top of page

Blog Posts

İnsansı Robotlar ve Dijital İnsanlar

Yapay zeka olgunlaşmaya devam ettikçe, insansı robotlarda ve günümüz insanlığı için birçok yönde geliştirilen dijital insansı uygulamalarda sofistike bir büyüme görüyoruz. Olasılıkları görmenize yardımcı olması için, insansı robotların en iyi örneklerinden bazılarını ve gündelik hayatımızda görebileceğimiz dijital insan uygulamalarını bu makalede bir araya getirdik.İnsansı Robotlar

İnsansı robotların en eski insansı biçimi Leonardo Da Vinci tarafından 1495'te (oturabilen, ayakta durabilen ve yürüyebilen mekanik zırhlı bir takım elbise) yaratılmış olsa da, günümüzün insansı robotları yapay zeka ile güçlendirilmiş ve dinleyebilir, konuşabilir, hareket edebilir ve yanıt verebilir hale gelmiştir. Sensörler ve aktüatörler (hareketi kontrol eden motorlar) kullanılıyor ve insandan modellenen bir çok özelliklere sahiptirler.


İster bir erkeğe (Android) ister bir kadına (Gynoid) yapısal olarak benzer olsalar da, insan yeteneklerini taklit edebilen gerçekçi robotlar oluşturmak gerçekten çok zor.

İlk modern insansı robotlar ise, insanların uzuv kayıplarına en iyi çözümleri sunabilmek adına daha iyi protezlerin nasıl yapılabileceğini öğrenmek için yaratıldılar, ancak günümüzde ise bizleri eğlendirmek, evde sağlık çalışanı, hizmetçi yada üretici olarak bir çok işlevi hatta daha fazlasını yerine getirebilmek için geliştiriliyorlar.


Yapay zeka, robotların insan gibi davranmasını sağlıyor ve çevrelerini ve insanlarla etkileşimlerini dinlemelerine, anlamalarına ve yanıt vermelerine yardımcı oluyor.


İşte günümüzdeki en gelişmiş ve en yenilikçi insansı robotlardan bazıları:


1| Atlas

Atlas’ı çalışırken gördüğünüzde (geri dönüşler yapabiliyor ve bir platformdan diğerine atlayabiliyor), neden basın yayın mensuplarının “dünyanın en dinamik insansı robotu” olarak onu haberleştirdiğini anlayabilirsiniz.


Atlas, 2013 yılında tanıtıldı, ancak platformlar arasındaki etkin performansı 2017 yılında yayınlanan bir videoda gözler önüne serildi ve arama kurtarma faaliyetlerini yerine getirebilmesi için yaratıldı.


 

2| Ocean One


Stanford Robotics Laboratuvarı tarafından, bi-manual su altı insansı robot olan Ocean One geliştirildi. Ocean One, insanların erişemeyeceği derinliklere ulaşabildiğinden, mercan resiflerini ve diğer derin deniz canlılarını ve onların özelliklerini araştırmak için çok etkili olacak. İnsan dalgıcı modellenerek geliştirilen antropomorfik tasarımı sayesinde bir çok manevra kabiliyetine sahiptir.


 

3| Petman


Atlas robotunu geliştiren Boston Dynamics, ABD ordusu için kimyasal ve biyolojik giysileri test etmek amacıyla Petman’ı yarattı. İki ayaklı Petman’ı hareket halinde gördüğünüzde, insana olan benzerliğini çok kolay görebilirsiniz.


 

4| Robear


Robear gibi diğer insansı robotlar da insanlardan daha çok birer çizgi film karakteri gibi görünebilir, ancak eylemleri kesinlikle insan hareketlerini taklit etmektir. Robear, nüfus yaşlandıkça muhtemelen Japonya’daki bakıcı kıtlığına yardımcı olmak için geliştirilmiş. Sonuç olarak, bu insansı şey çok yumuşak hareketlere sahip.


 

5| Sophia


Hanson Robotics şirketi tarafından geliştirilen bir insansı robottur Sofia, ve insana en çok benzeyen robotlardan biri hatta şuan için en iyisi. Sophia, insan benzeri bir konuşma yapabiliyor ve insan benzeri bir çok yüz ifadesini içeren mimikler gerçekleştirebiliyor. Dünyanın ilk robot vatandaşıdır ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı İnovasyon Elçisidir. 

Dijital İnsanlar

Dijital insanlar, insanların fotogerçekçi sayısallaştırılmış sanal versiyonlarıdır. Onları birer avatar olarak düşünün. Her ne kadar belirli bir bireyin benzerliğiyle yaratılmaları gerekmese de (tamamen benzersiz olabilirler), insan gibi görünürler ve hareket ederler.


Alexa veya Siri gibi dijital asistanlardan farklı olarak, yapay zeka destekli sanal varlıklardır, tıpkı bir insanın yaptığı gibi etkileşime girmek, sempati göstermek ve sohbet etmek için tasarlanmışlardır.


İşte bugün geliştirme aşamasında olan veya devreye alınmış birkaç dijital insandan bazıları:


1| Neon


Samsung’a ait STAR Labs şirketi tarafından oluşturulan ve Neon’lar olarak adlandırılan yapay zeka destekli yaşam formları; bankacı, K-pop yıldızı veya yoga eğitmeni gibi benzersiz bir çok kişilikleri barındırıyor.


Teknoloji henüz yeni ve daha yolun başında, lakin STAR Labs şitketi nihayetinde, müşteri hizmetleri veya konsiyerj gibi hizmetler sağlamak için geliştirilen Neon’ların abonelik esasına göre hazır olmalarını amaçlıyor.

 

2| Dijital Pop Yıldızları

Japonya’da geliştirilen dijital pop yıldızları herkesin ilgisini çekiyor ve bu pop yıldızları piksellerden oluşuyor. AKB48'in grup üyelerinden biri olan Amy, tamamen dijitaldir ve gruptaki diğer insan sanatçıların özelliklerinden esinlenerek geliştirilmiştir.Bir başka Japon sanatçı,Hatsune Miku, Crypton Future Media’nın sanal bir karakteridir. Aynı ada sahip bir ses sentezleyiciyi tanıtmak için illüstrasyon olarak başlamış olmasına karşılık, artık hayranlarını tükenmişlik duygularına iten oditoryumlara çekiyor.


Hatsune Miku

Bir diğer digital sanatçı, Auxuman ise yapay zekasıyla müziğini icra ediyor ve orijinal besteler yapabilen dijital sanatçıları yaratıyor.


Auxuman
 

3| Yapay Zeka Sunucuları

Ünlülerin Sanal Kopyaları


Bazı ünlülerin sanal kopyaları, Çin’in yeni yılı kutlamasında, Spring Festival Gala’ya ev sahipliği yapmak için ObEN Inc firması tarafından yapay zeka sunuları sayesinde geliştirildi. Bu proje, kişisel yapay zekâların potansiyelini göstermektedir. Ve gerçek bir insanın orada bulunamadığı durumlarda yerine geçmesi için düşünülmüştür.

 

4| Moda Modelleri ve Sosyal Medya Infulencer’ları

Dijital insanların kullanılabileceği diğer bir alan da moda dünyasındadır. H&M kendi web sitesinde bilgisayarlar tarafından geliştirilen sanal modelleri kullandı ve Artificial Talent şirketi de tamamen gerçekçi ve özelleştirilebilir olan sanal moda modelleri geliştirmeyi bir iş modeline dönüştürdü.


Ve artık günümüzde bir sosyal medya kanalını takip etmek için gerçek bir insan olmanız da gerekmiyor. Yapay bir zekaya sahip ve “influencer” olan sanal Miquela’nın 1,3 milyon Instagram takipçisi var..


Miquela

Sonuç olarak, Dijital insanlar, zaten televizyon, film ve video oyunlarında kullanılmaktadır ancak bunları insan aktörlerine yerine geçecek şekilde kullanmak için henüz bir çok kısıtlamalar söz konusu.


Ve dijital insanların geleceğimizi nasıl değiştireceğini tam olarak tahmin etmek çok zor olsa da, dijital ölümsüzlüğün nasıl olacağı üzerine ya da teknolojinin olumsuz etkilerinin nasıl kontrol edilmesi gerektiğini düşünen insanlar var.


 

Yazar Hakkıda:

LinkedIn ve Forbes’te düzenli olarak yönetim ve teknoloji trendleri hakkında yazıyorum. Ayrıca Yapay Zeka (AI) ile ilgili yeni bir kitap yazdım, daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz. Gelecekteki yayınlarımı okumak için ağıma katılabilirsiniz veya ‘Takip Et’i tıklayabilirsiniz. Ayrıca Twitter, Facebook, Instagram, Slideshare veya YouTube üzerinden de benimle bağlantı kurmaktan çekinmeyiniz.


 

Destek olmak için bana bir kahve ısmarlayabilirsiniz :) ve E-Posta Bültenimize de üye olabilirsiniz…

 

Not: Bu makale 26.02.2020 tarihinde Medium sitesinde yayınlandı.

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page