top of page

Blog Posts

Kudüs’te Keşfedilen 2.700 Yıllık Antik Kent

ABD Kudüs Büyükelçiliği yakınlarında 2.700 yıllık antik kent keşfedildi…

İsrailli Arkeologlar, keşfedilen antik kentin, ilk tapınak dönemine ait olabileceğini ve gıda kaynakları için kullanıldığını düşünüyor. Arkeolojik keşifler açısından ortaya çıkarılabilecek pek bir şeyin kalmadığını düşünürüz çoğu zaman. Ama arada bir bizleri oldukça heyecanlandırabilecek bir şeyler gün yüzüne çıkabiliyor.


Kudüs’teki İsrailli arkeologlar, ABD büyükelçiliği yakınlarında Arnona adıyla bilinen güzel ve yeni bir antik sit alanı keşfetti ve aşağı yukarı tarihi 2700 yıl kadar geriye uzanıyor.


İsrail Eski Eserler Kurumu adına yapılan kazıların direktörleri Neria Sapir ve Nathan Ben-Ari, basına yaptığı açıklamada, “Bu, Kudüs’te son yıllarda gerçekleştirilen ve Krallar dönemine ait en önemli keşiflerden biri.” dedi.


Kral’a ait iki kanatlı mühür, Kaynak: Yaniv Berman, İsrail Eski Eserler İdaresi

Kentsel Sit alanının, eski zamanlarda yiyecek ve gereçlerini depolamak için kullanıldığı düşünülüyor. Antik İbranice yazı tipinde mühür figürleriyle birlikte yaklaşık 120 adet kavanoz kulbu ve kil heykelcikleri bulundu.


Kulpların üzerinde, antik kentin adıyla birlikte “krala ait” anlamına gelen “LMLK” harfleri vardı… Keşifte, şimdiye kadar yapılan, Yahudi Krallığına ait en büyük mühür koleksiyonlarından biri ortaya çıkarıldı.


Kaynak: Yaniv Berman, İsrail Eski Eserler İdaresi.

Zengin insanlara adanmış yazıtlardan anlaşıldığı üzere, İsralli arkeologlar kulpların, İncil’de geçtiği üzere Asur ayaklanmalarının olduğu M.Ö. 960 ile M.Ö. 586 yılları arasındaki ilk Tapınak dönemine ait olduğunu tahmin ediyor.


İsrail Eski Eserler Kurumunun arkeologları, yeni keşfedilen yapının, Yahudi kralları Hizkiya ve Menashe’nin hükümdarlığı sırasında bir yönetim merkezi olarak hizmet etmiş olabileceğine inanıyor ve keşfedilen yer Eski Şehir’in sadece üç kilometre dışında (1.8 mil).


“Kazı yaptığımız yerde, krallık faaliyetleri açısından; gıda kaynaklarının sadece kıtlık dönemleri açısından ideğil, aynı zamanda tarımsal olarak üretim fazlası verilen dönemlerde de yönettildiğini ve dağıtıldığını gösteren işaretler var. Ortaya çıkarılan kanıtlar, sit alanında şarap ve zeytinyağı gibi tarım ürünleri için de düzenli bir şekilde vergi toplandığı anlaşılıyor.” diyor arkeologlar

Arkeologlar, alanın bir zamanlar zeytin ağaçlarına, asma bahçelerine ve büyük tarım arazilerine ev sahipliği yaptığı tahmin ediliyor. Sit alanında, ayrıca şarapçılık için kullanılan şarap presleri gibi tarımsal sanayi tesisleri de var.
21 views0 comments

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page