L’Oréal’in Yapay Zekası ve Teknolojisi

Paris merkezli L’Oréal firmasını sadece küresel bir kozmetik ve güzellik bakım şirketi (dünyanın en büyüğü diyebiliriz) olarak biliyor olabilirsiniz, ancak şirketin araştırma, inovasyon ve teknolojiye olan bağlılığının farkında da olmayabilirsiniz…

L’Oréal’in Yapay Zekası ve Teknolojisi

Aslında, 2012 yılından bu yana L’Oréal, start-up gibi çalışan, güzellik ve teknolojinin buluştuğu ortak noktaya odaklanan kendi bünyesinde bir teknoloji kuluçka merkezinin faaliyetlerini yürütüyor.


İşte bu makalede L’Oréa’in Teknoloji Kuluçka Merkezi ile burada geliştirdiği Yapay Zeka’sına ve Yapay Zeka’nın iş performansını geliştirmek için ortaya koyduğu uygulamalara genel bir bakış gerçekleştireceğiz…


L’Oréal’in Teknoloji Kuluçka Merkezi

L’Oréal’in Teknoloji Kuluçka Merkezi

L’Oréal’in ilk kuluçka laboratuarı New Jersey’de kuruldu, ancak şuan L’Oréal, San Francisco, Paris ve Tokyo’da bulunan bir çok laboratuarında kuluçka teknolojini kullanarak en son teknoloji ve en iyi ürünleri geliştirmek için girişimciler ve akademisyenler ile ortak faaliyetler yürütüyor…


Makeup Genius Mobil Uygulaması

Makeup Genius Uygulaması

2015 yılında, kuluçka merkezinde, Artırılmış Gerçeklik (AR) teknolojisinin yardımı ile müşterilerin satın alma işleminden önce saç rengini ve makyajını kendi yüzlerinde görmelerini sağlayan bir mobil uygulama olan Makeup Genius’u geliştirildi. Müşterilerin yapması gereken şey , bir görüntü yüklemek veya kozmetik ürünü veya farklı saç rengini denemek için bilgisayarlarının kamerasını kullanmaktır. Uygulamanın kaydırma özelliği ile saç rengi ve makyajın değişiminin öncesi ve sonrası çok rahat bir şekilde izlenebiliyor.


Akıllı Saç Fırçası ( Smart Hairbrush) ve Uygulaması


Smart Hairbrush Uygulaması

Kuluçka merkezinin akıllı teknoloji üreticisi Withings ve Kérastase (L’Oréal’ın lüks saç bakımı markası) ile ortaklaşa yarattığı bir diğer ürün de kötü saç günlerini azaltmak isteyenlere cevap vermeyi amaçlıyor.


Geliştirilen Akıllı Saç Fırçası, bir takım verileri toplamak için iletkenlik sensörü, ivmeölçer, jiroskop, mikrofon ve Bluetooth ve Wi-Fi bağlantılarını kullanır, bunları, kullanıcının saç bakımı için en iyi yöntem hakkında kişiselleştirilmiş ürün önerileri sağlamak için toplanan bilgileri kullanabilecek bir algoritmayı çalıştırır.


L’Oréal’deki Üretim Tesislerinde Kullandığı Teknoloji

IBM’in Watson IoT Platformu

IBM’in Watson IoT Platformu; sensörler, kameralar ve lazerlerle birlikte Endüstri 4.0’ın ortaya koyduğu zorluklara ve fırsatlara karşı L’Oréal’e üretim tesislerinde yardımcı oluyor.


Müşteriler çeşitli taleplerde bulunuyor. Onlar doğru ve özel kaygılarının ele alınmasını ve kişisel tercihlerinin yerine getirilmesini istiyor. IBM Teknolojisi, L’Oréal üretim tesislerinin bu taleplere daha duyarlı ve çevik davranarak cevap vermesine yardımcı oluyor.


Facebook Messenger Bot

Facebook Messenger Bot

L’Oréal’in karşılıklı pazarlamaya olan inancının bir kanıtı olarak, müşterilerle (daha sonra satışları artıracak) daha kişisel görüşmeler sağlamak için bir Facebook Messenger Bot’u faaliyete geçirmek için Automat Technologies şirketi ile ortaklık kurdu.


Yapay zeka ile bu bot güçlendiriliyor ve müşterileri ile konuşarak, iletişim kurarak, bireylerin kişisel tercihlerini belirleyebiliyor.


L’Oréal şirketinin dijital yayın sorumlusu Lubomira Rochet,“Yapay Zeka’niın internetin kendisi kadar büyük bir devrim olduğuna inanıyorum” dedi.


İş Başvurusu ve İşe Alım Süreci

İş Başvurusu ve İşe Alım Süreci

Kozmetik devi L’Oréal’in yapay zekasının bir yansıması da iş başvurusu ve işe alım süreci ile ilgilidir.


L’Oréal, yılda yaklaşık açılan 15.000 pozisyon için, yaklaşık bir milyon başvuruyu değerlendirmesi gerekiyor ve artık Yapay Zeka, insan kaynakları çalışanlarının zamanlarını daha etkin bir şekilde kullanabilmeleri için çeşitli şekillerde kullanılmaktadır.

Mya sohbet uygulaması

Bu nedenle, Mya işe alım sürecinin erken aşamalarında adaylardan gelen soruları ele alarak önemli ölçüde zaman kazandıran ve vize durumu gibi önemli ayrıntıları da kontrol edebilen bir sohbet uygulamasıdır.

Seedlink Yazılımı

Daha sonra adaylar açık uçlu görüşme sorularına verdikleri yanıtları değerlendiren Yapay Zeka yazılımı Seedlink ile karşılaşır. Bu uygulama, yalnızca özgeçmişleri gözden geçirirken gözden kaçmış olabilecek adayları tespit eder.


Yapay Zeka ile Desteklenen Cilt Teşhisi

Canlı videolarla denenmiş simülasyonlar sunan bir Yapay Zeka (AI) / Artırılmış Gerçeklik (AR ) şirketi olan ModiFace’in satın alınmasından sonra, L’Oréal müşterilere sunabileceği yeni bir teknoloji uygulamasına sahip oldu: Cilt Teşhis Uygulaması.


Rochet, şirketin devrinden sonra yaptığı açıklamada, “ModiFace’i satın alarak, L’Oréal’in dijital dönüşümünün ikinci aşamasına geçtik. Artık hedefimiz Ses, Yapay Zeka (AI) ve Artırılmış Gerçeklik (AR ) gibi teknolojilerle güzellik deneyimini yeniden yaratmaya odaklanmaktır” dedi.


Derin öğrenmeyi kullanan bu teşhis uygulaması, L’Oréal’in fotoğraf veritabanını, cilt yaşlanma uzmanlığını ve Cilt yaşlanma Atlasları ile Artırılmış Gerçeklik (AR) yeteneklerini kullanarak, kadınların şirketin web sitesine bir selfie yüklemelerinden sonra onlar için kişiselleştirilmiş bir ürün yelpazesi sunuyor.


L’Oréal’in yapay zekayı ve getirdiği teknolojiyi, rekabet avantajları açısından kullanmaya devam etmesi bekleniyor ve ürün kişiselleştirilmesinde en üst düzeyde kalmayı ve teknolojiyi güzellik endüstrisini geliştirmek için en iyi şekilde kullanmayı umuyor.

LinkedIn ve Forbes’te düzenli olarak yönetim ve teknoloji trendleri hakkında yazıyorum. Ayrıca Yapay Zeka (AI) ile ilgili yeni bir kitap yazdım, daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz. Gelecekteki yayınlarımı okumak için ağıma katılabilirsiniz veya ‘Takip Et’i tıklayabilirsiniz. Ayrıca Twitter, Facebook, Instagram, Slideshare veya YouTube üzerinden de benimle bağlantı kurmaktan çekinmeyin.


Yazar: Bernard Marr

Blog Posts

 • Beyaz LinkedIn Simge
 • Beyaz Facebook Simge
 • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Relaxing Sea Sound - Unknow
00:00 / 00:00
Rate websitenot goodnot greatgoodgreatperfectRate website
 • Grey Facebook Icon
 • Grey Twitter Icon
 • Grey LinkedIn Icon
 • Grey iTunes Icon
 • Grey YouTube Icon
 • Grey Instagram Icon
 • Grey Blogger Icon
 • Grey RSS Icon

"Real success delivers you up to a high degree of Allah's floor" Hüseyin Güzel

"Real success delivers you up to a high degree of Allah's floor" Hüseyin Güzel

Subscribe for updates!

© Copyright 2023 by Hüseyin GÜZEL

     All Rights Reserved by Technical Library