top of page

Blog Posts

Kontrol Paneli Teknik Tasarım Kılavuzu | by Schneider Electric

EMC Koruma ve Panel Kablolama İpuçları

Endüstriyel atölyeler, genellikle yüksek konsantrasyonda elektromanyetik bozulmanın olduğu yerlerdir. Metalurji endüstrisinde, ihtiyaç duyulan elektrik enerjisi; elektroliz tankları ve endüksiyon fırınları çevresinde çok güçlü manyetik alanlar oluşturur.


Kontrol Paneli Teknik Tasarım Kılavuzu (EMC Koruma ve Panel Kablolama İpuçları)

PVC veya kauçuktan parça imalat atölyeleri, montaj yapmak için yüksek frekanslı kaynak işlemlerini kullanır. Güçlü manyetik alanların ve yüksek frekanslı dalgaların yayılımı kolay kontrol edilemez elbette.


İzleme ve kontrol ekipmanının çalışabilmesi de ortamda yerel kirlilik yaratır.


Paneldeki ekipmanların yerleşimi

  1. Yerleşim Düzeninin Önemi

  2. Ayrık

  3. Bölme


1| Yerleşim Düzeninin Önemi:

Yüksek güçlü ve düşük güçlü cihazlar önlem almaksızın yan yana dizilirse ve aynı yöne doğru farklı türde kablolar döşenirse, ciddi arızalar olabilir.


"Tasarım aşamasından itibaren aşağıda açıklanan kurallara uyulması durumunda; sıkıcı sorun giderme, eski filtrelerin yerleştirilmesi ve hatta yerleşim ve kablolama işlemlerinin yeniden yapılmasından kaçınılacaktır."

Panel donanım düzeni

2| Ayrık

Panellerin güç sınıfına bağlılığı, mükemmel bir “EMC” sonucu elde etmek için en etkili önlemdir. Ayrıca, rahatsız edici ve hassas kabloların ayrı olarak yönlendirilmesi de minimum bağlantı sağlar.


Metal bir kanal, panellerin eş potansiyel olarak bağlanmasını ve DF (düşük frekans) ve YF (yüksek frekans) girişimlerinin etkin bir şekilde iletilmesini sağlar.

Kontrol panelinde ayrık

3| Bölme

Panelin iki bölüme ayrılması: güçlü ve düşük seviye bir alternatiftir. Bir metal bölme, her bir bölümü sınırlandırarak EMC'yi daha da iyileştirebilir.


Panelin iki bölüme ayrılması

Zor durumlar için!

Genel olarak, kontaktörler elektronik cihazlardan uzak tutulmalıdır. Çok rahatsız edici bir cihaz (değişken hızlı sürücü, frekans dönüştürücü, vb.), Küçük, elektromanyetik olarak mühürlenmiş, boyanmamış metal bir muhafaza içerisinde “kapsüllenmiş” ise panelde daha az radyasyona sahip olacaktır.


Muhafaza, arka plakaya (yer düzlemine göre) dikkatlice bağlanmalıdır.

Teknik Kılavuz.

Control Panel Technical Guide (How to protect a machine from malfunctions due to electromagnetic disturbance) by Schneider Electric

Format:

PDF

Boyut:

5.2MB

Sayfa:

24

İndirme:


Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page