Herkesin Bildiği Ama Çok Az Kişinin Uyguladığı 7 Hayat Kuralı

Kazanamadığınız sürece, hayat sizin için adil olmayacaktır…

Hayat kuralları karmaşıktır. İnsanlar farklı kurallara göre bu hayat oyununu oynar. Ancak, insanların eylemlerine rehberlik edebilecek ve üst düzey performans sergilemelerini sağlayabilecek temel bazı ilkeler vardır ve bunlar mantıklıdır da. Ancak biraz rahatsız edici ve acı verici olabilirler. Gerçi onları öğrenmek bile işe yarar. Ya da en güzeli, kazanan kişiler için neyin işe yaradığını bilmek de önemlidir.


Çoğu insan onları öğrenmeyi asla başaramaz ve aynı şeyleri tekrar tekrar yapmayı seçerler, ancak hep farklı sonuçlar beklerler. Buna delilik, diyor Einstein :)


1- Hayat bir rekabettir. Ancak kazanmanın tek bir tanımı yoktur.


İnanmak acı verici bir şeydir ama gerçekte doğru olan da budur. Hepimiz yolumuzu belirlemeye ve karmaşık yaşam oyununu kazanmaya çalışan oyuncularız. Hepimiz hayatta aynı şeyler için rekabet ediyoruz; para, statü, tanıma ve tanınma, bir sonraki en iyi şey için, vb…


Ne iş yapıyorsunuz? Birisi sizi bir kodla değiştirmeye çalışıyor. Mesela arzu ettiğiniz yüksek ücretli bir iş veya sözleşme ile.


Yazar, Piyanist, Programcı ve Sanatçı, Silktide’in de kurucusu olan Oliver Emberton şunu söylüyor, “İnsanlar eş-sevgili bulmak için özenle giyinirler. Hedefledikleri işi veya pozisyonu elde etmek için iş görüşmeleri gerçekleştirirler. Eğer bu rekabetin var olduğunu inkar ederseniz, sadece kaybedersiniz. Talep edilen her şey bir rekabet ölçeğidir. Ve en güzeli de sadece bunun için ve gerçekten savaşmak isteyenlerin içinde bu mevcuttur.”

Aslında, kendinizle rekabet etmelisiniz; yani daha iyi olmak ya da kendinizin harika bir versiyonu olmak için. Kendinizle rekabet etmek en sağlıklı rekabettir. Kimsenin kazanmak için kaybetmesine gerek de yoktur.


Seviyeyi kendiniz ayarlayın. Rekabet enerjinizi, kendi standartlarınızı ve beklentilerinizi karşılayacak şekilde yönlendirin ve ayarlayın. Başarıya giden yolda direksiyonun başında siz olun.


Modern uygarlığın getirdiği asıl nimet; hayal kırıklıklarını, başarısızlıkları, azim ve aksilikleri kucaklamaya hazırsanız, istediğinizi elde etmek için bolca fırsatınız olmasıdır.

2- Etkileyebileceğiniz insan sayısıyla ödüllendirilirsiniz

Etkileyebileceğiniz insan sayısıyla ödüllendirilirsiniz

Hayatta, gerçekten düşündüğünüz şey değil, asıl yaptığınız şey önemlidir ve bu ödüllendirilir. Dünya sizi düşündüklerinize göre değil, gerçekleştirdiğiniz eylemlere ve risklere göre değerlendirir.


Yayımlanmamış bir kitap yazdığınızı varsayalım ki kimsenin umurunda olmayacaktır bu. Ancak yayınlanırsa, durum farklı olacaktır ve insanlar birden hikayenizi öğrenmek isteyeceklerdir. Kanser araştırmacıları süper modellerden daha az ödüllendirilir. Bir satış elemanı, müşteri olan kişi sayısına göre ödüllendirilir.


Eğer serbest çalışansanız, geliriniz hizmet verdiğiniz müşteri sayısına göre belirlenir. Bir çevrimiçi işletme işletiyorsanız, daha fazla görüntülemeniz olması daha iyidir. Girişimci kapitalistler, daha fazla ilgi ve abone çekiyorsanız, girişiminizi fark etmeye başlar.

Özetle hayat bir sayı oyunudur :)

3- Kazananlar hep birden fazla beceri setinden yararlanır

Kazananlar hep birden fazla beceri setinden yararlanır

Hayat, beceri biriktirmenin sürekli bir ilerlemesidir. Bugün öğrendiğiniz ilgili beceriler sadece yarın değil, hayatınızın geri kalanında da kullanılabilir.


Seni buraya getiren bir şey, seni yarın olmak istediğin yere götüremeyebilir. Sadece bir beceriye hakim olmak yerine bir beceri seti oluşturun.


Genellikle birbirinden ilgisiz yeni beceriler öğrenin ve daha sonra kendinizi daha verimli veya değerli kılmak için onları birleştirin.


New York Times’tan Tim Herrera şöyle açıklıyor, “Buradaki asıl fikir, çabalarınızı belirli bir beceri veya görevde tek başına harika olmaya odaklamak yerine, sizi mesleğinizde tekil olarak iyi yapan daha geniş bir beceri setine dönüştürülebilecek birkaç ilgili beceri ya da bazı genel yaşam yetenekleri konusunda yetkin olmaya çalışmanızdır.”


Yaygın olan bireysel becerilerdir. Lakin kombinasyonlar nadirdir.


Değerinizi yükseltmek istiyorsanız, temel gücünüzden bir adım geriye gidin ve daha geniş bir kombinasyon oluşturmayı deneyin.

İlgi alanınızı belirleyen yeni bir beceri hakkında bilgi edinmeye ayırdığınız küçücük bir zaman dilimi, hayatınızın geri kalanında gerçek ve hakkettiğiniz karşılığı verebilir.

Anahtar becerileri öğrenmek, kariyeriniz üzerinde kalıcı bir etkiye sahip olabilir.

4- Hayat bir oyundur. Stratejimiz (kararlarımız ve seçimlerimiz) bu oyunun süresini belirler.

Hayat bir oyundur

Tüm oyuncular atıyorum yaklaşık 29.000 gün veya 80 yıl sonra ölürler.


Günlük seçimleriniz; mutlu, sağlıklı, tatmin olmuş veya sefil olduğunuza göre şekillenir. Hayatınızın her aşamasında doğru kuralları uygularsanız, bu oyunu biraz daha uzun sürdürebilirsiniz.


Bu yüzden stratejiniz önemlidir. Çünkü çoğumuz yaşamı çözdüğümüz zaman, en iyi parçaları çok fazla tüketmiş oluruz. Ama hayatınız onlara bağlı olduğu için kuralları uygulamak için asla geç değildir.

5- Mutluluk kendi deneyiminizden sorumlu olmaktır.


Bir blog yazarı, New York Times’ın en çok satan yazarı, konuşmacı ve sosyal medya hareketinin yaratıcısı olan Mandy Hale şöyle diyor, “Mutluluk içsel bir iştir. Hayatınız üzerinde bu kadar fazla gücü hiç kimseye atamayın.”


Başkalarının sizi mutlu etmesini beklerseniz, her zaman hayal kırıklığına uğrayacaksınız demektir. Sorumlu olmak mutsuzluğunuz için başkalarını suçlamamak anlamına gelir.

Mutluluk hakkındaki en önemli gerçek şudur: Mutluluğunuz, tutumunuza, hedeflerinize veya dış koşullara çok daha fazla bağlıdır.

Bir kişiden, işten ya da dış etkenlerden kaynaklı olarak mutlu olmak yerine, ilişkileri görmek ve/veya mutluluk için çıkış noktası olarak çalışmak ve nasıl daha fazla mutluluk verebileceğinize odaklanmaktır esas olan.


Kendinizin dışındaki her şey hayatta daha iyi olmanıza yardımcı olabilir, ancak bunlar mutluluğunuzun aracı değildir.

6- Başkalarının hayattan zevk almanıza yardımcı olmasını bekliyorsanız, yanlış şerittesiniz

Başkalarının hayattan zevk almanıza yardımcı olmasını bekliyorsanız, yanlış şerittesiniz

Hepimiz hayatın tadını çıkarmak istiyoruz, sadece bir kısmının değil. Etrafta oturmayın ve hayatın bolluğunun ayağınıza gelmesini beklemeyin.

Onları bulduğunuzda hayattaki küçük sevinçlere sırtınızı yaslayın. Basit şeyler, bazen hayatı yönetmeyi kolaylaştıran en olağanüstü şeylerdir.

Hayattan zevk almak sadece bir kerelik tatil veya bonus gibi bir şey değildir. Hayatta, kısa ömürlü sakinlik ve dopamin salınımının olduğu anlardan daha fazlası vardır. Fark etmediğiniz küçük anlar, her neşeyi garanti edebilecek gerçek arayışlardır. Gerçek mutluluk, hayattaki küçük sevinçleri kucaklamak ile ilgilidir.

Küçük şeylerden bile hafif zevk alma alışkanlığı, hayatlarımızı değiştirir.

İşte kendimiz, ilişkilerimiz ve önem verdiğimiz şeyler için zaman planlaması yapmamızı teşvik eden Brian Krans’tan düşündürücü bir açıklama:


“Mutlu musunuz? Hiç mutlu oldunuz mu? Bugün önemli olmak için ne yaptınız? Nasıl geliştiniz? Her yerde bukalemun formunda olunuz. Her yerde bir rock yıldızı olunuz. Hiçbir şey yapmayınız, her şeyi yapınız. Her şeyi unutunuz, herkesi hatırlayınız. Dikkatli olunuz, sadece rol yapmayınız. Herkesi dinleyiniz. Herkesi ve hiçbir şeyi aynı anda seviniz. Her şey olmak imkansız ama hepsini yapmayı bırakamazsınız.”

7- Hayat bir sürat koşusu yada maraton değil, bir labirenttir.

Hayat bir labirenttir

Hayata bir sürat koşusu gibi yaklaşmayı bırakınız. Bir çaba harcayıp hedeflediğiniz bitiş çizgisine hızla ulaşabileceğinizi düşünmeyi de bırakınız. Süreci takdir ediniz ve en üste çıkınız.


Gerçek hayatın işaretleri ve düz çizgileri yoktur. Sadece sonsuz seçeneklerden oluşan bir labirent vardır: Bazı yollar, bazı kariyer basamaklarında olduğu gibi, beş kat daha uzun sürebilir. Bazı yollar, bazı ilişkiler gibi, çıkmaz sokaklardır.


Bir labirent; seçenekler, zorluklar ve sorularla doludur. Hem iyi hem de kötü birçok dış etkiye maruz kalabilir.


Herhangi bir labirentte olduğu gibi, kaybolmayı ve geri dönmeyi beklemeliyiz. Aslında, herkes kazanır; geri dönmek ve doğru yolu bulmak, kazananları diğer herkesten ayıran şeydir.

Hayatınızı ilerletmenin sadece iki yolu vardır: yapabildiğiniz zaman geri adım atmak ya da, seçeneklerinizi yeniden gözden geçirmek ve başka bir şey denemektir.


En büyük hata, birçok insanın çok uzun süre durmasına sebep olur; yani takılırlar, düşünmeyi reddederler, vazgeçerler ya da yaşamayı bırakırlar. Sıkıştığınızı hissetmenin şuan için henüz çözemediğiniz bir yolu vardır muhakkak…


Thomas Oppong


Editor | Medium | Linkedin | Facebook | Twitter | Instagram | Deepbloo | Flipboard | Paper.li


Destek olmak için bana bir kahve ısmarlayabilirsiniz :) ve E-Posta Bültenimize de üye olabilirsiniz…

Not: Bu çeviri makale daha önce Medium sitesinde yayınlandı

Blog Posts

 • Beyaz LinkedIn Simge
 • Beyaz Facebook Simge
 • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Relaxing Sea Sound - Unknow
00:00 / 00:00
Rate websitenot goodnot greatgoodgreatperfectRate website
 • Grey Facebook Icon
 • Grey Twitter Icon
 • Grey LinkedIn Icon
 • Grey iTunes Icon
 • Grey YouTube Icon
 • Grey Instagram Icon
 • Grey Blogger Icon
 • Grey RSS Icon

"Real success delivers you up to a high degree of Allah's floor" Hüseyin Güzel

"Real success delivers you up to a high degree of Allah's floor" Hüseyin Güzel

Subscribe for updates!

© Copyright 2023 by Hüseyin GÜZEL

     All Rights Reserved by Technical Library