top of page

Blog Posts

James Clear: Başlamak Neden Başarılı Olmaktan Daha Önemlidir?

Başlamak Neden Başarılı Olmaktan Daha Önemlidir? sorusu, çok satan yazar ve girişimci James Clear'ın Atomik Alışkanlıklar kitabının ana fikirlerinden birine dayanıyor. Clear, kitabında alışkanlıkların hayatımızı nasıl şekillendirdiğini ve istediğimiz alışkanlıkları nasıl edinebileceğimizi veya istemediklerimizi nasıl yenebileceğimizi anlatıyor.Clear, başlamak için en önemli şeyin motivasyon değil, sistem olduğunu savunuyor. Sistem, bir hedefe ulaşmak için izlediğimiz adımları ifade ediyor. Clear, sistem kurmanın dört basit yolu olduğunu söylüyor: İpucu, İstek, Tepki ve Ödül¹.


 • İpucu, alışkanlığı başlatan tetikleyicidir. Örneğin, diş fırçalamak için diş fırçasını görmek bir ipucudur.

 • İstek, alışkanlığı yapma arzusudur. Örneğin, dişlerin temiz hissetmesini istemek bir istektir.

 • Tepki, alışkanlığı gerçekleştiren eylemdir. Örneğin, dişleri fırçalamak bir tepkidir.

 • Ödül, alışkanlıktan sonra gelen tatmindir. Örneğin, ferah bir nefes almak bir ödüldür.


Clear, bu dört aşamayı kullanarak alışkanlıkları nasıl oluşturabileceğimizi veya kırabileceğimizi açıklıyor. Alışkanlık oluşturmak için ipucunu belirgin, isteği cazip, tepkiyi kolay ve ödülü tatmin edici yapmak gerekiyor. Alışkanlık kırmak için ise ipucunu görünmez, isteği itici, tepkiyi zor ve ödülü tatminsiz yapmak gerekiyor¹.


Bu noktada akla gelebilecek bazı sorular:

 • Ya daha akıllı, daha güçlü ve daha yetenekli olmak için gereken tek şey meraklı olma seçimi olsaydı? Ya yeni bir şey deneme isteği, rahatsız edici olsa bile, başlamak için gereken tek şeyse?

 • Aptal görünseniz bile spor salonuna girip deneyecek kadar meraklı mısınız?

 • Kendi işinizi kurmak için savunmasız olmaya ve kendinizi oyuna sokmaya istekli misiniz?

 • Vasat bir şey üretmenin hayal kırıklığıyla, savaşacağınız işinizi geliştirecek kadar istekli misiniz?

 • Her şey şuna bağlı: İster en iyisi ister en kötüsü olun, başlamaya istekli misiniz?


Olaylara bu şekilde ne kadar çok bakarsak, başlama isteğinin hayatta en büyük farkı yaratan en küçük şey olduğunu o kadar çok fark ederiz.


Sahaya adım atın. Toplantıda ayağa kalkın. Sınıfta elinizi kaldırın. Risk alın, başlayın ve bir şeyler katkıda bulunun. Ekibinize, ailenize, işinize, topluluğunuza… Sonunda dünyada bir numara olup olmamanız önemsizdir. Çoğu zaman, sağladığınız değer, onu sağlamak için kendinizi zorlamak kadar önemli değildir.


Başlama cesaretine sahip olmak başarılı olmaktan daha önemlidir çünkü sürekli olarak başlayan insanlar her şeyi bitirebilecek olanlardır.

İşte bu konuya ilişkin temel noktalar:

 • İşe Başlamak Motivasyonun Anahtarıdır: Bir projeye veya hedefe başlamak, genellikle en zor ve kritik adımdır. İlk adımı attığınızda, motivasyonunuz artar ve süreci sürdürme olasılığınız daha yüksektir.

 • Başlamak Süreçteki Engelleri Kaldırır: Başlamak, aklınızdaki engelleri aşmanıza yardımcı olabilir. Çoğu zaman, başlangıçta büyük bir proje gibi görünen şey, başladığınızda daha yönetilebilir hale gelir.

 • İlerleme Olmadan Başarı Mümkün Değildir: Başlamak, ilerlemeyi başlatır. İlerleme olmadan, herhangi bir hedefi veya projeyi tamamlamak imkansızdır.

 • Zaman Yönetimi ve Alışkanlıklar: Başlamak, zaman yönetimi ve olumlu alışkanlıkların temelini oluşturur. Başlamadan önce ne kadar süre geçirdiğinizi takip etmek ve ardından düzenli olarak çalışmak, uzun vadeli başarı için kritik öneme sahiptir.


James Clear'ın "Başlamak" üzerine odaklanma fikri, kişisel gelişimde önemli bir strateji olabilir. Başlangıç, sizi daha fazla ilerlemeye ve sonuçlara götüren önemli bir adımdır.


Clear'a göre başlamak başarılı olmaktan daha önemlidir çünkü başlamak bize kim olduğumuzu gösterir. Alışkanlıklarımız benliğimizi yansıtır ve her aksiyonumuzda olmak istediğimiz kişiye doğru bir adım atarız¹. Başlamak aynı zamanda bize ilerleme kaydetme fırsatı verir. Clear, başarıyı buz küpü metaforu ile açıklıyor. Buz küpü yapmak için suyu dondurucuya koyduğumuzda suyun sıcaklığı yavaş yavaş düşer ama buz küpü oluşmaz.


Ancak suyun sıcaklığı 0°C'ye ulaştığında buz küpü oluşmaya başlar¹. Bu noktaya kadar yaptığımız çaba görünmez gibi görünse de aslında sonucu belirleyendir. Bu yüzden Clear, başarıyı değil sistemi takip etmemizi öneriyor.


Bu blog yazısında James Clear'ın Atomik Alışkanlıklar kitabından yola çıkarak başlamak neden başarılı olmaktan daha önemlidir sorusuna cevap vermeye çalıştım. Umarım size yardımcı olabilmişimdir. Eğer daha fazla bilgi almak isterseniz kitabı okumanızı tavsiye ediyorum.


Kaynaklar:

Comments


 • Beyaz LinkedIn Simge
 • Beyaz Facebook Simge
 • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page