi planlarken, zamanınız değil, enerjiniz yol gösterici ilkeniz olmalıdır.


“Bir insan ile bir diğeri arasındaki fark, sadece yetenek değildir… o enerjidir.” Thomas Arnold
 

2| Çevrenizi sizi motive eden insanlarla kuşatın


İyisi ya da kötüsü fark etmez, sonuçta çevremizi kuşatan insanlar bizleri çok derinden etkiliyor. Fakat yüksek motivasyonlu insanlar bunu kendi faydalarına kullanabilen insanlardır.


Küçük, günlük etkileşimlerle, muhtemelen diğer insanların motivasyon seviyeleriniz üzerinde ne kadar bir etkisi olabileceğini anlayabilirsiniz:


 • Destekleyici ve hevesli bir arkadaşla olumlu bir etkileşim, kendi enerjinizi ve motivasyonunuzu neredeyse anında güçlendirebilir.

 • Öte yandan, gerçekten olumsuz ve kritik bir kişiyle tek bir etkileşim bile kurmanız enerjinizi tüketebilir ve gün içindeki motivasyonunuzu azaltabilir, hatta sıfıra indirebilir.


Ancak burada daha önemli bir ilke vardır: Alışkanlık edinerek zaman geçirdiğiniz insanlar, alışkanlık hissetmenizi etkiler.


Yani, enerji tüketen insanlarla sürekli etkileşime girmeniz gerekiyorsa, düzenli olarak enerjik ve hevesli hissetmeyi bekleyemezsiniz kendinizden. Ancak, alışkanlık edinerek enerji veren insanlarla etkileşime girerseniz, onların coşku ve motivasyonlarının bir kısmı size de bulaşabilir değil mi?


Bu nedenle, zamanınızı geçirmeyi seçtiğiniz kişiler hakkında dikkatli olun:


 • Çıkıyorsanız eğer, sürekli olarak çok fazla enerjinizi tüketen biriyle ilişki kurmamaya dikkat ediniz.

 • Yeni bir işe başvuruyorsanız, birlikte çalışacağınız insanların enerji düzeylerini dikkatlice gözlemleyiniz.

 • Birisiyle yeni bir projeye veya işe başlıyorsanız, size enerji veren birini bulmaya çalışınız. Ve eğer bunu yapamazsanız da, diğer özelliklerinin buna değer olması güzel olur!


Hayatınızda daha motive ve enerjik hissetmek istiyorsanız, kendinizi enerji veren insanlarla kuşatın.


“En çok zaman geçirdiğiniz beş kişinin ortalamasısınızdır.” Jim Rohn
 

3| Başarılarınızı kutlayın


Daha motive hissetmek için yapabileceğiniz en basit ve en güçlü şeylerden biri de, başarılarınızı kutlamak için zaman ayırmanızdır, çok küçük olsalar bile.


İnsan psikolojisinin temel bir yasası: başarının ardından gelen davranışların gelecekteki başarılarınızın gerçekleşme olasılığının daha yüksek olmasına katkıda bulunmasıdır olumlu yada olumsuz:


İlk 5K’nızı başarıyla gerçekleştirirseniz ve bitiş çizgisinde sizi mutlu edecek ve tebrik edecek bir avuç yakın arkadaşınız var ise, gelecekteki yarışları kazanma motivasyonunuz daha yüksek olacaktır değil mi?


Kendi başarılarınızı kutlamayı alışkanlık haline getirin ve bu, gelecekteki hedefleriniz için sürekli bir motivasyon akışı yaratabileceksiniz demektir.


Neyse ki, başarılarınızı kutlamak ve motivasyon oluşturmak için kendinize pahalı şeyler satın almak yada dev bir parti vermek zorunda değilsiniz.


Başarının büyüklüğünün, zamanlama kadar önemli olmadığı gibi, insan psikolojisinin komik bir tuhaflığı söz konusudur. Daha spesifik olarak açıklamak gerekirse: Gerçekleştirilen küçük bir başarı, geciken büyük bir başarıdan çok daha etkilidir.


Örneğin:


 • En son gerçekleştirilen Matematik dersinden 100 aldıktan sonra, aynanın karşısına geçip kendinizle gurur duyduğunuzu söyleyin.

 • İş yerinizde çok başarılı bir sunum gerçekleştirdikten sonra, ofis kapınızı kapatın, en sevdiğiniz şarkıyı çalın ve kendinize küçük bir dans partisi verin.

 • Sabahın erken saatlerinde koştuktan sonra, kendinize süslü bir fincan kahve ile çörek ısmarlayın.


Kendinizi, başarınız küçük de olsa, kutlamanız asla boşuna değildir. En kötüsü, sizi psikolojik olarak pozitif kılar.

 

4| Başarısızlıklarınız yada hatalarınız söz konusu olduğunda kendinize karşı merhametli olun


Motivasyonunuzu öldürmenin, bir başarısızlık veya gerileme sonrasında kendinizi yenmekten daha iyi bir yolu yoktur.


Kronik olarak düşük motivasyona sahip olan insanlar neredeyse her zaman başarısızlık ve hatalardan sonra sert ve yargılayıcı olma alışkanlığına sahiptir:


 • Kendilerini, olumsuz bir yaklaşımla kendi kendine konuşarak eleştirirler.

 • Kendilerini zayıf ve buna layık olmadıklarını düşünürler.

 • Ve gelecekte kendilerini motive etmek için yanlış yönlendirilmiş bir girişimle kendilerini cezalandırırlar.


Fakat kendinize merhametsiz davranmanız, sizi bir şey yapma konusunda motive etmez, kendinize zarar vermekten daha fazlasını yapar.


Neyse ki, bunun tersi de doğrudur:


Hiçbir şey, kendinize karşı küçük bir şefkatli yaklaşım göstermeniz kadar, size bir başarısızlıktan yada hatadan hızlı bir şekilde kurtulmanıza yardımcı olamaz.


Yüksek motivasyonlu insanlar sadece enerji ve motivasyon konusunda değil, aynı zamanda başarısızlıklar yada hatalar karşısında bile motivasyonlarını koruma konusunda yeteneklidirler.


Ve başarısızlığınız veya hatalarınız karşısında enerjinizi ve motivasyonunuzu korumanın en iyi yolu, biraz kendi kendine şefkat göstermektir:


 • Kendinizle, mücadele eden iyi bir arkadaşınızla konuşuyorsunuz gibi konuşun.

 • Empati yapın ve kendinize hatalarınızın toplamından daha fazlası olduğunuzu hatırlatın. Hatta çok daha fazlası.

 • Hata yapmanın ve bundan dolayı kendinizi kötü hissetmenizin kötü veya zayıf olduğunuz anlamına gelmediğini kabul edin.

 • Kendinize karşı nazik olmayı öğrenin ve bu sayede sıkıntı karşısında çok daha dirençli olacaksınız emin olun.

“Başarısızlık ölümcül değildir: önemli olan devam etme cesaretini gösterebilmektir.” Winston Churchill
 

5| Enerji verici bir ortam yaratın


Tıpkı yaşamınızdaki faaliyetlerin ve insanların enerji verip-aldığı gibi, fiziksel ortamınız da öyledir.


Hepimiz kalbimizle bakmaya düşkün varlıklarız. Bu, her şey için çözümün, içimizde olduğu fikrini sevdiğimiz anlamına gelir. Ve bu, yeterli içgörü ve irade ile her şeyi başarabiliriz demektir.

Yanlış!


Ortamınız, düzenli olması ve ne kadar motivation ve enerji hissettiğiniz de dahil, çok önemlidir:


 • Dağınık ve kaotik bir çalışma alanına sahip olmak, dikkatinizi dağıtmayı, ertelemeyi ve işinizi yapmak için enerji kaybetmenizi kolaylaştırır.

 • Yorgun olduğunuzda uzun bir günün sonunda yatakta eşinizle olan bir anlaşmazlığı çözmeye çalışmak, şefkatli olmanızı ve öfkenizi kontrol etmenizi zorlaştırır.

 • Soğuk havalarda ve ortamlarda, iyi ekipman olmadan koşmak egzersiz yapmaya motive olmayı zorlaştırır.


Ortamınız, sürekli yüksek motivasyona sahip olmanız açısından gizli bir silah gibidir. Tabii ki, ortamınızı her zaman değiştiremezsiniz. Ama düşündüğünüzden de daha sık olması mümkün.

Ve ortamınızı hedeflerinize daha elverişli olacak şekilde tasarlamak, daha iyi enerji ve daha yüksek motivasyon için en etkili yollardan biridir:


 • İşe gitmeden önce her akşam masanızı düzenleyin, böylece güne başlamak açısından zorluk yaşamazsınız.

 • Her ikiniz de dinlendiğinizde ve verimli bir şekilde etkileşime girdiğinizde, eşinizle anlaşmazlıklarınızı tartışmak için bir hafta sonu ve sabahının erken saatlerinde özel bir zaman belirleyin.

 • Soğuk havalarda dışarı çıkmanın endişesini en aza indirmek için iyi bir koşu teçhizatı satın alın.


Her sorunun çözümünün sadece daha fazla irade olmadığını ve ortamınızı hedeflerinizi engellemek yerine desteklemek için tasarlayabilirsiniz.


“Organize olmak için harcadığınız her dakika, size bir saat kazandırır.” Benjamin Franklin
 

6| Hayır diyebilme konusunda acımasız olun


Düşük motivasyonun en yaygın nedenlerinden biri, rakip motivasyonlara evet demektir.

Daha öncede belirttiğimiz gibi, motivasyon enerjidir. Enerji dolu olduğunuzda kendinizi motive hissedersiniz. Enerji deponuz boş olduğunda, motivasyonunuz kaybolur.


Tüm enerjinizi gerçekten önemli olmayan şeylere harcıyorsanız, sizin için en önemli olan şeyler için yüksek motivasyon seviyelerine sahip olmayı bekleyemezsiniz:


 • Her akşam 2 saat Netflix’e evet dediğinizde, bu yeni hobilerinize veya sizin için daha önemli olan bir projenize evet demek için motivasyonunuz nasıl olabilir?

 • Başkalarının zaman ayırma taleplerine her zaman evet diyorsanız, işteki kişisel inisiyatifinizde nasıl ilerleme kaydedebilirsiniz?

 • Davet edildiğiniz her sosyal etkinliğe evet derseniz, partnerinizle geçireceğiniz kaliteli zamanı nasıl bulabilirsiniz?


Çok fazla motive olmamız gereken şeyler var. Gerçekten önemli olmayan şeyler için motivasyonunuzu boşa harcamayın.


Motivasyon büyük ölçüde bir öncelik meselesidir:

 • Yeni bir iş fikriniz gerçekten sizin için daha öncelikli ise, arkadaşınızın partisine hayır diyebilir ve tüm pazar günü iş planınızı yazarak geçirebilirsiniz.

 • Evliliğiniz gerçekten sizin için bir öncelik ise, arkadaşlarınız ile poker gecesine hayır deyin ve bir randevu gecesi planlayın.

 • Sağlığınız gerçekten sizin için bir öncelik olsaydı, uyumak gibi konforlarınıza hayır der, spor salonuna en önce siz ulaşırdınız.

Her gün sadece çok fazla enerjiniz var. Önemsiz şeylere harcarsanız, en önemli olanı yapmak için yeterli enerjiye sahip olamazsınız.


“Eğer hayatınıza öncelik vermezseniz, bir başka şeye öncelik verirsiniz.” Greg McKeown
 

Bilmeniz gerekenler özetle;

Ne kadar motive olamamış olursanız olun, doğru alışkanlıklara bağlı kalarak sürekli olarak motive olmayı öğrenebilirsiniz. Bir sürü motivasyon üreten alışkanlık ile, en önemli şeyi yapmak için sürekli bir enerji ve motivasyon akışına sahip olacaksınız emin olun.


 • Enerjinizi yönetin, zamanınızı değil.

 • Çevrenizi sizi motive eden insanlarla kuşatın.

 • Başarılarınızı kutlayın.

 • Başarısızlıklarınız yada hatalarınız söz konusu olduğunda kendinize karşı merhametli olun.

 • Enerji verici bir ortam yaratın.

 • Hayır diyebilme konusunda acımasız olun.


Recent Posts

See All

Comments


 • Beyaz LinkedIn Simge
 • Beyaz Facebook Simge
 • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page