Mıknatıs Parçacıkları ile Isıdan Enerji Üretmek

Uluslararası bir araştırma ekibi, mıknatıs parçacıklarını kullanarak ısıyı enerjiye dönüştürmenin yeni bir yöntemini keşfetti…

Ohio State Üniversitesi, Kuzey Carolina State Üniversitesi ve Çin Bilimler Akademisi’nden bir araya gelen uluslararası bir bilim ve araştırma ekibi, ısıyı yakalamanın ve mıknatıs parçacıklarını kullanarak bu ısıyı elektriğe dönüştürmenin yeni bir yöntemini keşfetti.


Science Advances dergisinde yayınlanan araştırma, araba egzozlarından, endüstriyel işlemlerden ve hatta uzay görevlerinden bile ısı üretmenin mümkün olduğunu ve bu ısıyı daha verimli kullanma potansiyeline sahip olunduğunu gösterdi.


Paramanyetik ısıyı yakalayabilir, ve elektriğe dönüştürebiliriz…


Araştırmacılar çalışmalarını, manyetik akı taşıyan ancak kendileri mıknatıs özelliğine sahip olmayan minik parçacıklar; yani paramantonlar üzerinde yoğunlaştırdılar.


Mıknatıslar ısıtıldığında manyetik kuvvetlerini kaybeder ve paramanyetik hale gelirler. Bu aşamada, geleneksel görüşe göre enerji toplamak için artık kullanılamaz hale gelmiş olurlar.

Ancak araştırmacılar, bir paramanyetik malzemenin ısınması ile açığa çıkan ısıyı yakalayıp elektriğe dönüştürebileceklerini keşfettiler.

Prof. Joseph P. Heremans

Araştırma ekibinden, Ohio State Üniversitesinde Mekanik ve Havacılık Mühendisliği ve Nanoteknoloji alanında profesör olan Joseph Heremans, araştırma bulgularını açıkladığı bir basın bülteninde:“Geleneksel görüşe göre bir paramanyetik malzemenin ısıtılması sonucunda hiçbir şeyin olmadığı sanılıyordu.”dedi ve ekledi:“Ve bunun doğru olmadığını tespit ettik. Bulduğumuz şey, ısıyı elektriğe dönüştüren malzemeler olan termoelektrik yarı iletkenler tasarlamanın yeni bir yoludur esasında. Son 20 yıldan beri sahip olduğumuz konvansiyonel termoelektrik yarı iletkenler çok verimsizlerdi ve bize çok az enerji sağlıyorlardı, bu nedenle de yaygın olarak kullanımları söz konusu değildi. Bu çalışmanın, bu anlayışı tamamen ortadan kaldıracağını düşünüyoruz.”


Isıdan daha fazla enerji elde edilebilir

Araştırmacıların bulgularında bazı kısıtlayıcı unsurlar vardı. Paramanyonların elektronları itebileceğini keşfettiler ama sadece saniyenin milyonda birinin milyarda biri kadar ki çok az bir miktar. Yine de araştırmacılar bunun “paramanyetik enerji toplayıcıları” geliştirebilmek için yeterli olduğunu da ifade ettiler.

Heremans, “Bu keşif nedeniyle, ısıdan daha fazla elektrik enerjisi üretebileceğiz.” dedi ve ekledi, “Bugüne kadar kimsenin mümkün olduğunu düşünmediği bir şey bu.”

Laura Arenschield, Uzman Bilim Yazarı, Ohio State Üniversitesi

Blog Posts

 • Beyaz LinkedIn Simge
 • Beyaz Facebook Simge
 • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Relaxing Sea Sound - Unknow
00:00 / 00:00
Rate websitenot goodnot greatgoodgreatperfectRate website
 • Grey Facebook Icon
 • Grey Twitter Icon
 • Grey LinkedIn Icon
 • Grey iTunes Icon
 • Grey YouTube Icon
 • Grey Instagram Icon
 • Grey Blogger Icon
 • Grey RSS Icon

"Real success delivers you up to a high degree of Allah's floor" Hüseyin Güzel

"Real success delivers you up to a high degree of Allah's floor" Hüseyin Güzel

Subscribe for updates!

© Copyright 2023 by Hüseyin GÜZEL

     All Rights Reserved by Technical Library