Hyundai’den hidrojen yakıt hücreli kamyon konsepti

Hyundai HDC-6 Neptune hidrojen yakıt hücreli kamyon ve HT Nitro Thermotech römork, beraber geleceğin lojistik anlayışını yansıtıyorlar...


Elektrikli arabalar dünya çapında büyük ilgi ile karşılanırken, lojistik sektörü de elektikli mobilitenin gelişmesi ile ihtiyacı olan çözümlere yavaş yavaş kavuşuyor. Tesla’nın tanıttığı elektrikli kamyon projesi duyurulduğundan beri önsiparişler durmuyor. Rakipleri ise boş durmuyor ve piyasaya ilk elektrikli ticari kamyonu sürebilmek için harıl harıl çalışıyorlar. Bunlardan biri de Hyundai oldu. Firma hidrojenle çalışan iki yeni konsept gösterdi: Birincisi hidrojen yakıt hücreli HDC-6 Neptune ve diğeri de HT Nitro Thermotech model römork.


Bu iki araç Hyundai’nin hidrojen yakıt hücresi kullanımını içeren 2030 yılı vizyonunun bir parçası. HDC-6 Neptune modeli kamyon, HMC tarafından üretilmesi mümkün Sınıf 8 (Class 8) ağır hizmet kamyonu konsepti. Bu konsept Hyundai’nin planladığı, karbondan arındırılmış toplum için geliştirilecek sıfır emisyonlu araçlardan biri. Tasarım için esinlenme, 1936’dan 1959’a kadar uzanan dönemdeki art deco endüstriyel tasarım örneği olan demiryolu trenlerinden alınmış. 20’inci yüzyılın ünlü endüstriyel tasarımcısı Henry Dreyfuss 1930’ların New York’unun merkez demiryolu araçları için art deco tasarımlar gerçekleştirmişti.


Kamyonun teknik kısmı ise geleceğin teknolojilerini yansıtıyor. Hyundai Motor Group’un tasarım sorumlusu Luc Donckerwolke şu açıklamayı yapmış: “Hidrojen yakıt hücresi güç aktarıcısı bize kamyonun klasik tipolojisini ve mimarisini yeniden tanımlama fırsatı verdi. Hyundai ticari araç tasarım ekibi sıfırdan beyaz bir sayfa açtı. Böylece geleceğin ticari araçları projeleri için standartları, yeni bir işlevselliğe dayanarak baştan yazmaya başladık.”

Küresel treyler üreticisi Hyundai Translead (HT) ise aynı konsepte dahil HT Nitro Thermotech römorkunu gösterdi. Bu römork özellikle soğuk zincir ürünlerinin taşınması için tasarlanmış. Araçın deposundaki  sıcaklıklar, geleneksel bir soğutma ünitesinden daha hızlı bir şekilde azaltılıyor ve hassas kontrol ile korunuyor. Römorka entegre akıllı kontrol sistemi ve bağımsız soğutma gücü, termal verimliliği en üst düzeye çıkartmak için kullanılmış. HT Nitro Thermotech treylerin önemli özelliklerinden biri dışarıdaki sıcaklıklardan etkilenmemesi. Kamyonun motoru rölantide ve hatta kapalı bile olsa, römork maksimum güç sağlayarak soğuk zincirin kırılmamasını sağlıyor.


Bunu sağlayan özelliklerden biri, konsept römorkun geliştirilmiş yapısal tasarımı. Yan duvar, ön duvar ve tavanın her biri tek parça olarak üretilmiş. Malzeme olarak da fiber takviyeli polimer (FRP) kaplamalara sahip yapısal sandviç köpük paneller kullanılmış. Tek parçalı yapısal köpük panel hem kübik alan hacmini korurken, hem de yüzey kuvveti ile birlikte gelişmiş termal verim sunuyor. Hepsinin de ötesinde araç bu teknoloji sayesinde eski örneklere göre daha hafif. HDC-6 Neptune kamyon ve HT Nitro Thermotech bir araya getirildiğinde geleceğin lojistik sektörü araçlarının nasıl olacaklarına dair güzel bir fikir veriyorlar.


Kaynak: xtrlarge.com

9 views

Blog Posts

 • Beyaz LinkedIn Simge
 • Beyaz Facebook Simge
 • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Relaxing Sea Sound - Unknow
00:00 / 00:00
Rate websitenot goodnot greatgoodgreatperfectRate website
 • Grey Facebook Icon
 • Grey Twitter Icon
 • Grey LinkedIn Icon
 • Grey iTunes Icon
 • Grey YouTube Icon
 • Grey Instagram Icon
 • Grey Blogger Icon
 • Grey RSS Icon

"Real success delivers you up to a high degree of Allah's floor" Hüseyin Güzel

"Real success delivers you up to a high degree of Allah's floor" Hüseyin Güzel

Subscribe for updates!

© Copyright 2023 by Hüseyin GÜZEL

     All Rights Reserved by Technical Library