Genç Bir Yapımcının Gözünden: Bodangora Rüzgâr Enerjisi Santrali


Batı New South Wales bölgesindeki Bodangora Rüzgâr Enerjisi Santrali’nin inşaat ortakları CATCON ve GE Yenilenebilir Enerji, içinde bulundukları tüm rüzgâr çiftliği projelerinde bölgesel istihdam ve bölgesel kaynakları satın alma yoluna gidiyorlar. Bodangora’nın fotoğraflarını çekecek birini ararken Internet’te biraz araştırma yapınca Western Aerial Productions’u buldular ve film çekmeye tutkulu olan Avustralyalı Jedd ile bir görüşme yapmak istediler. Karşılarında 17 yaşında bir genci görmeyi beklemeseler de, eskiden yaptığı işlerden etkilenerek ona bir deneme çekimi yapma şansı verdiler. Deneme çekimi başarı ile geçince onunla yola devam etme kararı aldılar ve Manning’in Bodangora’daki kariyeri bu şekilde başladı.


Manning’e göre rüzgâr çiftliğini çekmek bir düğünü çekmekten daha kolay ancak kendi zorluklarını barındırıyor. Güvenlik gerekliliklerini bilmek, planlama yapmak, rüzgârın durumunu kontrol etmek, drone’un bakımının düzenli olarak yapılması ve drone’un ruhsat ve sigorta evraklarının güncel olması bu zorluklara birkaç örnek olabilir.

Çekimler sırasında Manning hem drone’unda hem de zihninde ölümsüzleştirdiği anılara sahip oldu. 60 metreden uzun kamyonlarla taşınan kanatların köşeyi dönmeye çalışmalarını yukarıdan görmek onu oldukça etkiledi. Ve onun yaptığı bu çekim sayesinde görüntüleri izleyen çalışanlar da çiftliğe “başka bir açıdan” bakmış oldular.

Zamanla, Manning, görsel çalışmasına fotoğraf çekimlerini de ekledi. Şimdi, hikâyeyi tamamlamak için Infigen Enerji ve inşaat ortakları CATCON ve GE Yenilenebilir Enerji‘den önemli oyuncularla röportaj yapmak için sabırsızlanıyor. Manning’in görüntülediği yolculuk, bu türbin kanatlarının yolculuğunun sadece küçük bir kısmı. Bu türbin kanatları, GE Yenilenebilir Enerji’nin türbin kanadı üreten şirketi LM Wind Power’ın Bergama’daki fabrikasında üretiliyor. Şu ana kadar Bodangora’da kullanılacak 99 tane türbin kanadı yolculuğunu tamamladı bile. Ayrıca bölgesel istihdam hedefiyle uyumlu olarak 450’nin üzerinde Türk yetkin teknik personel Bergama’daki fabrikada çalışmaya başladı. Bu sayede bölgedeki insanlara endüstriyel beceriler edinme şansı da verilmiş oldu.


Kaynak: GE Türkiye Blog

Blog Posts

 • Beyaz LinkedIn Simge
 • Beyaz Facebook Simge
 • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Relaxing Sea Sound - Unknow
00:00 / 00:00
Rate websitenot goodnot greatgoodgreatperfectRate website
 • Grey Facebook Icon
 • Grey Twitter Icon
 • Grey LinkedIn Icon
 • Grey iTunes Icon
 • Grey YouTube Icon
 • Grey Instagram Icon
 • Grey Blogger Icon
 • Grey RSS Icon

"Real success delivers you up to a high degree of Allah's floor" Hüseyin Güzel

"Real success delivers you up to a high degree of Allah's floor" Hüseyin Güzel

Subscribe for updates!

© Copyright 2023 by Hüseyin GÜZEL

     All Rights Reserved by Technical Library