top of page

Blog Posts

Konfüçyüs'e Göre Bilgeliğe Ermenin En Pratik 3 Yolu

İnsanlar, daha iyi bilgi sayesinde evrimleştiler, dönüştüler ve kendilerinin daha iyi versiyonları haline geldiler. Halihazırda çalışan şeyleri düzeltmeye, iyileştirmeye ve yükseltmeye devam ediyoruz. Bu bir hayatta kalma becerisidir esasında.


Geleceğimiz pratik bilgiye bağlıdır.

Geleceğiniz, daha iyi bir yaşam için mevcut bilgeliğinize bağlıdır. Bilgelik ve anlayış, neyin doğru neyin yanlış, neyin iyi neyin kötü olduğuna karar vermenize yardımcı olabilir.


Bilgi tek başına yeterli değildir. Hayatınızda büyük bir fark yaratabilecek doğru bilginin uygulanmasıdır. Akıllı olmak bildiklerinizle ilgili değildir; hayatınızdaki veya kariyerinizdeki pratik bir sorunu çözmek için doğru türde bilgileri veya zihinsel aracı nasıl ve ne zaman uyguladığınızla ilgilidir.


Akıllı olmak bir yolculuktur, varış noktası değil. Kendiniz ve dünya hakkındaki bilgileri geliştirmenize yardımcı olabilecek değerli bir süreçtir.


Daha iyi bilgelikle, bilinçli kararlar, daha iyi yargılar verebilir ve anlamlı bir hayat yaşamak için hayattaki sonraki adımlarınızı dikkatlice seçebilirsiniz.


Elbette, bilgelik ve anlayış elde edin; başarınız buna bağlıdır. Ancak asıl sorular şunlardır:

  • Yaşam için doğru bilgeliği nasıl elde edebilirsiniz?

  • Modern anlamda bilgi zengini, fakat anlayışta fakir olan dünyamızda, sınırlı zamanınızı bilgelik bulmak için nasıl harcıyorsunuz ve nereye bakıyorsunuz?


Birçok bilgi kaynağı vardır, ancak doğru bilgiyi bulmak asıl beceridir.

Çinli bir filozof olan Konfüçyüs, bir zamanlar yaşam için ihtiyacınız olan gerekli bilgeliğe ermenin bir takım yollarını gözlemlemişti.


Konfüçyüs'e göre bilgeliğe üç yoldan erilir, "Birincisi ve en asil olanı düşünce yoluyla; İkincisi, en kolay olanı taklit yoluyla; ve üçüncüsü, ki en acı olanı deneyim yoluyla."

Düşünme Sanatı

Margaret J., "Düşünmeden, körü körüne yolumuza devam ediyoruz, daha istenmeyen sonuçlar yaratıyoruz ve yararlı bir şey elde etmekte başarısız oluyoruz " diyor.


Düşünme yoluyla bilgelik kazanmak, derin iç #gözlem, #üstbiliş (düşüncenizi düşünmek veya bilginizi düşünmek) için zaman ayırmak anlamına gelir. Aynı zamanda #yalnızlık içinde daha derin düşünmeyi öğrenmek anlamına gelir.


Düşünmeyi öğrendiğinizde, hayatınıza ne olduğunu düşünmek ve bu bilgilerin bir sonraki eyleminizi nasıl şekillendireceği kavramak için zaman ayırırsınız kendinize.


Düşünme Sanatı (Yansıma), kendinizi daha iyi anlamanıza yardımcı olabilecek değerli bir öz farkındalık sürecidir. Daha iyi düşünmenizi, bilinçli bir seçim yapmanızı veya bir sonraki eyleminizi dikkatli bir şekilde yapmanızı sağlayabilir.


Bir günlük kullanarak (en iyisi eski kalem ve kağıt yöntemi) veya bloglama yoluyla yansıtabilirsiniz. Herhangi bir yansıtma egzersizi samimi bir süreçtir, kendinizle hayatta gerçekten neye değer verdiğinizi keşfetmenize yardımcı olabilecek bir oturumdur. İhtiyaçlarınızı derinlemesine anlamak için kendinize yaklaşmak için bir fırsattır.


Ayrıca şükran pratiği yapmanıza yardımcı olabilir.


"Her insan sahip olduğu mevcut nimetlerini yansıtsın, ki tüm insanların sahip olduğu geçmiş talihsizlikleri değil." Charles Dickens.

Hayatınızdaki iyi olan her şey üzerinde düşünmek için zaman ayırmak, zaten sahip olduklarınızı, bir mutluluk kaynağı olarak takdir etmenize yardımcı olabilir


Rick Lindquist, “Kasıtlı düşünme ayılmaktır. Bu sizi, olmak istediğiniz yere göre bugün nerede olduğunuzun gerçekliğini incelemeye zorlar." diye ifade eder eserlerinde.


Taklit Etmek

"Başkalarının hatalarından öğrenebildiğin her şeyi öğren. Hepsini kendin yapmak için zamanın olmayacak," diyor Alfred Sheinwold.


Birçok insan daha iyi bir yaşam sürmenin birçok yolunu zaten biliyor. Taklit yoluyla öğrenmek, hayatınızda zaten işe yarayan şeyi uygulamanın en hızlı yollarından biridir. Güneşin altında yeni bir şey keşfetmenizin lüzumu yok, bu yüzden bu eşsiz bilgiyi bulun ve mevcut koşullarınıza uyarlayarak kullanın.


En zeki insanlardan öğrenmek, giderek daha değerli bulduğum bir şey haline geldi. Gerçeği bulmak için çok zaman harcamak yerine, hayatınızı daha iyi hale getirmek için başkalarının zaten keşfettiği araçlarla kendinizi donatın.


Kendinizi sizden daha zeki insanlardan daha iyi bilgiye açarak, farklı yaşam alanlarında zaten başarılı olan insanların daha da iyi araçlarını öğrenme şansınızı artırırsınız.


Hayatta öğrenecek veya anlayacak hayal edebileceğinizden daha fazlası var. Bilgelik, hayatınızda benimseyebileceğiniz ve uygulayabileceğiniz deneyimleri, alışkanlıkları, rutinleri ve davranışları bilmektir.


Uzmanların, büyük beyinlerin ve olağanüstü insanların kitaplarını, yazılarını okuyun, röportajlarını dinleyin ve en önemlisi biyografilerini okuyun, ki bu sayede hızla bilge olabilirsiniz. Bilgelik ve anlayış kazanmanın en iyi yollarından biridir bu.


Gina Greenlee, ”Deneyim, bize ait olmasa bile usta bir öğretmendir." diyor.

Deneyimsel Öğrenme

“Hayatın amacı onu yaşamak, deneyimi en üst düzeyde tatmak, daha yeni ve daha zengin bir deneyim için hevesle ve korkmadan ilerlemektir.” Eleanor Roosevelt


Yaparak öğrenmek, muhtemelen sizin için neyin işe yarayabileceğini bilmenin en iyi yollarından biridir. Bilgeliği hızlı bir şekilde toplamanıza yardımcı olabilecek gerekli bir süreçtir. Ama bu ayrıca, acı verici bir süreçtir.

.

"Yaralarını bilgeliğe çevir." Oprah Winfrey

Eylemi benimsemeli ve konfor alanınızı aşmalısınız. Bilgiyi öğrenmenin ve anlamanın en iyi yollarından biri de budur.


Hayattaki her deneyim, şimdi ve gelecekte neyin işe yarayabileceğini öğrenmek için önümüze çıkabilecek bir fırsattır. Yaparak öğrendiğinizde, bilgeliği hızlı ama yavaş bir şekilde toplarsınız. Kendi deneyimleriniz en iyi öğretmeniniz olur zira.


Deneyimsel öğrenenler yapanlardır. Harekete geçmeyi seçerler zira. Sadece okumazlar veya bilgi toplamazlar; bildiklerine göre hareket ederler. İşte hiç bilenler bilmeyenler bir olur mu, Hiç bildiği ile yaşayanlar ile bilgisizce, ve bilinçten yoksun yaşayanlar bir olur mu?


Roy T. Bennett, ”Sadece öğrenmeyin, deneyimleyin." derken çok haklıydı bu noktada.


Ayrıca, “Bazı şeyler öğretilemez; yaşanması gerekir. Kendi yolculuğunuzdan geçene kadar hayattaki en değerli dersleri asla öğrenemezsiniz.” diye de ekliyor sözlerine devamla.


Deneyim size bir kitapta okuyabileceğinizden daha fazlasını öğretebilir. Süreç zenginleştirici olabilir. Başarısızlıklar ve zorluklar olmadan olmaz.

Akıllı olmayı öğrenmek bir süreçtir. Süreci hızlandırmak için by üç yolun hepsiniden geçebilirsiniz. Başkalarından öğrenin. Bildiğiniz şeyler üzerinde hareket edin ve topladığınız bilgiler üzerinde düşünmeyi unutmayın. Kombine bir yaklaşım sergileyin. Ve uzun vadeli başarılarınızın buna bağlı olduğunu unutmayın.


Thomas Oppong

Recent Posts

See All

Comments


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page