top of page

Blog Posts

Krizlerde Ortaya Çıkabilecek 9 Beklenmedik Fayda

Tarihsel analizler, krizlerin neredeyse her zaman şaşırtıcı faydalar sağladığını ortaya koyar. Bu faydalar, krizin doğasına, büyüklüğüne ve ona nasıl tepki verildiğine bağlı olarak değişebilir. Geçmişte krizlerle karşılaştığımızda, hayatta kalmamıza yardımcı olan yeni inovasyonlar ve uyarlamalarla karşılık verdik."Kriz" kelimesinin güçlü bir anlamı vardır: Bir doktorun hastasını tedavi etmek için hangi eylemi yapacağına karar vermesi gereken mutlak son anı tanımlayan Yunanca 'Krinein' kelimesinden gelir.


Günümüzde yeni teknolojilerin ve krizlerin bolluğu, teknolojiyi ilerletmek ve gerçek sorunları çözmek için sayısız fırsatın olduğu anlamına da gelir. Bu iki şey, çoğu yeniliği katalize eden şeydir.


Brookings Enstitüsü yerel, ulusal ve küresel düzeyde toplumun karşılaştığı sorunları çözmek için yeni fikirlere nelerin yol açtığına dair derinlemesine yürüttüğü araştırmalarında, tarihsel analizin kapsamlı bir incelemesi yaptıktan sonra, krizlerin sürekli olarak aşağıdaki şekillerde beklenmedik faydalar sağladığını görürler:

 

 1. Hızlı problem çözme ve yenilik: Bir kriz, açık ve mevcut bir tehlike olarak görülen şeylere karşı yenilikçi tepkileri motive edebilir. Bu noktada, mevcut sistemlerin ve süreçlerin yetersizliğini ortaya çıkarabilir. Bu, yeniliklere ve daha iyi çözümlere yol açabilir. Örneğin, COVID-19 salgını, uzaktan çalışma ve dijitalleşme gibi yeniliklerin hızla yaygınlaşmasına neden oldu.

 2. Bir sonraki olay için artmış esneklik: Aksaklık yaşamanın etkisi ve yol açtığı yenilik, bir sonraki krize hazırlanmak için gerekli desteği harekete geçirebilir, ihtiyaç duyulan esnekliği sağlayabilir.

 3. Rakipler arasında bile yeni işbirliği seviyeleri: Krizler, insanları ve kuruluşları bir araya getirebilir ve ortak bir amaç etrafında birleştirebilir. Örneğin, doğal afetler, insanların birbirlerine yardım etme ve birlikte hareket etme arzusunu tetikleyebilir.

 4. Sistemik değişim: Krizler eski normları alt üst edebilir ve mevcut güç yapılarının değişime karşı direncini aşabilir, hatta bazen bu yapıları ve uygulamaları yok da edebilir. Ayrıca, değişime direnen kişiler ve kuruluşlar için bir itici güç olabilir. Örneğin, küresel iklim değişikliği, çevresel sürdürülebilirliğe yönelik yeni yaklaşımların geliştirilmesini teşvik ediyor.

 5. Dramatik politika değişiklikleri: Krizler, halkı değişiklik talep etmeye motive edebilir veya liderleri krizden önce muazzam cesaret gerektirebilecek önemli değişiklikler yapmaya zorlayabilir.

 6. Yeteneğin ortaya çıkış ortamı: Krizlerle karşı karşıya kaldıklarında, insanlar mücadeleye başlar ve mevcut durumu daha iyi hale getirmek için katkıda bulunabilecekleri projeler veya çözümler etrafında toplanır.

 7. Değerler ve önceliklerin yeniden değerlendirilmesi: Krizler, insanların yaşamlarında neyin önemli olduğunu yeniden düşünmelerine neden olabilir. Bu, daha anlamlı ve tatmin edici bir yaşam sürmelerine yol açabilir. Örneğin, birçok insan COVID-19 salgını sırasında sağlığın ve ailenin önemini yeniden keşfetti.

 8. Kişisel ve profesyonel büyümeyi destekleme: Krizler, insanları zorlukların üstesinden gelmek ve yeni beceriler geliştirmek için zorlayabilir. Bu, kişisel ve profesyonel gelişim için bir fırsat olabilir. Örneğin, birçok insan COVID-19 salgını sırasında yeni beceriler öğrendi ve gelişti.

 9. Farkındalık ve empatiyi artırma: Krizler, insanların başkalarının deneyimlerini daha iyi anlamalarına yardımcı olabilir. Bu, empati ve yardımseverliği teşvik edebilir. Örneğin, COVID-19 salgını, insanların engelli bireyler ve yaşlılara yönelik zorlukların farkındalığını artırdı.


Krizlerden en iyi şekilde yararlanmak için aşağıdakiler yapılabilir:

 • Krizin doğası ve büyüklüğünü anlamak için zaman ayırın.

 • Kriz yönetiminde uzmanlardan yardım alın.

 • Krize hızlı ve kararlı bir şekilde tepki verin.

 • Krizin neden olduğu olumsuz etkileri en aza indirmek için çalışın.

 • Krizin yarattığı fırsatları değerlendirin.


Bugün inanılmaz miktarda teknolojik ilerleme ile beraber krizlerin sayısı da artıyor. İnsanlığın ve içinde yaşadığımız dünyanın geleceği üzerinde olumlu etkisi olan yenilikler yaratmak için mükemmel bir zamanda yaşıyoruz. Bu zorlukları çözenler, neslimizin en başarılıları olacak.


18 views0 comments

コメント


 • Beyaz LinkedIn Simge
 • Beyaz Facebook Simge
 • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page