top of page

Blog Posts

Meta, Facebook Messenger için Uçtan-Uca Şifrelemeyi Test Ediyor

Meta tarafından bugün yapılan duyurular arasında ise ayrıca Facebook Messenger tarafında yapılan güncellemelerle ilgili silinen mesajların cihazlar arasında senkronize edilmesinden tutun, Messenger'da kaybolma modunun kaldırılması ve Instagram'da da genişletilmiş sohbet özellikleri ve daha fazlası yer alıyor...Şirketin diğer ana girişimi olan Facebook Messenger, tıpkı Meta'ya ait WhatsApp'a benzer şekilde, yakında zamanda uçtan uca şifrelemeye geçmeye hazırlanıyor. Şirket, yakın tarihli bir basın bülteninde duyurulduğu üzere şu anda Messenger'daki gizlilik özelliğini test ediyor.


Messenger için uçtan uca şifreleme uygulandığı zaman, yalnızca mesajın göndericisi ve alıcısı onu görebilecek ve Facebook'un bile sohbet içeriğini görüntüleme yeteneği ortadan kalkacak.


Haber biraz ironik gelebilir kulağa, zira yakın zamanda vuku bulan bir olay üzerine Facebook bir anne ve kızının kürtajla ilgili aralarında geçen sohbet geçmişini polise teslim ettikten sadece bir gün sonra bu güncelleme basınla paylaşıldı.


Facebook, sohbet içeriğinin şirket tarafından görülemediğini söylese de, haberlere karşılık kamuoyunda tepki gördü.


“7 Haziran'da Yüksek Mahkeme'nin Dobbs v. Jackson Kadın Sağlığı Örgütü kararından önce yerel kolluk kuvvetlerinden geçerli yasal izinler aldık. Arama emri kürtajdan hiç bahsetmedi” diye yazdı şirket.


Uçtan uca şifrelemeye ek olarak Facebook, şifreli mesajları bulutta yedeklemek ve cihazlar arasında aktarılmasına izin vermek için "güvenli depolama özelliğini" de test ediyor. Şirket, “Uçtan uca şifreli sohbetlerde olduğu gibi, güvenli depolama, siz onları bize bildirmeyi seçmediğiniz sürece mesajlarınıza erişemeyeceğimiz anlamına geliyor” diye yazdı.


"Güvenli depolama, Messenger'daki uçtan uca şifreli konuşmalarınızın geçmişini korumanın varsayılan yolu olacak ve eğer isterseniz mesajlarınızı geri yüklemek için birden fazla seçeneğiniz olacak."

Kullanıcılar, bir PIN veya oluşturulan bir kod aracılığıyla şifrelenmiş sohbet geçmişlerine erişebilecek ve bunu güvende tutmak kullanıcının sorumluluğunda olacaktır. Facebook, bu hafta Android ve iOS'ta güvenli depolamayı test ettiğini söyledi.


Diğer duyurular arasında silinen mesajların cihazlar arasında senkronize edilmesi, Messenger'da kaybolma modunun kaldırılması, Instagram'da genişletilmiş sohbet özellikleri ve daha fazlası yer alıyor. Şirketin haber bültenine buradan ulaşabilirsiniz..


Kaynak: Facebook

14 views0 comments

Comments


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page