top of page

Blog Posts

Leonardo Da Vinci İlkesi: Zeki Bir Bilgenin Alışkanlıkları

Farklı merakları birleştirmeyi öğrenin…

"The Da Vinci Principle - Habits of a Brilliant Polymath" by Thomas Oppong

Leonardo da Vinci parlak bir sanatçı, mucit ve bilim adamıydı. Ayrıca şimdiye kadar yaşamış en başarılı bilgelerden biri olarak kabul edilir. Defterleri, merakının ve yeni düşünme yollarını keşfetme isteğinin örnekleriyle doludur.


Da Vinci’yi nihai Rönesans adamı olarak düşünsek de, hem hayatı hem de mesleği açısından son derece odaklanmış biriydi. Anatomi ve doğa felsefesi üzerine yoğun çalışmaları ve münzevi hayatı, diyet, meditasyon ve diğer ritüeller gibi alışılmadık kişisel uygulamalarıyla biliniyordu.

Bu alışkanlıklar ve ünlü defterleri, birçok tarihçiyi da Vinci’nin geniş kapsamlı bir zekaya sahip bir bilge olması gerektiğine inandırdı.


İster kariyerinizin erken bir aşamasında olun, ister gerçek hedeflerinizi bulmuş olun veya kariyerinizde bir düzlüğe çıkmış gibi hissedin, büyük beyinlerden bir veya iki şey öğrenmek için zaman ayırmak her zaman faydalı olacaktır.


“Polymath” kelimesi yüzyıllardır var olmuştur. Aslında, ilk olarak 4. yüzyılda, “birçok disiplin hakkında geniş bilgiye sahip çok yönlü bir birey” olarak bilinen antik Yunan filozofu Platon’u tanımlamak için kullanıldı.


Rönesans döneminde, bir bilge, birçok farklı bilgi alanında mükemmel olan bir bilgindi. Bugün bu kişiye “Rönesans adamı” veya “T şeklinde uzman” diyeceğiz: bir alanda derin uzmanlığa ve birçok disiplinde geniş bilgiye sahip kişi yani.Birden çok bilgi tabanı oluşturun

Modern bir bilge, Rönesans meslektaşlarıyla aynı geniş bilgiye sahiptir, ancak yalnızca bir konuda uzmanlaşır ve vazgeçilmez olmak için tamamlayıcı beceriler öğrenir.


Örneğin, bir bilge bilim, sanat, tarih, felsefe ve daha fazlası hakkında çok şey bilen biri olabilir. Hatta birden fazla dil konuşabilirler! Çok şey başarabilirler çünkü yararlanabilecekleri çok fazla bilgiye sahiptirler. Ayrıca sürekli yeni şeyler öğrendikleri için yeni şeyleri hızlı bir şekilde öğrenebilirler.


Bir bilge olmanın anahtarı, geniş bir bilgi yelpazesine sahip olmaktır. Örneğin, yalnızca bir konuyu iyi biliyorsanız veya yalnızca bir dili iyi biliyorsanız, bilge olamazsınız. Birden çok bilgi tabanına sahip olmalısınız.


Bir bilge haline gelerek ve öğrenmenizi belirli bir konuya odaklayarak, yeni kariyer fırsatları açarken aynı zamanda kendinizi işverenler için daha pazarlanabilir hale getirirsiniz.


Örneğin, yapay zekanın toplumu nasıl etkileyeceğini ve bunun çok uluslu şirketler üzerindeki etkilerini derinlemesine açıklayabilirseniz, hızla vazgeçilmez hale gelirsiniz. Aynı ilke her konu için geçerlidir; ki  geniş veya temel konuda uzmanlaşın ve zamanla sizi uzman yapabilecek alt becerileri öğrenin.


Modern dünyada, özellikle iyi bir internet erişiminiz varsa ve boş zamanlarınızda yeni konular okumak ve araştırmaktan hoşlanıyorsanız, bir bilge olarak nitelendirilmek çok fazla bir şey değildir.


Tarih boyunca, ünlü bilgelere çevrelerindeki dünya hakkında çok şey anlama yetenekleri nedeniyle saygı duyuldu. Polimatların pek çok harika örneği vardır: Aristoteles, Galileo Galilei, Eratosthenes, Nicolaus Copernicus, Thomas Jefferson, Albert Einstein ve Marie Curie, birçok farklı konuda geniş bir bilgi birikimine sahip, doymak bilmez derecede meraklı zihinlere sahip birkaç parlak beyindir.


Bu küresel ikonlar, başarılı olmak için düzenli olarak yeni becerilerde ve bilgilerde ustalaşmaları gerektiğini anladılar. Bunlar, ilgi alanlarını çeşitlendirmenin ve onları geliştirmek için zaman ayırmanın değerini anladılar.


Bu insanların içinde yaşayan dehanın küçük bir miktarından bile yararlanabilseydiniz neler başarabileceğinizi hayal edin.


“Aristoteles ansiklopedik bir bilgeydi, tüm zamanların entelektiydi. Yine de sadece dünya hakkında ondan daha fazlasını bilemezsiniz. Ayrıca her şeyin nasıl çalıştığına dair daha derin bir anlayışa sahip olabilirsiniz. Newton, Darwin, Einstein, Planck, Watson, Crick ve meslektaşlarından sonra yaşamanın ayrıcalığı işte budur” diyor Richard Dawkins.


T şeklinde bir uzman olmaya odaklanın

Herkes bilge olmayı öğrenebilir, ancak birden fazla konuda uzmanlaşmak için özel bir kişi gerekir. Başarılı bir bilge, zamanını ve enerjisini farklı ilgi alanları ve faaliyetleri arasında optimize eder.


Görünüşte farklı konular arasındaki bağlantıları görebilirler ve inanç ve kararlılıkla arayışlarının derinliklerine inebilirler. Önlerine çıkan fırsatlardan nasıl yararlanacaklarını ve kendileri için yaratmaları gereken fırsatları nasıl belirleyeceklerini biliyorlar.


Leonardo da Vinci, “Üç sınıf insan vardır: görenler, gösterildiğinde görenler, görmeyenler” diyor.

Polimatlar, yalnızca bir şeyde iyi olanlardan daha başarılı olma eğilimindedir. Bunun bir nedeni, bilgelerin yeni şeyler öğrenmek ve denemek için daha fazla fırsata sahip olmasıdır. Bu şekilde, becerilerini ve bilgilerini her zaman güncel tutarlar.


Başkalarının hatalarından ve başarılarından ders alabilirler, bu da aynı hataları yapmaktan ve aynı şeyi tekrar tekrar yapmaktan kaçınmalarına yardımcı olur. Bu, aynı eski şeyleri tekrarlamadıkları için daha iyi sonuçlara yol açar.


Polimatların hayatlarını inceleyin

Başarılı bir bilge olmayı arzuluyorsanız, Leonardo Da Vinci’nin yaşamının derinliklerine inin. Hala Walter Isaacson’ın Leonardo Da Vinci’sini okuyorum. Leonardo bir matematikçi, mühendis ve bilim adamıydı. Aslında, şimdiye kadar yaşamış en çok yönlü adamlardan biriydi.


İlgi alanları ve bilgisi çok geniş olduğu için “Rönesans adamının” nihai örneği olarak kabul edilir. Henüz genç bir adamken resim, heykel ve mimaride ustaca eserler vermiştir.


Leonard birçok şeyde o kadar iyiydi ki ona bazen “insan motoru” veya kısaca “beyin” deniyordu. Da Vinci, Mona Lisa gülümsemesi ve yerden veya sudan havalanmak için tasarladığı uçan makinesiyle tanınır.


Da Vinci, kariyeri boyunca üzerinde çalıştığı şeylerin çoğunu icat etmemiş olsa da, birçok alanda çığır açan ilerlemeler yaratmak için önceki bilgileri üzerine inşa etti. Sonuç olarak, tarihin en büyük dahilerinden biri olarak görülmeye başlandı.


Bilge olmak, farklı alanlarda farklı becerilerle çalışmanıza yardımcı olabilir. Bir kariyer yolu seçmek için daha fazla seçeneğiniz de olabilir.


Defterleri, ileri geometri ve aerodinamik gibi içgörülere sahip bir mucidi, kendi zamanlarından 400 yıldan fazla önce ortaya koyuyor. Leonardo, Michelangelo veya Titian gibi diğer Rönesans titanlarından daha belirsiz bir yaşam sürerken, tarihin en büyük beyinlerinden biri olarak mirası yadsınamaz.


“Sanat bilimini inceleyin. Bilim sanatını inceleyin. Duyularınızı geliştirin ; ki  özellikle nasıl göreceğinizi öğrenin. Her şeyin diğer her şeyle bağlantılı olduğunun farkına varın” diyor Leonardo Da Vinci.

Leonardo’nun sırlarının çoğu defterlerinde bulunabilir. Öne çıkan bir sır, fikirleri ve projeleri takip etme yöntemiydi. Dini olarak defterlerine fikirlerini yazdı.


Bu sistemi kullanarak Leonardo, hangi fikirlerin peşine düşmeye değer, hangilerinin çabalamaya değmediğini kolayca görebildi.


Leonardo’nun sırlarından bir diğeri de görevlere öncelik verme yeteneğiydi. Defterlerinde, genellikle en önemli görevleri listenin başına yazar ve daha acil görevler geldikçe onları aşağı kaydırırdı.


Zamanınıza öncelik vererek, sınırlı kaynaklarınızı en önemli şeylere harcadığınızdan emin olabilirsiniz.


Leonardo ayrıca, günün belirli saatlerinde işleri halletmeye odaklanmak için düzenli bir program tuttu. Bu, dikkatini dağıtmaktan kaçınmasına ve herhangi bir anda yapılması gereken şeylere odaklanmasına yardımcı oldu.


Farklı merakları birleştirin

Bilge yaşam tarzı, sürekli öğrenme ve büyümeden biridir. Bu, geleneksel bilgeliğe uymak veya kabul etmek yerine meraklarınızı ve ilgi alanlarınızı takip etmekle ilgilidir.


Konfor alanınızın dışına çıkma ve neler olabileceğini keşfetme arzusuyla ilgili. Polymath’lar mükemmel bir öz disipline, doymak bilmez bir bilgi dürtüsüne ve sürekli kişisel gelişim için susuzluğa sahiptir.


Da Vinci gibi, diğer alanlardan bir şeyler öğrenebilir ve modern bir bilge olmak için mevcut bilginizi geliştirebilirsiniz.


Range: Why Generalists Triumph in a Specialized World kitabının yazarı David Epstein, “Modern çalışma bilgi aktarımını, bilgiyi yeni durumlara ve farklı alanlara uygulama becerisini gerektirir” diyor.

Bilge olmakla ilgileniyorsanız, başlamak için yapabileceğiniz birkaç şey var: ona zaman ve enerji harcamadan önce ne hakkında öğrenmek istediğinizi dikkatlice düşünün ve merak ettiğiniz şeyleri öğrenmek için mümkün olduğunca çok şey okuyun. onlar hakkında daha derin bir anlayış.


Hayat boyu öğrenmeyi benimseyin ve geniş ve kapsamlı becerilerinizi geliştirmek için aksiliklere karşı sebat edin. Okumaktan veya düşünmekten daha fazlasını yapın; pratik yapın ve becerilerinizi ortaya koyun.


Ve her zaman Leonardo da Vinci’nin ne dediğini hatırlayın, “Öğrenmek asla zihni yormaz.”

コメント

5つ星のうち0と評価されています。
まだ評価がありません

評価を追加
  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page