top of page

Blog Posts

Mavi Balina Büyüklüğündeki Bir Asteroid Hızla Dünya'ya Yaklaşıyor

Potansiyel olarak çok tehlikeli...

"A blue whale-sized asteroid will zip past Earth at 27 times the speed of sound" by Ameya Paleja, IE

Mavi Balina Büyüklüğündeki Bir Asteroid, Dünya'nın Çok Yakınından Ses Hızının 27 Katı Hızla Geçecek...

  • NASA yörüngesindeki 28.000'den fazla asteroidi izliyor.

  • Asteroid 2015FF'nin ise 92 fit genişliğinde olduğu tahmin ediliyor.

  • Asteroidin dünyaya en yakın noktası 4.3 milyon km uzaklıkta olacak.

WordsSideKick.com'ın bildirdiğine göre, mavi balina büyüklüğünde bir asteroid, bu Cuma günü, yani bugün ses hızının 27 katı hızla Dünya'nın yanından geçecek...


"Yukarıya Bakma" filmini izledikten sonra gezegenimize doğru ilerleyen asteroit tehdidinden korktuysanız, açıkçası yalnız değilsiniz.

Gökbilimciler yıllardır böyle bir olay meydana gelirse ne olabileceği konusunda endişe duyuyorlar ve önümüzdeki 100 yıl boyunca asteroit izlerinin haritasını çıkararak böyle bir akıbetten kaçınmaya hazırlanıyorlardı.


Şimdiye kadar, NASA'nın özenle izlediği ve yörüngelerinde gezegenimize çarpmalarına yol açabilecek küçük değişiklikler arayan 28.000'den fazla asteroitten oluşan bir veritabanı var.


NASA'nın amacına yardımcı olmak, gece gökyüzünü en az 24 saatte bir tarayan ve Dünya'nın yörüngesine yaklaştıkça asteroitler hakkında güncellemeler sağlayabilen Asteroid Karasal Etki Son Uyarı Sistemi (ATLAS) gibi teleskoplardır.


 

Asteroit 2015 FF


Hızlı bir uçuş gerçekleştiren böyle bir devasa asteroit 2015 FF'dir. 42 ila 92 fit (13 ve 28 metre) arasında bir tahmini çapa sahip. Bu asteroit, yetişkin bir mavi balina büyüklüğünde.


Asteroit saatte 20.512 mil hızla hareket ediyor, bu da ses hızının yaklaşık 27 katı!

En yakın noktasında, asteroit, Dünya ile Ay arasındaki mesafenin yaklaşık sekiz katı olan 2.67 milyon mil (4,3 milyon km) mesafede olacak.


NASA'nın kriterlerine göre, Dünya'nın 120 milyon mil yakınına gelen herhangi bir nesne, "Dünyaya Yakın Nesne" olarak sınıflandırılır. 4.65 milyon mil içindekiler, 2015FF'nin bir olduğu "potansiyel olarak tehlikeli bir asteroid" olarak sınıflandırılıyor.


 

En kötüsüne hazırlıklı olmak


Gökbilimciler NEO'lara ve PHA'lara göz kulak olurken, asteroitler zaman zaman bize gizlice yaklaşabilir.


Bu asteroitler küçük olduklarında, Dünya atmosferine girerken yanarlar. Öte yandan daha büyük asteroitler de bir felakete neden olabilirler. Böyle bir olaya hazırlıklı olmak için NASA, geçen yıl Küçük bir uzay aracının bu yıl bir asteroitin Ay'ına çarpacağı Çift Asteroid Yönlendirme Testi (DART) görevini başlattı. Hollywood filmlerindeki bilimsel deneylerin aksine, bu etki asteroidi veya Ay'ını moloz haline getirmeyecek. Bunun yerine, bilim adamlarının bir asteroidi Dünya'ya bağlı yörüngesinden uzaklaştırmak için gereken etki ölçeğini belirlemelerine yardımcı olmak için biraz değiştirecek. Ayrıca, diğer ülkelerin uzay ajansları da gelişmiş radar sistemleri yardımıyla gelecekte PHA'ların tespitini iyileştirmek için çaba sarf etmektedir.


WordsSideKick.com'ın raporunda, Çin Uzay Ajansı'nın ayrıca, asteroidi Dünya'dan uzaklaştıracak olan asteroid Bennu'ya roket fırlatmayı planladığını söyledi.


11 views0 comments

Comments


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page