İnsanlığın Bir Yıldıza (Güneş'e) İlk Yolculuğu

NASA'nın tarihi açısından, Parker Solar Probe misyonu, değişen koşulların güneş sistemine yayılıp Dünya'yı ve diğer dünyaları etkileyebileceği Güneş hakkındaki anlayışımızda devrim yaratacak.


Parker Solar Probe; Güneş'in atmosferinden ve yüzeyinden daha önce herhangi bir uzay aracında olmadığı kadar daha yakınından, aşırı yüksek ısı ve radyasyon koşullarıyla karşı karşıya gelecek de olsa ve en nihayetinde insanlığa bir yıldızın en yakın gözlemlerini sunacak.


Güneşe Yolculuk


Güneş atmosferinin gizemlerinin kilidini açmak için, Parker Solar Probe, yaklaşık yedi yıl boyunca gerçekleştireceği yedi uçuş sırasında, Venüs’ün gravitesini kullanarak yörüngesini yavaş yavaş Güneş'e yaklaştırıcak. Bu uzay aracı, Güneş'in atmosferine, yıldızımızın yüzeyine 3,8 milyon mil kadar yakın, yani Merkür'ün yörüngesine herhangi bir uzay aracının geldiğinden yedi kat daha yakın olacak.(Dünya’nın Güneş’e olan ortalama mesafesi 93 milyon mil.)


Önceden "koron" olarak bilinen Güneş atmosferinin en dış kısmının yakınında uçacak Parker Solar Probe uzay arası, korona anlayışımızı kökten değiştirmek ve kökenini ve evrimi hakkındaki bilgilerimizi genişletmek için yerinde ölçümler ve görüntülemenin bir kombinasyonunu kullanacak.


Çok Büyük Keşif


Parker Solar Probe, bilimsel araştırmalarını, yoğun ısı ve güneş radyasyonu içeren tehlikeli bir bölgede gerçekleştirecek. Uzay aracı güneş rüzgarının hızını subsonikten süpersonik seviyesine kadar izleyecek kadar Güneş'e yaklaşacak ve en yüksek enerjili güneş parçacıklarının doğduğu yerde uçacak.

Bu benzeri görülmemiş araştırmaları gerçekleştirmek için, uzay aracı ve ekipmanları, yaklaşık 1.377 C'ye (2.500 F) ulaşan sıcaklığa karşı uzay aracının dışı; 4,5 inç kalınlığında (11.43 cm) bir karbon kompozit kalkan ile korunacak.


Güneş Bilimi


Parker Solar Probe Misyonunun temel bilimsel hedefleri, enerjinin ve ısının güneş koronasında nasıl hareket ettiğini izlemek ve güneş enerjili parçacıklarının yanı sıra güneş rüzgarını neyin hızlandırdığını keşfetmektir.


Bilim adamları bu cevapları 60 yıldan uzun bir süredir aradılar, ancak araştırma, korona sıcaklığının 2500 derece Fahrenhayt ısısından bir prob göndermeyi gerektiriyordu. Bugün bu, tehlikeli yolculuktaki görevi koruyabilen en son termal mühendislik gelişmeleriyle mümkün oldu.


Parker Solar Probe, manyetik alanları, plazma ve enerjik parçacıkları incelemek ve güneş rüzgarı görüntüsünü incelemek için tasarlanmış dört adet ekipman taşıyacak.


Ekip Başarısı


Parker Solar Probe, NASA’nın Yıldızlarla Birlikte Yaşayan Yıldız programının bir parçası olup, Sun-Earth sisteminin yaşamı ve toplumu doğrudan etkileyen yönlerini araştırıyor. Yıldızlı Bir Yaşam uçuş programı, NASA'nın Washington'daki Bilim Misyonu Müdürlüğü için ajansın Maryland'deki Greenbelt'deki Goddard Uzay Uçuş Merkezi tarafından yönetilmektedir.


Laurel, Maryland'deki Johns Hopkins Üniversitesi Uygulamalı Fizik Laboratuvarı NASA'nın misyonunu yönetiyor. APL uzay aracını tasarlayıp inşa ediyor ve aynı zamanda işletecek.


Güneşi ve Güneş Rüzgârlarını Neden inceliyoruz?

 • Güneş, yakından çalışabileceğimiz tek yıldız. Birlikte yaşadığımız bu yıldızı inceleyerek, evrendeki yıldızlar hakkında daha fazla şey öğrenmek.

 • Güneş, dünyadaki yaşam için ışık ve ısı kaynağıdır. Onun hakkında ne kadar çok şey bilirsek, Dünya'daki yaşamın nasıl geliştiğini o kadar daha iyi anlayabiliriz.

 • Güneş ayrıca Dünya'yı daha az bilinen şekillerde etkiler. Güneş rüzgârın da kaynağıdır; Güneşten geçen ve saniyede 500 km'den daha yüksek hızlarda (saatte bir mil) hızla akan iyonize gaz akışıdır bu rüzgar.

 • Güneş rüzgârındaki rahatsızlıklar Dünya'nın manyetik alanını etkiler ve enerjiyi radyasyon kayışlarına pompalar, uzay hava durumu olarak bilinen Dünya'ya yakın alandaki bir dizi değişimin parçasıdır.

 • Uzay havası, uyduların yörüngelerini değiştirebilir, ömrünü kısaltabilir veya tümleşik elektroniksel devreleri etkileyebilir. Uzay havasına neyin neden olduğunu - ve onu nasıl tahmin edeceğimizi - ne kadar fazla öğrenirsek, güvendiğimiz uyduları o kadar fazla koruyabiliriz.

 • Güneş rüzgarı ayrıca güneş sisteminin çoğunu doldurur ve Dünya'nın çok ötesindeki uzay ortamına hükmeder. Uzay aracını ve astronotları evden daha da ileriye gönderirken, bu uzay ortamını; okyanusu anlamak için yola çıkan ilk denizcilerin ihtiyaç duyduğu gibi anlamalıyız.


Kaynak: NASA

11 views

Blog Posts

 • Beyaz LinkedIn Simge
 • Beyaz Facebook Simge
 • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Relaxing Sea Sound - Unknow
00:00 / 00:00
Rate websitenot goodnot greatgoodgreatperfectRate website
 • Grey Facebook Icon
 • Grey Twitter Icon
 • Grey LinkedIn Icon
 • Grey iTunes Icon
 • Grey YouTube Icon
 • Grey Instagram Icon
 • Grey Blogger Icon
 • Grey RSS Icon

"Real success delivers you up to a high degree of Allah's floor" Hüseyin Güzel

"Real success delivers you up to a high degree of Allah's floor" Hüseyin Güzel

Subscribe for updates!

© Copyright 2023 by Hüseyin GÜZEL

     All Rights Reserved by Technical Library