Genişletilmiş Gerçeklik (XR) Teknolojisi

2030 yılı ve sonrasında dünyamızda yaşamanın ve çalışmanın nasıl bir şey olacağını hayal edebiliyor musunuz?


Belki de, fiziksel ve sanal dünyaları birleştirebilecek sürükleyici teknolojileri tanımlamak için kullanılan bir şemsiye terim olan genişletilmiş gerçeklik teknolojisindeki (XR) gelişmeler sayesinde, sanki dünyanın herhangi bir noktasında yeni bir evde yada uzak bir diyarda öğle yemeğine çıkmışsınız gibi hissedeceksiniz.


Bu muazzam durum, 2030'daki hayatımızın gerçeklerinin, hayal gücümüzün kavrama yeteneğininde ötesinde olacağı anlamına gelebilir.

Genişletilmiş Gerçeklik (XR) nedir?


Genişletilmiş Gerçeklik (XR), tüm sürükleyici teknolojiler için ortaya çıkan bir şemsiye kavramdır.

Gerçek ve Sanal dünya ile insan-makine etkileşiminin birleşimidir. Bugün sahip olduğumuz

sürükleyici teknolojiler; Artırılmış Gerçeklik (AR), Sanal Gerçeklik (VR) ve Karma Gerçekliktir (MR) ve Genişletilmiş Gerçeklik; Artırılmış Gerçeklik, Sanal Gerçeklik ve Karma Gerçeklik (MR) gibi teknolojileri kapsar. Bir başka deyişle, XR, üç gerçeklik türünü (AR, VR, MR) bir araya getiren şemsiye bir kavram olarak karşımıza çıkıyor.


Son araştırmalar, gerçekleştirilen bir ankete göre katılımcıların % 60'ından fazlasının XR’nin önümüzdeki beş yıl içinde ana akım olacağına inandığını ortaya koydu.


Genişletilmiş Gerçeklik (XR) Teknolojisi’nin daha iyi anlaşılabilmesi için, bugün var olan mevcut teknolojilerin her birini tek tek gözden geçirelim…


Artırılmış Gerçeklik (AR)


Arttırılmış Gerçeklikte sanal bilgi ve nesneler gerçek dünyaya yansıtılır. Bu deneyim, gerçek dünyayı resimler, metin ve animasyon gibi dijital detaylarla geliştirir. Deneyime AR gözlükleri veya ekranlar, tabletler ve akıllı telefonlar üzerinden erişebilirsiniz. Bu, kullanıcıların gerçek dünyadan yalıtılmış olmadığı ve hala etkileşime girebileceklerini ve önünde neler olduğunu görebilecekleri anlamına gelir. AR’nin en bilinen örnekleri, dijital yaratıkları gerçek dünyaya

yansıtan Pokémon GO oyunudur yada şapka veya gözlük gibi dijital nesneleri ekranda kafanıza yerleştiren Snapchat filtreleri.


Sanal Gerçeklik (VR)


Arttırılmış gerçekliğin (AR) aksine, sanal gerçeklik deneyiminde, kullanıcılar simüle edilmiş bir dijital ortama tamamen entegre edilir. Bireyler, beyinlerini, örneğin ayda yürüdüklerine inandıkları, okyanusun altında yüzdükleri veya VR geliştiricilerin yarattığı yeni bir dünyaya adım atmak gibi kandıran yapay bir dünyanın 360 derecelik bir görüntüsünü elde etmek için VR kulaklık veya başa takılan bir ekran takmaları gerekir.


Oyun ve eğlence endüstrisi bu teknolojinin ilk uygulayıcılarıydı; Bununla birlikte, sağlık, inşaat, mühendislik, askeri ve daha pek çok sektördeki şirketler çok faydalı olacağına inanıyor.


Karışık Gerçeklik (MR)


Karışık Gerçeklikte, dijital ve gerçek dünya nesneleri bir aradadır ve gerçek zamanlı olarak birbirleriyle etkileşime girebilirler. Bu son sürükleyici teknolojidir ve bazen melez gerçeklik olarak da adlandırılır. Bir MR kulaklığı, VR veya AR’den çok daha fazla işlemci gücü gerektirir.

Microsoft’un HoloLens’i, örneğin, dijital nesneleri bulunduğunuz odaya yerleştirmenize ve etrafında döndürmenize veya dijital nesneyle mümkün olan herhangi bir şekilde etkileşimde bulunmanıza imkanı sağlayan harika bir örnektir.


Microsoft HoloLens:


Şirketler, sorunları çözmek, girişimleri desteklemek ve işlerini daha iyi hale getirmeye çalışmak için karma gerçekliği kullanabilecekleri yolları araştırıyor.


İşletmeler İçin Genişletilmiş Gerçeklik Uygulamaları

Genişletilmiş Gerçeklik Uygulamaları

XR’nin birçok pratik uygulaması var. Hadi bir kaçına bakalım…


 • Perakende: XR, müşterilere satın almadan önce deneme olanağı sağlar. Saat üreticisi Rolex, gerçek bileğinizde saatleri denemenize izin veren bir AR uygulamasına sahiptir ve mobilya şirketi IKEA da, müşterilere mobilyalarlarını akıllı telefonlarıyla evlerine yerleştirme olanağı sunuyor.

 • Eğitim: Özellikle yaşam-ölüm koşullarında, XR askere, sağlık çalışanlarına, pilotlara / astronotlara, kimyagerlere ve daha pek çok soruna çözüm bulmaya yardımcı olacak hiper-gerçekçi eğitim araçları sağlayabilir veya tehlikeli durumlara hayatlarını ya da başkalarını riske atmadan nasıl cevap vermeleri gerektiğini öğretebilir.

 • Uzaktan çalışma: Çalışanlar, her iki tarafın da aynı odada olduklarını hissettirecek şekilde, home ofise veya dünyanın dört bir yanındaki profesyonellere bağlanabilir.

 • Pazarlama: Şirketler, potansiyel müşterilerle ve tüketicilerle XR üzerinden bağlantı kurma olanakları sayesinde, XR’yi kullanmanın tüm potansiyelini avantaja dönüştürebilen pazarlama uzmanlarına sahip olacak.

 • Emlak: Bireyler, başka bir yerde olsalar bile, isterlerse karar vermek için sanal ortamda gezinerek alıcı veya kiracıyı bulmak daha kolay hale gelebilir.

 • Eğlence: İlk uygulayıcıların başında gelen eğlence endüstrisi, sürükleyici teknolojileri kullanmanın yeni yollarını bulmaya devam edecektir.


Genişletişmiş Gerçekliğin (XR) Zorlukları


XR teknolojilerini geliştiren kişiler, ana akımı benimseme konusunda bazı zorluklarla mücadele ediyorlar.


Birincisi, XR teknolojileri ne yaptığınız, neye baktığınız ve korunmanız gereken herhangi bir zamanda duygularınız hakkında çok fazla miktarda ayrıntılı ve kişisel veri toplar ve işler.

Ayrıca, teknolojiyi uygulama maliyetinin de düşmesi gerekiyor; Aksi halde, birçok şirket buna yatırım yapamaz.


Tam bir XR deneyimine izin veren giyilebilir cihazların şık ve konforlu olmasının yanı sıra her zaman bağlı, akıllı ve sürükleyici olması da ayrıca önemlidir.


Gerçek bir dünyadaki sanal nesnelerin, özellikle gerçek nesnelerden ayırt edilemez olduğu; ekran, güç, hareket izleme, bağlantı ve ortak aydınlatma dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere, önemli teknik ve donanım sorunları var.


Her geçen gün, önümüzdeki yıllarda tüm XR teknolojilerinin daha yaygın uygulamalarını görmemiz için bu sorunların çözümüne bir adım daha yaklaşıyoruz.


En çok hangi XR uygulaması ilginizi çekiyor? Yorumlar kısmında düşüncelerinizi paylaşırsanız çok sevinirim…

LinkedIn ve Forbes’te düzenli olarak yönetim ve teknoloji trendleri hakkında yazıyorum. Ayrıca Yapay Zeka (AI) ile ilgili yeni bir kitap yazdım, daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz. Gelecekteki yayınlarımı okumak için ağıma katılabilirsiniz veya ‘Takip Et’i tıklayabilirsiniz. Ayrıca Twitter, Facebook, Instagram, Slideshare veya YouTube üzerinden de benimle bağlantı kurmaktan çekinmeyin.


Yazar: Bernard Marr

Blog Posts

 • Beyaz LinkedIn Simge
 • Beyaz Facebook Simge
 • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Relaxing Sea Sound - Unknow
00:00 / 00:00
Rate websitenot goodnot greatgoodgreatperfectRate website
 • Grey Facebook Icon
 • Grey Twitter Icon
 • Grey LinkedIn Icon
 • Grey iTunes Icon
 • Grey YouTube Icon
 • Grey Instagram Icon
 • Grey Blogger Icon
 • Grey RSS Icon

"Real success delivers you up to a high degree of Allah's floor" Hüseyin Güzel

"Real success delivers you up to a high degree of Allah's floor" Hüseyin Güzel

Subscribe for updates!

© Copyright 2023 by Hüseyin GÜZEL

     All Rights Reserved by Technical Library