top of page

Blog Posts

İnovasyon Dünyası ve Kadınlar

İnovasyon dünyasında kadınların sayısı gerçekten yok denecek kadar az mı?


İnovasyon dünyasında da iş dünyasında da benzersiz işlere imza atan kadınların sayısı göründüğü kadar az değil. Cinsiyet eşitliğinin tam olarak sağlanması için hala alacak yolumuz olsa da dünyamızın ihtiyaç duyduğu birbirinden önemli fikirleri geliştiren, projeleri üreten ve benzersiz bakış açılarıyla yaşamı iyileştiren kadınlar var ve ne mutlu ki sayıları giderek artıyor.Buradaki sorun; kadın liderlerin, girişimcilerin, inovatörlerin başarısını yeterince dile getirmemekten kaynaklanıyor. Onları tanımıyoruz çünkü erkek egemenliğinin hüküm sürdüğü sektörlerde, alanlarda ve platformlarda bu konuda olması gereken değişim sağlanmış değil. Bugün hala birçok platformda ve toplantıda sadece erkeklerin sesini duyuyoruz. Ancak bu durum, o platformlarda veya toplantılarda kadınların söyleyecek bir şeyi olmamasından değil, çoğunlukla onlara bu platformlarda yer verilmemesinden kaynaklanıyor.


Kısa bir süre önce McKinsey web sitesinde “Kadın inovatörler nerede? İşte bir başlangıç” başlığını taşıyan bir makale* okudum. Makale bu konuya dikkat çekmek için örneğin, “En İnovatif 100 Lider” gibi iş dünyasının “en” listelerinde neden kadınların yer almadığı veya çok az sayılarla temsil edildikleri sorusundan yola çıkıyor. Yaptığı online araştırma, günümüzdekiler değil geçmişte dünyada fark yaratmış kadınları sununca günümüzdeki kadın inovatörleri bulmak için kendi online bir araştırmasını başlatıyor. Bu araştırmasının sonunda dünyanın birçok bölgesinde, birçok farklı kültürden, farklı uzmanlıklarda ve iş alanlarında önemli işler başaran kadın inovatörleri ve etkileyici çalışmalarını tanıtan bir liste oluşturmaya başlıyor. Çeşitliliğin hayli yüksek olduğu bu listede yer alan kadın inovatörlerin bir kısmı halihazırda iş dünyasına önemli katkılarda bulunmuş isimler, bir kısmı sundukları yeniliklerin ve katkıların anlaşılmasını ve tanınmasını beklemek zorunda, toplumsal çapta değişiklik yaratmak isteyenler içinse biraz zaman alacak bir süreç olduğu ifade ediliyor.


Kadın-erkek arasında eşitsizlik olduğunu görmek beni son derece rahatsız ediyor. Bu adaletsizliği değiştirmek zorundayız. Artık zamanı geldi. Kadın-erkek eşitliği ve çeşitlilik hayata zenginlik ve değer katar. Bunlar sadece sosyal sorumluluk projeleri olarak görülmemelidir, hepimiz için daha iyi bir dünya inşa etmenin öncelikli şartlarından biridir. Çeşitliliğin olmadığı, kadınların eşit şartlar altında bulunmadığı hiçbir platform, hiçbir yer yeterince iyi, yeterince faydalı, yeterince başarılı değildir. Bu konuda gerekli önemi göstermeyen, kadın-erkek eşitliğini ve çeşitliliği yansıtmayan platformlarda sessiz kalmamalıyız. Ben de işte bu nedenle çeşitliliğin ve kadın-erkek dengesinin öneminin farkında olan platformlarda yer almayı tercih ediyorum. Çünkü bu toplantılarda ve platformlarda konuşulanların ancak o ortamda eşitlik ve çeşitlilik iklimi varsa gerçekten anlam taşıdığını düşünüyorum.


14 views0 comments

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page