top of page

Blog Posts

Hayatınızı İyileştirmenin İki Yolu

Updated: Dec 7, 2022

Geçmişten öğrenerek hayatınızı iyileştirin… “Neyden yada nereden ilham alıyorsunuz?” diye sorabilirsiniz. Medium’da 800'den fazla yazı yayınladıktan sonra, okuduğum ve paylaştığım alıntıların makalelerimin yarısından fazlasına kolayca ilham verdiğini söyleyebilirim. İngilizcede, bir konunun özünü yakalayan iyi biçimlendirilmiş bir veya iki cümleden oluşan bir alıntı dışında daha güçlü olan çok az şey vardır.


Alıntı sözler, birkaç kelimeye büyük miktarda bilgelik, gerçeklik, yaşam, mizah, hakikat ve daha fazlasını sığdırabilir. Onlar gibi başka hiçbir şey yoktur. Alıntılarla farklı görecek ve anlayacaksınız, yeni ve farklı bakış açıları oluşturmanıza yardımcı olacak, ufkunuzu genişleteceksiniz.Birkaç kelime hayatınızı nasıl değiştirebilir?

Alıntılar çoğumuzda olumlu bir değişiklik yaratıyor diye düşünüyorum, bu yüzden onları seviyorum açıkçası. Onlarca yıldır bir alıntı koleksiyoncusu olarak, binlercesini kağıda, günlüklere ve Office Word belgelerine kaydettim. Onlar hayatımın değerli bir parçası oldu her zaman.


El yazısı alıntı koleksiyonuma değer veriyorum ve onlara düzenli olarak geri dönüyorum. Bir dergiye veya kağıda bir alıntı yazmanın özel bir yanı vardır. El yazısı alıntıyı okuduğumda, genellikle beni keşfettiğim zamana geri götürüyor. Bunu bilgisayarda bir dosyayı okuyarak yapmak zor olsa da, bunun mümkün olabileceğini de düşünüyorum.


Güçlü bir alıntı, bizi sıradan yazının yapabileceğinin çok ötesine taşıyabilir. Güçlü alıntılar gerçek bilgeliği ortaya çıkarır ve bizi duygusal olarak etkiler. Derinlemesine düşünmemizi sağlarlar, saklı olanı görmemize yardımcı olurlar ve bizi birçok yönden etkileyebilirler.


Bazı alıntılar sonsuza kadar yaşıyor gibi görünüyor ve binlerce yıl öncesine kadar uzanıyor. Yaşarlar çünkü zamana bağlı olmayan, sonsuza dek ayakta kalan temel gerçekleri içerirler.


Bir adamın düşünceleri

William James

Alıntıların beni nasıl etkilediğine dair bir örnek vermek gerekirse, Harvard’ın ünlü psikologlarından William James’in sözlerinin gücünü göstermek için iki konu seçtim. James 1910'da öldü ve on dokuzuncu yüzyılın sonlarına doğru önde gelen bir düşünür olarak kabul edilir. Genellikle de “Amerikan Psikolojisinin Babası” olarak bilinir.


Tutum değiştirmek

William James’in Amerikan düşüncesi üzerindeki etkisi derin olmuştur ve şüphesiz gelecekte de bu devam edecek.


Aşağıdaki alıntıyı ilk kez okuduğumu ve gözlerimi nasıl açtığını hatırlıyorum dün gibi.


“Benim neslimin en büyük keşfi, bir insanın tutumlarını değiştirerek hayatını da değiştirebileceğidir.” William James (1842–1910)

Toplumun her köşesine sızacaklarsa, James’in sözlerindeki gücü hayal edin. Dünyadaki bazı insanlar o kadar bencil ki, tutumlarının hayatlarını nasıl etkilediği hakkında hiçbir fikirleri yok. Ne yazık ki, biraz okuma ve öğrenme onları sonsuza dek değiştirebilecekken, sonuçlarına katlanırlar.


Ah, ama bencil olmak insanlık durumunun bir parçasıdır. Neyse ki, bazılarımız James’in sözlerini anladı ve ciddiye aldı ve inanılmaz şekilde yaşamlarında değişiklikler gerçekleştirdi!


“Başarı veya başarısızlık, kapasiteden çok tutuma bağlıdır.” William James


Fikir değiştirmek

Yıllar önce kişisel gelişim yolculuğuma başladığımda, aşağıdaki alıntı, fikirlerimi değiştirerek veya kontrol ederek hayatımı değiştirebileceğimi fark etmeme yardımcı oldu.


“Fikrini değiştirebilirsen, hayatını değiştirebilirsin.” William James

Yaşadığım bu farkındalık, kısmen, daha fazla minnettar olamayacağım bir kendi kendine yardım, kişisel gelişim bağımlısı olmamı sağladı!


Hayatımı kontrol eden zihnimi nasıl kontrol edebileceğimi öğrendim. Hayatımı değiştirmek istiyorsam, tavrımı değiştirmekle başlayan fikirlerimi değiştirmem gerektiği dersini almıştım!


William James sayesinde hayattaki pek çok şeye karşı tavrım ve fikirlerim değişti. İlişkilerim, işim, kariyerim, davranışlarım, yaptıklarım ve değiştikçe kim olduğum değişti.


Okumayı ve öğrenmeyi seviyorsanız ve hayatta daha fazla başarı elde etmek istiyorsanız, William James’in yazılarından başka bir yere bakmayın. Fikirlerinin her birini kendisi yaratmamış olsa da, onun ilham verici yazıları ve düşünceleri bugün hayatta olan herkesten çok daha eskidir. Geçen yüzyılda çoğu yazar ve konuşmacının tamamen aynı fikirde olacağından ve içgörülerinin çoğunu ona atfedeceğinden eminim!


Son düşünceler

Herkesin içindeki tutumu ve düşüncelerini inceleme gücü vardır. Her birini dikkatlice inceleyerek, ayarlamalar yapmak için fırsat alanları bulabilirsiniz. Benim gibiyseniz, bir demet bulacağınızdan şüphem yok!


Neden bir şey hakkındaki tavrınızla başlamıyorsunuz? Eşinize, çocuğunuza veya çocuklarınıza, arkadaşlarınıza, meslektaşlarınıza, işinize, mali durumunuza veya işe gidip gelmek kadar basit bir şeye karşı tutumunuz gibi geliştirebileceğiniz bir alan bulun. Bunu yapmak hayatınızdaki gerçek değişimin başlangıcı olacaktır.


Her zaman olduğu gibi, bu zorlu süreçte birlikte çalışmak için güvendiğiniz birini bulmanızı öneriyorum. Ne zaman başka bir kişi işin içine girse, bu, bir miktar sorumluluk ekleyerek daha büyük bir başarı olasılığına yol açar. Bugün küçük bir adım atmak için birbirinize yardım edin ve hayatınızı sonsuza dek değiştirmeye başlayın!


Sizi James’ten birkaç son bilgelik sözüyle baş başa bırakıyorum. En iyi hayatınızı yaşamaya başlamak için onları derinlemesine düşünmenizi öneriyorum.


“Hayattan korkmayın. Hayatın yaşamaya değer olduğuna inanın ve inancınız gerçeği yaratmanıza yardımcı olacaktır.” William James (1842–1910)

Şimdi gidin, inanın ve sizin ve ailenizin hak ettiği hayatı yaratın ve yaşayın!


66 views0 comments

Kommentarer


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page