top of page

Blog Posts

Kötülük Üçlemesi: Kötü Ev Sahibi, Kötü Araba Sahibi ve Kötü Yönetici

"Kötü ev sahibi ev sahibi yapar, kötü araba sahibi araba sahibi yapar ve kötü yönetici de iyi bir kariyer sahibi yapar." sözü, hayatın zorluklarının insanları daha güçlü ve başarılı yapabileceğini anlatmaktadır. Bu sözün arkasındaki mantık, insanların kötü durumlardan kurtulmak için daha çok çalışacaklarını ve daha iyi şeyler elde etmek için daha çok çabalayacaklarını varsayar.


Kötülük Üçlemesi
Özellikle belirmek istiyorum ki; hayatımda bu üç tip insan modeliyle karşılaştım ve açıkçası kötülük değil, iyilik kazandı :)

Bu sözün üç örneği şunlardır:


  • Kötü ev sahibi ev sahibi yapar: Evi olan herkes evini kiraya verebilir. Ev sahibi kiracısına karşı kötü davranışlar sergiler ve kiracısı en kısa sürede o evden taşınır. Ev değiştirmek, taşınmak kolay bir şey değildir. Bunun sıkıntısını yaşayan kişi imkanlarını sonuna kadar zorlayarak bir ev sahibi olmaya çalışır. Daha hırslı olur. Yani kötü ev sahibi nedeniyle bir ev sahibi olur. Ev sahibiyle uğraşmaktan, kira ödemekten de kurtulur.

  • Kötü araba sahibi yeni bir araba sahibi yapar: Arabası olan herkes arabasını satabilir. Araba sahibi alıcıya karşı kötü davranır yada sarmakta zorlanırsa, alıcı en kısa sürede o arabayı almaktan vazgeçer. Araba almak, satmak kolay bir şey değildir. Bunun sıkıntısını yaşayan kişi imkanlarını sonuna kadar zorlayarak yeni bir araba sahibi olmaya çalışır. Daha dikkatli olur. Yani kötü araba sahibi nedeniyle sıfır bir araba sahibi olmak için imkanlarını zorlar. Kötü satıcı araba sahibiyle uğraşmaktan, araba aramaktan da kurtulur.

  • Kötü yönetici iyi kariyer sahibi yapar: İşi olan herkes işini değiştirebilir. Yönetici çalışanına karşı kötü davranırsa çalışan en kısa sürede o işten ayrılır. İş değiştirmek, bulmak kolay bir şey değildir. Bunun sıkıntısını yaşayan kişi imkanlarını sonuna kadar zorlayarak iyi bir kariyer sahibi olmaya çalışır. Daha yetenekli olur. Yani kötü yönetici nedeniyle bir kariyer sahibi olur. Yöneticiyle uğraşmaktan, iş aramaktan da kurtulur.


Bu söz, insanların hayatlarını iyileştirmek için zorluklara karşı mücadele etmeleri gerektiğini anlatmaktadır bizlere. Bu söz, insanlara umut ve motivasyon vermek için kullanılabilir. Ancak, bu sözün her zaman doğru olmadığını da unutmamak gerekir. Bazı durumlarda, kötü ev sahibi, kötü araba sahibi veya kötü yönetici insanları yıldırabilir, zarar verebilir veya haksızlığa uğratabilir. Bu nedenle, karşılaşılan zorlukları lehinize çevirmek için mücadele etmeli, yılmamalı ve alternatif seçenekleri ve imkanları aramalı, bulmalı ve iyi değerlendirmelisiniz hayat boyu, zira kötüler olduğu için değil siz mücadele etmediğiniz için kaybeden olursunuz!


Hüseyin GÜZEL

Recent Posts

See All

Comments


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page