top of page

Blog Posts

Gezegenimizin Çekirdeği Düşündüğümüzden Çok Daha Hızlı Soğuyor Olabilir

Updated: Feb 2, 2022

Bilim adamları, 'Dünya'nın çekirdeğinin beklenenden çok daha hızlı bir şekilde soğuduğunu ve etkisiz hale geldiğini' söylüyor.Dünya'nın erimiş iç kısmı muhtemelen önceden tahmin edilenden çok daha hızlı soğuyor ve bilim adamlarına göre uzak gelecekte daha da çarpıcı bir şekilde bu daha da hızlanacak.


New Atlas'ta yayınlanan bir rapora göre, Carnegie ve ETH Zürih'teki araştırmacılar, bol miktarda derin Dünya mineralinin ısı iletim özelliklerini araştırdıktan sonra bu keşfi yaptılar.


'Dünya Dinamiklerinin Evrimini' Araştırmak

Sözünü ettiğimiz bilimsel topluluk, gezegenimizde yaşamı mümkün kılan volkanik aktivitelerin bile sona erene kadar Dünya'nın yavaş yavaş soğuyacağını uzun zamandır biliyor zaten. Bunun gerçekleşmesi binlerce yıl alacak olsa da, bilim adamlarının Dünya'nın çekirdeğinin ne zaman tamamen soğuyacağını ve katılaşacağını tam olarak bilmenin hiçbir yolu yok.


Carnegie ve ETH Zürih'ten araştırmacılardan oluşan ekip, Dünyamızın soğuma sürecini daha iyi anlamak için, Dünya'nın dış çekirdeği ile alt mantosu arasındaki sınır tabakasında bol miktarda bulunan bir magnezyum silikat veya kalsiyum silikat minerali olan bridgmanit'i araştırmaya karar verdi. Ekip, daha sonra ısıtılan bir elmas örs hücresine bridgmanit numuneleri yerleştirdi."Sonuçlarımız bize Dünya'nın dinamiklerinin evrimi hakkında yeni bir bakış açısı verebilir" dedi ve devamında, "Diğer kayalık gezegenler Merkür ve Mars gibi, Dünya'nın da beklenenden çok daha hızlı soğuduğunu ve hareketsiz hale geleceği gösteriyor."


Dünya Giderek Daha Hızlı Bir Şekilde Soğuyacak

Bilim adamları, bridgmanitin ısıyı iletmede önceden tahmin edilenden yaklaşık 1,5 kat daha iyi olduğunu keşfettiler. Bu, ısının çekirdekten mantoya daha önce düşünüldüğünden daha kolay aktarılması gerektiği anlamına geliyor. Bu daha hızlı transfer, daha yüksek bir soğuma hızına eşittir, yani Dünya'nın çekirdeği bir zamanlar düşünülenden daha hızlı soğuyor demektir bu. Dahası, bridgmanit soğudukça, ısıyı daha da hızlı ileten post-perovskite adı verilen bir minerale dönüşüyor. Böylece, bridgmanit, ABX₃ formülünü izleyen bir kristal yapı olan post-perovskite dönüşmeye başladığında, iç Dünya giderek artan bir hızla soğumaya devam edecek...


Yeni tahmin edilen hızlandırılmış oranda bile, Dünya'nın soğumasının muhtemelen milyarlarca yıl süreceğini belirtmek önemlidir. Ayrıca kendi gezegenimizin içi hakkında da dikkate değer ölçüde az şey biliyoruz. Örneğin daha geçen yıl, Dünya'nın çekirdeğinin giderek dengesiz hale geldiği keşfedildi ve bilim adamları bunun neden olduğundan emin değiller. Her halükarda, Dünya'mızın çekirdeğinin son ısısını kaybetmesinden çok önce, herhangi bir sayıdaki başka felaket olaylarının bizi tamamen yok etme potansiyeli de yok değil.21 views0 comments

Comentarios


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page