top of page

Blog Posts

İşyerinizdeki Etkinizi Nasıl Artırabilirsiniz?

Updated: Feb 2, 2022

Bugün organizasyonlarda etkili roller üstlenebilmeniz için insanları etkileyebilmelisiniz. Pozisyonunuz tek başına başkalarını etkilemek için yeterli değildir, ne de daima kalıcı bir konumunuz yoktur.Kendinizi sıra dışı bir lider olarak konumlandırmanın en iyi yolu nedir peki?

Meslektaşlarınızı girişimlerinize destek vermeye ve fikirlerinizi benimsemeye nasıl motive edebilirsiniz? Başkalarının rehberlik konusunda ve uzmanlık tavsiyelerine başvurdukları bir kişiye nasıl dönüşebilirsiniz?


Uzmanlar Neler Söylüyor?


Girişimcilik yazarı Dorie Clark, işyerinde nüfuz sahibi olmanın “net bir değer” taşıdığını söylüyor. “Daha fazla şey ortaya koyuyor ve önem verdiğiniz ve sorumlu olduğunuz projeleri ilerletiyorsunuz”, yani “fark edilecek, terfi ettirebilecek ve yükselme olasılığınızı daha yüksek kılacak” işler yapıyorsunuz ve bu da net bir değer ürettiğiniz anlamına gelir.Ancak Power Cues’in yazarı Nick Morgan’a göre, modern işyerlerinde nüfuz etmek güçtür. “Başkalarını etkilemek hiç bu kadar zor olmamıştı, çünkü modern işyerlerinde çalışanların dikkat dağınıklığı daha fazladır” dedi. Nedeni: “Bilginin aşırı yüklenmesi ve sayısal hayatımızın hızı” dedi.


Ve yine de, “Sonuç alma baskısı nedeniyle nüfuzu komuta edebilmek her zamankinden daha önemli.” dedi.


Her şey sizin yaklaşımınıza bağlı ve İşte bazı ipuçları:


1| Bağlantılar Kurun

Ofisinizdeki “en müthiş kişi” olmak zorunda değilsiniz veya “herkes tarafından karizması göklere çıkarılan biri” olmanız gerekmiyor.


Meslektaşlarınızla iyi ilişkiler kurmanız yeterli.


Bu, elbette doğrudan etkiye çevrilemez, ancak “başkalarının sizi en azından dinleyeceğini bir noktaya getirir.”


Meslektaşlarınızla kişisel bağlantıları geliştirme konusunda çabalayın ve sizi tanımalarına izin verin.


“Bu şekilde, size olumsuz niyet veya itirazlarını yüklemeyeceklerdir.”
 

2| İkna etmeye çalışmadan önce dinleyin

Meslektaşlarınızı sizi ve gündeminizi desteklemek için hazırlamanın en iyi yolu onları dinlediğinizi hissettirmektir. Onlara bire bir durumlarda ilginiz gösterip, onlara odaklanarak başlayın.


Morgan, “Çoğumuz kafalarımızda yapılacak bir yapılacaklar listesi ile dolaşıyor hassas, meşgul veya telefonlarımıza ulaşmaya hazır konumda.” Bunun yerine, “odaklanma disiplinini uygulamalısınız” diyor.


Bunu yapmak için, “Vücudunu diğerine doğru çevir, yerinde dön ve onu dinle.” ve “Meslektaşlarınıza bakış açılarını ve tavsiyelerini sorunuz” diyor Morgan.
 

3| Vücut dilinize (ve tonunuza) dikkat edin

Morgan: “insanlar, karşısındakine güvenip güvenmeme konusunda sürekli bir değerlendirme içindedirler.” Şu soruyu sormalıyız: “Bu kişi bir arkadaş ya da düşman mı? Bu kişi beni başarısız kılmaya mı çalışıyor yoksa aynı taraf mıyız?”


Vücut dili, doğru mesajın iletilmesi açısından kritik önem taşır. Sırt üstü omuzlarınızla ayakta durmanız, kendinize güvenmenizde size yardımcı olur; aksine ayağa bakmak ise ters etki yaratır. “Belirli bir durgunluk duruşu benimsediğiniz zaman alt terimlerle düşünür ve konuşursunuz ve bu da daha pasif görülme ihtimalinizi arttırır” diyor Morgan.


Mesela, başka bir departmandan iyi tanımadığınız bir meslektaşınızla bir görüşme yapın. Morgan, kollarınızı çapraz, ellerinizi yanlarınızla tutarak arkadaş olduğunuzu ve “gövde açık ve diğer kişiye göstermenizi” öneriyor. Ayrıca, “gücü ifade etmek” için sesinizi “normalde olduğundan biraz daha düşük tutmanız” önerisinde bulunuyor. “Bu, sinirliliğinizi daha yüksek bir seviyeye çıkarma eğilimini engellediği için buna dikkat etmek faydalı olacaktır.”

 

4| Uzmanlığınızı geliştirin

Clark, iş yerindeki nüfuzunuzu arttırmanın bir başka yolunun “endüstri veya organizasyonunuzda tanınmış bir uzman olarak görülmeniz” gerektiğini söylüyor.


Hemen şimdi olmaz elbette, ancak işle ilgili kritik uzmanlık ve bilgi birikimi geliştirmek için adımlar atabilirsiniz.


Sektör konferanslarına düzenli olarak katılmak veya bir uzmanlık sertifika programına kaydolmak veya ilgili bir meslek örgütünde bir liderlik rolü üstlenerek “Uzmanlık alanınıza kendinizi kaptırın” önerisinde bulunuyor.


“LinkedIn’de mesleğinizle ilgili konularda veya şirket bülteninizle ilgilendiğiniz konularda bloglar yazmak bildiklerinizi göstermenin başka bir yolu da olabilir.”
 

5| Bir strateji planlayın

Belli bir girişim veya fikri destekleyerek çevrenizde oluşturduğunuz etkiden yararlanmak için zamanı geldiğinde, stratejik olmanız gerekir.


Clark, girişimcilik kampanyasını yönlendirmek için bir “Güç Haritası” hazırlamanızı öneriyor. “Meselenizle ilgili karar mercileri için bir org tablosu oluşturun” diyor. Seviyeleri aşarken, kendinize sorun “Bu kişiyi doğrudan etkileyebilir miyim? yada o kişiyi etkileyebilecek kişileri etkileyebilir miyim?”Sonra çeşitli meslektaşlarınıza nasıl ve ne zaman yaklaşacağınızı düşünmeye başlayın. “Tıpkı bir Savaş oyunu gibi” “Planlarınızı kim tehdit edebilir ve onları nasıl yanınıza çekebilirsiniz?”


Güç haritası derken esasında bir şema yapmıyorsunuz, bir strateji çiziyorsunuz!
 

6| İnsanlara İstediklerini Verin

Belirli bir konudaki etkinizi istediğiniz kişilere yarar sağlayacak şekilde şekillendirerek artırabilirsiniz. Bu kişilerin ihtiyaçlarını, perspektiflerini ve mizaçlarını göz önünde bulundurun.


Morgan, “Duymak zorunda olduklarını ve dikkatlerini çekecekleri şeyleri bulmak için ödevlerinizi yapın.” Her bir kişi için “her soruya cevap verdiğinizden emin olun,‘Bunda benim için ne var?’ ”


Ayrıca, bir fikrin bir bütün olarak “organizasyona fayda sağlayacağı” konusunda konuşmalarını önerin. “‘Biz’ kelimesini kullanın, ‘Değer görürsünüz’” diyor.


Clark da aynı fikirde.

 

Şunları yapın:

  1. Meslektaşlarınızla kişisel bağlantılar kurun böylece onları etkilemeye çalıştığınızda olumlu etki yaratırsınız.

  2. Meslektaşlarınıza fikirlerini değerlendireceğinizi açıkça belirtin.

  3. Konferanslara katılarak veya profesyonel bir organizasyonda liderlik rolünü alarak uzmanlığınızı geliştirme adımları atın.

Şunları yapmayın:

  1. Kazanç sağlama girişimlerinizin manipülatör olduğunu düşünün. Stratejik davranın.

  2. Konuşurken kambur durun. Sırt üstü omuzlarınızla ayakta durmanız, kendine güvenen ve emreden gibi görünmenize yardımcı olur.

  3. “Ben” i çok fazla kullanın. Etki arayışınızda, fikirlerinizin tüm organizasyona nasıl fayda sağlayacağından bahsedin ve “biz” kavramının nasıl değer göreceği hakkında konuşun.

 

Rebecca Knight, Boston’da serbest çalışan bir gazeteci ve Wesleyan Üniversitesi’nde öğretim üyesidir. Çalışmaları The New York Times, USA Today ve The Financial Times gazetelerinde yayınlandı.

 

Destek olmak için bana bir kahve ısmarlayabilirsiniz :) ve E-Posta Bültenimize de üye olabilirsiniz...

Recent Posts

See All

Comments


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page