top of page

Blog Posts

Jeneratör Grubu Seçimi

Jeneratör Grubu Derecelendirme ve Boyutlandırma

Jeneratör grubu bir trafo merkezinde bulabileceğiniz belki en pahalı ekipmandır. Bu nedenle, bir elektrik jeneratör grubunun uygun büyüklüğü veya elektriksel derecesini belirlerken birçok faktör, göz önünde bulundurulmalıdır.


Yanlış boyutlar veya dereceler seçilip jeneratör grubu teslim edilirse, yapabileceğiniz tek şey oturup ağlamaktır :(

Motor veya primer taşıyıcı; bir motor regülatörü kullanılarak hız (frekans) kontrolüyle kW cinsinden gerçek gücü sağlayacak şekilde boyutlandırılır.


Jeneratör, başlatma ve normal çalışma esnasında gereken kVA'yı sağlayacak şekilde boyutlandırılır. Ayrıca fırçasız bir uyarıcı ve voltaj regülatörü kullanımıyla voltaj kontrolü sağlanır. Motor ve jeneratör birlikte, bugünün toplumunda karşılaşılan birçok farklı uygulamada gerekli elektrik yükünü karşılamak için gereken enerjiyi sağlarlar.


Jeneratör grubu, başlatma ve çalıştırma elektrik yükünü sağlayabilmelidir. Tüm motor yüklerini ve düşük güç faktörü yüklerini kaldırabilmeli ve çalıştırabilmeli ve aşırı voltaj düşüşü veya uzatılmış toparlanma süresi olmadan geri kazanabilmelidir.


Değişken hızdaki frekans sürücüleri, kesintisiz güç kaynağı (#UPS) sistemleri ve anahtarlamalı güç kaynakları gibi doğrusal olmayan yükler de dikkat gerektirir, çünkü #SCR anahtarlaması; voltaj ve akımın dalga biçiminin bozulmasına ve harmoniklere neden olur. Harmonikler, jeneratör sargılarında ekstra ısı üretir ve buna uyum sağlamak için jeneratörün yükseltilmesi gerekebilir.


Kullanılan yakıt tipi (#dizel, #doğalgaz, #propan vb.), geçici aşırı yüklenmelerde jeneratör grubunun vereceğin tepkiyi belirlemede bir faktördür.


Jeneratör grubu için yük faktörünü veya ortalama güç tüketimini belirlemek de gereklidir.


Bu genellikle


yük faktörü= (kW) x zamanı (belirli bir yük altındayken saat) / toplam çalışma süresi olarak tanımlanır.

Bu yük faktörü veya ortalama güç ile, en yüksek talep gereksinimleri ve yukarıda belirtilen diğer çalışma parametreleri ile dikkate alındığında, jeneratörün genel elektriksel değeri belirlenebilir.


Dikkate alınacak diğer unsurlar arasında projenin benzersiz montajı, ortamı ve saha gereksinimleri bulunur. Bunlar, genel sistemin fiziksel yapılandırmasını belirlemeye yardımcı olacaktır.


Dizel jeneratörler için tipik derecelendirme tanımları şunlardır: bekleme, prime plus 10, sürekli ve yük yönetimi (paralel veya yardımcı programdan izole edilmiş).


Herhangi bir dizel jeneratör, yıllık çalışma saatlerinin sayısına ve çalışma sırasındaki elektrik yükü / jeneratör oranına bağlı olarak birkaç elektrik değerine sahip olabilir.

48 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page