top of page

Blog Posts

Her karanlık Günün Bir Aydınlık Yarını Vardır

Hepimiz bir şekilde hiçbir şeyin yolunda gitmediği bazı kötü günler yaşıyoruz. Hiçbir şeyin yolunda gitmediği, hüsrana uğramış, bunalmış veya cesareti kırılmış hissettiğimiz günler... Kendimizden ve yeteneklerimizden şüphe ettiğimiz, yeterince iyi olup olmadığımızı veya herhangi bir fark yaratıp yaratmadığımızı merak ettiğimiz günler.Örneğin; alarm çalmıyor, hayati öneme sahip bir toplantıya geç kalıyor ya da önemli bir toplantı planlandığı gibi gitmeyebiliyor. Kötü bir günün yaptığınız tüm iyi çalışmayı ve ilerlemeyi gölgede bırakmasına izin vermek kolay olanıdır.


Kötü bir günün sizi şimdiye kadar elde ettiğiniz gerçek ilerlemeden alıkoymasına asla izin vermeyin.

Ama unutmayın ki, bu sadece bir gün, tüm hayat yolculuğunuz değil! Değerimizin, potansiyelimizin veya ilerlememizin gerçek ölçüsü asla değildir. Bunlar sadece geçici aksilikler, zorluklar veya öğrenme ve büyüme fırsatlarıdır. Onlar yolun sonu değil, yol boyunca karşılacağınız birer tümsektir.


Sorun şu ki, bazen kötü günlerin iyi olanları gölgede bırakmasına izin verebiliyoruz. Durumumuzun olumsuz yönlerine odaklanıyoruz ve olumlu olanları unutuyoruz. Büyük resmi ve uzun vadeli hedefleri gözden kaçırıyoruz. Hatalarımızı büyütüp, başarılarımızı en aza indiriyoruz. Kendimizi başkalarıyla karşılaştırıyor ve kendimizi yetersiz veya aşağılık hissedebiliyoruz.


Bu içine düşebileceğimiz tehlikeli bir tuzaktır aslında. Düşük benlik saygısı, kaygı, depresyon veya tükenmişliğe yol açabilir. Motivasyonu, güveni veya umudumuzu kaybetmemize neden olabilir. Hayallerimizden vazgeçmemize veya hak ettiğimizden daha azıyla yetinmemize neden olabilir.


Bu nedenle, kötü bir günün sizi şimdiye kadar kaydettiğiniz gerçek ilerlemeden uzaklaştırmasına izin vermemek önemlidir. Başarısızlıklarınızla değil, çabalarınızla tanımlandığınızı hatırlamak, ne kadar ile geldiğinizi ve ne kadar çok şey öğrendiğinizi takdir etmek, güçlü yönlerinizi, becerilerinizi ve yeteneklerinizi kabul etmek ve kendinizle ve yolculuğunuzla gurur duymak için izin vermemektir önemli olan.:


Derin bir nefes alın, yeniden odaklanın ve gözlerinizi büyük resme çevirin:


🚀 Ulaştığınız hedefleri düşünün.

🏆 Ne kadar küçük olursa olsun kilometre taşlarınızı takdir edin.

💪 Üstesinden geldiğiniz zorlukları düşünün.

📈 Şimdilik kaydettiğiniz ilerlemeyi hatırlayın.


Sizlere yardımcı olabilecek bazı ipuçları vermek istiyorum:


  • Bir şükran günlüğü tutun. Her gün minnettar olduğunuz en az üç şeyi yazın. İyi bir yemek, sıcak bir duş veya güzel bir sohbet gibi basit şeyler olabilirler. Veya bir projeyi tamamlamak, bir korkuyu aşmak veya bir hedefe ulaşmak gibi daha önemli şeyler olabilirler. Bu, hayatınızın olumlu yönlerine odaklanmanıza ve bir takdir ve mutluluk duygusu geliştirmenize yardımcı olacaktır.

  • İlerlemenizi takip edin. Kendiniz için belirli, ölçülebilir, ulaşılabilir, alakalı ve zamana bağlı (SMART) hedefler belirleyin. Bunları daha küçük adımlara veya kilometre taşlarına ayırın. Eylemlerinizi ve sonuçlarınızı düzenli olarak kaydedin. İlerlemenizi periyodik olarak gözden geçirin. Bu, düzenli, motive ve hesap verebilir kalmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca, ne kadar başardığınızı ve istediğiniz sonuca ne kadar yakın olduğunuzu görmenize yardımcı olacaktır.

  • Kendinizi ödüllendirin. Bir dönüm noktasına ulaştığınızda veya sizi hedefinize yaklaştıran bir görevi tamamladığınız zaman, kendinize bir ödül verin. En sevdiğiniz programı izlemek, en sevdiğiniz şarkıyı dinlemek veya en sevdiğiniz atıştırmalıkları yemek gibi basit bir şey olabilir. Ya da kendinize bir hediye almak, masaj rezervasyonu yapmak veya seyahate çıkmak gibi daha hoşgörülü bir şey olabilir. Bu, olumlu davranışlarınızı pekiştirmeye ve ruh halinizi ve benlik saygınızı artırmanıza yardımcı olacaktır.

  • Destek arayın. Kendinizi size ilham veren, sizi cesaretlendiren ve size inanan insanlarla çevreleyin. Size yapıcı geri bildirim, yararlı tavsiyeler veya duygusal rahatlık sunabilecek insanlar. Başarılarınızı sizinle birlikte kutlayabilecek ve zorluklarınızın üstesinden gelmenize yardımcı olabilecek insanlar. İlgi alanlarınızı veya hedeflerinizi paylaşan çevrimiçi topluluklara veya gruplara da katılabilirsiniz. Bu, yolculuğunuzda daha az yalnız hissetmenize ve sizi anlayan diğerlerine daha bağlı hissetmenize yardımcı olacaktır.

  • Kendinize karşı nazik olun. İşler planlandığı gibi gitmediğinde veya hata yaptığında kendine karşı çok sert olma. Kendinizi, her şeyi çözmüş gibi görünen veya yolculuklarında sizden önde görünen başkalarıyla karşılaştırmayın. Olumsuz düşüncelerin veya duyguların sizi en iyi şekilde almasına izin vermeyin. Bunun yerine, kendinize karşı şefkatli olun. Şu anda sahip olduklarınızla elinizden gelenin en iyisini yaptığınızı kabul edin. Güçlü yönlerinizi ve başarılarınızı kendinize hatırlatın. Eksiklikleriniz ve başarısızlıklarınız için kendinizi affedin. Onlardan öğrenin ve devam edin.


Kötü günler gelip geçicidir, ancak ilerlemeniz kalıcıdır. Bu zor anları daha da büyük başarılara ulaşmamızı sağlayacak bu ipuçlarını doğru birer basamak taşı olarak kullanabilirsiniz.


Recent Posts

See All

Comments


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page