top of page

Blog Posts

Her Enerji Mühendisinin Bilmesi Gereken Güç Sistemi Korumasının Temelleri

Koruma, anormal güç sistemi koşullarını algılayan ve gücü geri vermek için mümkün olan en kısa sürede düzeltici eylemi başlatan ekipmanın ("röleler" veya "koruma röleleri") olarak adlandırılır) tasarım ve çalışma ilkeleriyle ilgili elektrik enerjisi mühendisliği dalıdır.


Yanıt hızı, koruyucu röle sistemlerinin temel bir unsurudur; ki bu genellikle birkaç milisaniyelik yanıt süreleridir. Sonuç olarak, koruma sisteminin işleyişine insan müdahalesi mümkün değildir.


Yanıt otomatik ve hızlı olmalı ve güç sisteminde minimum miktarda kesintiye neden olmalıdır. Konunun tamamı şu genel gereksinimler tarafından yönetilir:

  • arızanın doğru teşhisi,

  • yanıtın çabukluğu ve

  • güç sisteminde minimum bozulması


Bu hedeflere ulaşmak için, güç sisteminde meydana gelebilecek tüm olası arıza türlerini veya anormal koşulları incelememiz gerekir. Koruyucu röle ekipmanının kendisinin doğru şekilde çalışmama ve yedek bir koruma işlevi sağlama olasılığını daha fazla incelememiz gerekir.

Bu görevleri yerine getirmek için kapsamlı ve sofistike ekipmana ihtiyaç olduğu açık olmalıdır.


Koruma Rölesinin Doğası

Şimdi, koruma rölesini çalışma sürecinin doğasında bulunan bazı röle özelliklerini tartışacağız. Genel olarak, röleler ekipmanın hasar görmesini engellemez: tespit edilebilir bir hasar meydana geldikten sonra çalışırlar.


Amaçları, mümkün olduğu ölçüde, ekipmanda daha fazla hasarı sınırlamak, insanlar için tehlikeyi en aza indirmek, diğer ekipmanlar üzerindeki stresi azaltmak ve hepsinden önemlisi, arızalı ekipmanı güç sisteminden mümkün olduğunca çabuk çıkarmak, böylece bütünlük ve kalan sistemin kararlılığı korunur.
Şekil 1 – Röle koruma mantığı örneği

Güvenlik, Güvenirlik ve Güvenebilirlik

Rölelerin, diğer ekipmanların çoğunun aksine, güvenilmez olabilecekleri iki alternatif yolu vardır: biri beklendiği zaman çalışmayabilirler veya diğeri beklenmediği zaman çalışabilirler.


Bu, geçiş sistemlerinin güvenilirliğinin iki yönlü bir tanımına yol açar: güvenilir bir geçiş sistemi güvenilir ve emniyetli olmalıdır.

  • Güvenilirlik: Çalışmak üzere tasarlandıkları tüm arızalar için rölelerin doğru şekilde çalışacağı kesinliğinin ölçüsü.

  • Güvenlik: Herhangi bir arıza durumunda rölelerin hatalı çalışmayacağının kesinlik ölçüsüdür.


Örnek:

Yukarıda Şekil 1'de gösterilen iletim hattındaki F hatasını göz önünde bulundurun. Normal çalışmada, bu arıza, B1 ve B2 devre kesiciler aracılığıyla iki R1 ve R2 rölesi tarafından giderilmelidir. R2 bu arıza için çalışmıyorsa, güvenilirlik kaybı nedeniyle güvenilmez hale gelmiştir.


R5 rölesi aynı arıza için B5 kesici üzerinden çalışırsa ve B2 kesici arızayı gidermeden önce güvenlik kaybı nedeniyle güvenilmez hale gelmiştir.

Doküman:

The basics of power system protection that every engineer should know about by Ahmed Fouad Atta Helwan at University, Faculty of Engineering

Format:

PDF

Boyut:

2.1MB

Sayfa:

58

İndirme:


77 views0 comments
  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page