top of page

Blog Posts

Karanlık Maddeyle İlgili Yeni Teori, Evrenin Genişlemesine Korkunç Bir Açıklama Getiriyor

Karanlık madde kendisinden daha fazlasını üretiyor olabilir... Her zaman anlaşılması çok zordur karanlık maddenin! Bize evrenin çoğunlukla karanlık maddeden oluştuğu söylendi ve maalesef henüz onu hiç gören olmadı. En çok gözlemlediğimiz şey, karanlık madde olduğuna inanılan bir şeyle etkileşime giren gök cisimleridir.


Şimdi, APS Physics dergisinde yayınlanan yeni bir araştırma, karanlık maddenin kendisinden daha fazlasını yapabileceği teorisini ortaya koyuyor ve bu açıkçası korkunç bir teori...


Teori oldukça makul görünüyor. Sonuçta, evrende çok fazla şey var.


Bilim adamları biraz karmaşık matematik kullanıyorlar ama temelde karanlık maddenin esasen normal maddeyi kendi türünden daha fazla hale getirebileceğini savunuyorlar. Bu, hepimizin karanlık madde olmaya mahkum olduğumuz anlamına mı geliyor?


Fizikçiler, karanlık maddenin evrenin başlangıcında büyük bir hızla büyüdüğünü, ancak o zamandan beri stabil olduğunu da iddia ediyorlar. Vay! Ne büyük bir rahatlama!


Büyümeyi nasıl durdurdu peki? Bilim adamlarına göre, karanlık madde, kozmos ondan uzaklaşıyorsa, normal maddeyi dönüştüremez. Yani değerli küçük kozmozumuzu esasen kurtaran şey, evrenimizin genişlemesidir.


Karanlık madde kadar anlaşılması güç bir şeyle ilgili herhangi bir teoriden beklendiği gibi, teori hakkında hala cevaplanmamış pek çok soru var. Ancak bu fikir, kozmik mikrodalganın arka plan (CMB) aracılığıyla bugün sahip olduğumuz karanlık madde gözlemlerine çok uygun görünüyor.



CMB, tüm alanı dolduran (ama açıkça var olan) kozmik arka plan radyasyonunu ifade eder. Aynı zamanda erken dönem evren hakkında çok önemli bir veri kaynağıdır, çünkü rekombinasyon çağına kadar uzanan en eski elektromanyetik radyasyondur.



Hala korkmuyor musunuz?

11 views0 comments

Kommentare


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page