top of page

Blog Posts

İsrail İşgali ve Soykırımı Ekseninde Bertrand Russel’in Son Mesajı

Bertrand Russel'ın ölümünden bir gün sonra yayınlanan son yazısı: Ortadoğu'daki ilan edilmemiş savaşın son aşaması derin bir yanlış hesaplamaya dayanmaktadır. Mısır topraklarının derinliklerine yapılan bombalama saldırıları sivil halkı teslim olmaya ikna etmeyecek ancak direnme kararlılığını güçlendirecektir. Bu, tüm hava bombardımanlarının dersidir.


Bertrand Russel

Yıllarca Amerikan bombardımanına katlanan Vietnamlılar, teslim olarak değil, daha fazla düşman uçağını düşürerek karşılık verdiler. 1940 yılında hemşehrilerim Hitler'in bombardımanlarına eşi benzeri görülmemiş bir birlik ve kararlılıkla direndiler. Bu nedenle İsrail'in mevcut saldırıları asıl amacına ulaşamayacaktır.


Ama tabi aynı zamanda İsraillilerin dünya çapında şiddetle kınanmaları gerekiyor.

Ortadoğu'daki krizin gelişimi hem tehlikeli hem de öğreticidir. Yirmi yıldan fazla bir süredir İsrail silah zoruyla genişledi. İsrail, bu genişlemenin her aşamasından sonra 'akla' başvurdu ve 'müzakere' önerdi.


Bu, emperyal gücün geleneksel rolüdür, çünkü zaten şiddet yoluyla ele geçirdiği şeyi en az zorlukla pekiştirmek ister. Önceki saldırganlığın adaletsizliğini göz ardı ederek yapılan her yeni fetih, önerilen güç müzakeresinin yeni temeli haline gelir.


İsrail'in gerçekleştirdiği saldırganlık kınanmalı. Sadece hiçbir devletin yabancı toprakları ilhak etme hakkı olmadığı için değil, aynı zamanda her genişleme aynı zamanda dünyanın daha ne kadar saldırganlığa tahammül edebileceğini keşfetmeye yönelik bir deney olduğu için.


Filistin'i çevreleyen yüzbinlerce mülteci, yakın zamanda Washington gazetecisi I.F. Stone'u 'dünya Yahudiliğinin boynundaki ahlaki dönüm noktası' olarak görüyor. Mültecilerin çoğu artık geçici yerleşimlerdeki güvencesiz yaşamlarının üçüncü on yılına girmiş durumda. Filistin halkının trajedisi, ülkelerinin yabancı bir güç tarafından yeni bir devletin kurulması için başka bir halka "verilmesi"dir.


Sonuç olarak yüzbinlerce masum insan kalıcı olarak evsiz kaldı. Her yeni çatışmada sayıları arttı. Dünya bu ahlaksız zulüm gösterisine daha ne kadar katlanacak?


Mültecilerin sürüldükleri anavatanlarda her türlü hakka sahip olduğu çok açık ve bu hakkın reddedilmesi devam eden çatışmanın merkezinde yer alıyor. Dünyanın hiçbir yerinde hiçbir insan kendi ülkesinden topluca sürülmeyi kabul etmez.


Filistin halkından kimsenin tahammül edemeyeceği bir cezayı kabul etmesi nasıl istenebilir? Mültecilerin kendi anavatanlarına kalıcı ve adil bir şekilde yerleştirilmesi, Orta Doğu'daki gerçek bir çözümün vazgeçilmez bir unsurudur.


Avrupa'daki Yahudilerin Nazilerin elinde çektiği acılar nedeniyle İsrail'e sempati duymamız gerektiği bize sık sık söyleniyor. Bu öneride acıyı sürdürmek için hiçbir neden göremiyorum.

İsrail'in bugün yaptıklarına göz yumulamaz ve bugünün dehşetlerini haklı çıkarmak için geçmişin dehşetlerine başvurmak büyük bir ikiyüzlülüktür.


İsrail yalnızca çok sayıda mülteciyi sefalete mahkum etmekle kalmıyor; işgal ettiği yerlerde pek çok Arabı askeri yönetime mahkum etmekle de kalmıyor; aynı zamanda sömürge statüsünden yeni çıkan Arap uluslarını, askeri taleplerin ulusal kalkınmanın önüne geçmesi nedeniyle devam eden yoksullaşmaya mahkum ediyor.


Ortadoğu'da akan kanın sona ermesini isteyen herkes, herhangi bir çözümün gelecekteki çatışmaların tohumlarını içermemesini sağlamalıdır.


Adalet, çözüme yönelik ilk adımın İsrail'in Haziran 1967'de işgal ettiği tüm topraklardan çekilmesi olmasını gerektirir.


Uzun süredir acı çeken Ortadoğu insanları için adaletin sağlanmasına yardımcı olacak yeni bir dünya kampanyasına ihtiyaç var.


Bertrands Russell, 31 Ocak 1970, Matzpen.org


5 views0 comments

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page