top of page

Blog Posts

Liderlik Tarzının Örgütsel Verimliliğe Etkisi Nasıldır?

Bir yöneticinin yaklaşımı, çalışanlarının verimliliğini ve kurumun geri kalanını etkileyebilir. Örgütsel verimlilik, yöneticisi tarafından yönetilen, işini yapan ve şirketin başarısına katkıda bulunan her departmana bağlıdır.Böylece bir yöneticinin kararlar alması, sorumluluğunu delege etmesi ve çalışanlarla etkili etkileşim kurması tüm organizasyonu etkileyebilir.


İletişim


Liderlik stilleri iletişim ve verimliliği etkileyebilir. Bürokratik liderler, çalışanlara verilen talimatlar ve bilgilerin her bölümünde sıkı şirket kurallarına uyduklarından emin olabilmek için denetleme mekanizması ile iletişimi yavaşlatma eğilimindedir. Bu, iletişimi engelleyebilir ve çalışanların işlerini yapmak için ihtiyaç duydukları talimatları ve bilgileri almalarını engelleyebilir. Başkalarından bilgi almayan liderler, bilgileri kendi ihtiyaçlarına göre bozabilirler. Bu yüzden örgütsel yapının genelinde dağıtılan bilgiler yanlış ve etkisiz olur.


Çalışan Girdisi


Çalışan girdisi, daha verimli iş metotları yaratmada ve verimliliği arttırmada etkili olabilir. Ancak yönetim tarafından kullanılan liderlik tarzı, çalışan girdisinin etkililiğini belirler. Demokratik liderlik tarzlarına sahip bir yönetici, çalışanların girdilerini kabul eder ve iş sürecini iyileştirmek için ilgili bilgileri kullanır. Diğer tarz yöneticiler ise, çalışanların işini tamamen reddedebilirler, çünkü işlerin şekillendirilmesinde herhangi bir değişiklik yapmak istemiyorlardır. Başka bir cevabı ise, çalışanlara iş süreçleri açısından istediklerini yapmalarına izin vermek demek olur bu; bu da şirket genelinde prosedürel problemler yaratabilir.


Moral


Motivasyonu yüksek ve şirketin vizyonuna güvenen bir personel üretken olabilir. Liderlik tarzı, çalışanların moralleri üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir. Çalışanlardan bilgi almayan otokratik liderler, çalışanlarını yabancılaştırmaya ve çalışanın katılım duygusunu azaltma eğilimindedir. Demokratik liderler çalışanın katılımına açıktır ve çalışanları şirketin başarısının bir parçası olarak hissetmelerine izin verirler. Personel yabancılaşmış hissederse, moral ve üretkenlik çok düşer. Şirketin operasyonlarında çalışanlarla etkileşim içinde olan bir yönetici, moral yaratır ve verimliliği artırır.


Hedefler


Açık hedefler belirleyen yöneticiler, çalışanların verimliliğini en üst düzeye çıkarırlar. Yönetim tarzı, aynı zamanda, hedeflerin nasıl belirlendiği konusunda da bir etkiye sahiptir. Dönüşümcü bir lider, çalışanları motive etmek için yüksek enerjiyi ve ilhamı kullanır. Bu tür liderler çalışanların hedeflerini belirler ve bu hedeflere ulaşmaları için ihtiyaç duydukları tüm araçları onlara sunarlar. Güçlenmeyi vurgulayan bir liderlik tarzı net hedefler oluşturabilir. Güçlendirilmiş çalışanlar kendi günlük kararlarını verir ancak şirket hedefleri doğrultusunda yönlendirilirler. Hizmet eden bir liderlik tarzı, yöneticinin personellerin görüş birliğini takip etme eğiliminde olduğu tarzdır. Bir yönetici, çalışanları şirketin görev bağlılığına uymaya zorlamadığında, üretim hedeflerini geliştirmek ve sürdürmek zor olabilir.

Recent Posts

See All

1件のコメント


Hüseyin GÜZEL
Hüseyin GÜZEL
2023年11月13日

💯

いいね!
  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page