top of page

Blog Posts

Metaverse Gerçek mi?

Şu anda herkes metaverse hakkında konuşuyor, ama gerçek mi sizce? Yoksa Mark Zuckerberg'in paylaşılan sanal gerçeklik vizyonundan hala çok mu uzaktayız?

Facebook'un yakın zamanda adını Meta olarak değiştirmesiyle birlikte, metaverse hakkında her zamankinden daha fazla konuşur olduk; ki bu evren kullanıcıların çalışmak, oynamak, sinema gezileri yapmak, oyun oynamak, konserlere gitmek, spor yapmak dahil hemen hemen her şeyi yapabilecekleri paylaşılan, kalıcı bir dijital ortam...


Ama bu noktada, metaverse gerçek mi?


Kısaca cevabımız: Hayır!


Zira şuan için paylaşımlı bir meta evreni veri tabanımız henüz yok.


Meta evreni veri tabanı konseptinin tam olarak gerçekleşmesine on yıldan fazla bir süre kalmış olabilir ve gerçek bir meta evreni veri tabanı için teknoloji dünyasının en büyük oyuncuları arasında bir işbirliği gerektireceği de çok açık.


Bununla birlikte, birkaç şirket, nihayetinde birbirine bağlı bir meta evreni veri tabanını parçası olabilecek parçaları oluşturmaya çalışıyor.

  • Fortnite'ı geliştiren şirket olan Epic Games, Ariana Grande ve Travis Scott gibi büyük sanatçıların sanal konserlerinin yanı sıra film fragmanları ve müzik kliplerinin ilk çıkışlarına ev sahipliği yaptı. Şirket ayrıca gelecekte metaverse avatarınızı özelleştirmek için potansiyel olarak kullanabileceğiniz MetaHuman Creator ile fotogerçekçi dijital insanlar geliştiriyor.

  • Roblox, kullanıcıların evler inşa edebileceği, çalışabileceği ve farklı senaryolar oynayabileceği, kullanıcı tarafından oluşturulan çok çeşitli oyunlara ev sahipliği yapıyor. Şirket ayrıca Vans World'ü (oyuncuların sanal Vans kıyafetleri giyebileceği sanal bir kaykay parkı) oluşturmak için kaykay ayakkabısı şirketi Vans ile bir araya geldi ve dünyaca ünlü markalardan giysi ve aksesuarları deneyip satın alabileceğiniz bir lüks giyim markası, Gucci Garden açtı.

  • Microsoft'un CEO'su Satya Nadella kısa süre önce şirketin dijital ve fiziksel dünyalar tekliflerinde birleşirken bir "kurumsal meta veri tabanı" oluşturmaya çalıştığını söyledi.

  • Yatırım firması Roundhill Investments, metaverse şirketlerini izlemek ve onlardan kar etmek için bir borsada işlem gören fon (ETF) oluşturdu.

  • Bilgisayar çipi üreticisi Nvidia Corp, gerçek dünyadaki bina ve fabrikaların simülasyonlarını oluşturmak için Omniverse platformunu kurdu. Bu platform, üzerine metaversiyonların inşa edilebileceği "tesisat" olabilir.

  • Ve elbette Meta (eski adıyla Facebook), şu anda Beta'da olan sanal gerçeklik sosyal medya platformu Horizon ile kendisini meta evrene doğru konumlandırıyor. Ayrıca, artırılmış gerçeklik (AR) kullanarak dünyanın 3 boyutlu haritalarını oluşturacak olan “Canlı Haritalar” adlı bir projesi var.

Metaverse'lerin tek bir platformla sınırlandırılması gerekmeyecek. Avatarınız, koşullara ve hedeflerinizin ne olduğuna bağlı olarak sanal gerçeklik (VR) ortamlarından düz ekran monitör veya TV'de oluşturulan 3B uygulamalara, cep telefonunuzdaki AR uygulamalarına geçebilir. Önemli olan, meta evreni veri tabanında sürekli bir kullanıcı deneyimi olmasıdır.


AR ve VR, sanal dünyaları daha fazla kullanıcı için gerçeğe dönüştüren daha yaygın ve üst düzey, daha uygun fiyatlı kulaklıklar haline geldiğinde, meta evreni veri tabanı hemen yanıbaşımızda olacak gibi görünüyor.


Ancak şu an itibariyle, meta evreni veriye dönüşebilecek parça ve parçalar hala bir araya geliyor ve hangi şirketin meta evreninin verilerine hakim olacağı belirli değil ve bu mücadele henüz daha yeni başlıyor...

 

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. LinkedIn ve Forbes’ta düzenli olarak yönetim ve teknoloji trendleri hakkında yazılar yazıyorum. Yapay Zeka (AI) hakkında yeni bir kitap kaleme aldım, hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayabilirsiniz. Gelecekteki yayınlarımı da okumak için ağıma buradan abone olabilirsiniz veya ‘Takip Et’i tıklayabilirsiniz. Ve Ayrıca, Twitter, Facebook, Instagram, Slideshare veya YouTube kanalım aracılığıyla da benimle iletişime geçmekten çekinmeyiniz.


 

Destek olmak için bana bir kahve ısmarlayabilirsiniz :) ve E-Posta Bültenimize de üye olabilirsiniz…

36 views1 comment

1 opmerking


lena kimra
lena kimra
29 nov. 2021

Your search to marketing essay writers has come to an end with our academic writing company law essay uk Australianessay.com . Feel free to contact us at your convenience.


Like
  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page