top of page

Blog Posts

İletim ve Dağıtım Sistemleri Alanında Elektrik Mühendisliği için Eksiksiz Bir Kılavuz

Yük Akışı

Bir yük akış analizi, gerçek ve reaktif güç akışlarının, gerilim profillerinin, güç faktörünün ve şebekedeki aşırı yüklerin tanımlanmasına olanak tanır. Şebeke parametreleri bilgisayar veri tabanına girildikten sonra, analiz, mühendisin çeşitli kesinti koşulları altında şebeke performansını araştırmasına olanak tanır.


Transmission And Distribution Electrical Engineering
Bunu sistem kayıplarının ve güç faktörü düzeltmesinin etkisi, herhangi bir sistem güçlendirme ihtiyacı ve ekonomik aktarımın teyidi takip edebilir.

Şebeke tek hat şeması

Şekil 1.1: Yük akışı örnek çalışması tek hat şeması

Şekil 1.1, çalışma için basit bir beş baralı 6 kV üretim ve 33 kV dağıtım şebekesini göstermektedir.Tablo 1.1, ağ ile ilişkili bara ve branşman sistemi giriş verilerini detaylandırır. Giriş parametreleri burada 100MVA bazında birim başına (pu) formatında verilmiştir. Farklı programlar, örneğin yüzde empedans, omik notasyon vb. gibi farklı biçimlerde girdi verileri gerektirebilir.


Tablo 1.1: Yük Akışı Örnek Çalışması Busbar ve Branşman Giriş Verileri

Buradaki şebeke, ilk kez kullanan kullanıcının yük akışları prosedürlerine hızla aşina olmasını sağlamak için küçük tutulmuştur. Daha büyük şebekeler bu prosedürlerin tekrarını içerir.

Doküman:

Transmission and Distribution Electrical Engineering By Colin Bayliss, Brian Hardy

Format:

PDF

Boyut:

18.2 MB

Sayfa:

1039

İndirme:

Buraya tıklayınızComments


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page