top of page

Blog Posts

Gelecekteki Kariyeriniz İçin İhtiyacınız Olacak 10 Hayati Yetenek

Updated: Sep 10, 2022

Endüstri 4.0 Devrimi’nin dönüştürücü etkisinin ortasında olduğumuz için, şimdi gelecekteki kariyerimiz için hazırlık zamanı…


Gelecekteki Kariyeriniz için İhtiyacınız olacak 10 Hayati Yetenek

Bundan sadece beş yıl sonra bile, bugünün iş-gücü için gerekli olduğuna inandığımız becerilerin üçte birinden fazlası, Dünya Ekonomik Forumu’nda dile getirilen Gelecek İş Raporu’na göre evrim geçirecek.


Hızla gelişen teknolojik yenilikler, çoğumuzun iş yerlerini yakında yapay zeka ve botlarla paylaşacağı anlamına geliyor, peki bunun önüne nasıl geçebiliriz?


Gelecekteki iş yerinde, kariyer anlamında başarılı olmak için ihtiyaç duyacağınız becerileri edinebilmeniz için yaşam boyu öğrenmeye olan bağlılığınızı benimseyerek geleceğe emin adımlarla ilerlemelisiniz…


1| Yaratıcılık

Yaratıcılık

Gelecekteki çalışanların, yeni ürünlerin, çalışma yöntemlerinin ve teknolojilerin yani gelecekteki tüm yeni şeylerin faydalarının tam olarak anlaşılması için yaratıcı olmaları gerekecek. Robotlar şu anda yaratıcılık konusunda insanlarla rekabet edecek düzeyde değil. Gelecekteki iş verenler çalışanlardan, yeni düşünme yöntemleri talep edecek ve insan yaratıcılığı da bunun anahtarı olacak.

2| Duygusal Zeka (EQ)

Duygusal Zeka (EQ)

Bir insanın kendi duygularını tanıma, kontrol etme, ifade etme ve başkalarının duygularını tanıma yeteneği, duygusal zekayı tanımlar. Eğer empati kurar, dürüst olur ve başkalarıyla iyi şekilde çalışırsanız yüksek duygusal zeka sergilersiniz. Bir makine bir insanın başka bir insana bağlanma yeteneğini kolayca değiştiremez, bu nedenle gelecekten yüksek EQ’lara sahip insanlar talep edilecektir.

3| Analitik (Eleştirel) Düşünme

Analitik (Eleştirel) Düşünme

Eleştirel düşünme becerisine sahip bir kişi yenilikçi çözümler ve fikirler önerebilir, muhakeme ve mantık kullanarak karmaşık sorunları çözebilir ve tartışmaları değerlendirebilir. Eleştirel (analitik) düşünmedeki ilk adım, çeşitli kaynaklardan gelen bilgi akışını analiz etmektir. Gözlemden sonra, güçlü bir analitik düşünmeye sahip biri, duygu yerine mantıksal akıl yürütmeye güvenecek, bir durumun artılarını / eksilerini toplayacak ve mümkün olan en iyi çözüm için açık fikirli olacaktır. Bu yüzden gelecekte, insan/makine iş bölümünü yönlendirmek için güçlü analitik düşüncesi olan insanlara ihtiyaç duyulacaktır.

4| Gelişen Düşünce Yapısıyla Aktif Öğrenme

Gelişen Düşünce Yapısıyla Aktif Öğrenme

Gelecekteki Kariyeri için herkes gelişen düşünce yapısına sahip olmalı ve aktif olarak öğrenmelidir. Gelişen düşünce yapısına sahip bir kişi, yeteneklerinin ve zekasının geliştirilebileceğini ve becerilerini geliştirme çabalarının daha yüksek başarıya yol açacağını daha iyi bilir. Bu nedenle, zorluk çekecek, hatalardan ders alacak ve aktif olarak yeni bilgiler arayacaktır.

5| Yargılama ve Karar Verme

Yargılama ve Karar Verme

Gelecekteki çalışma ortamlarında, insanların karar verme süreçleri daha karmaşık hale gelecektir. Makineler ve veriler bilgiyi işlerken ve insanlar için imkansız olacak öngörüleri sağlarken, nihayetinde, bir insanın, diğer iş alanları, personeller ve moral gibi insani hassasiyetler üzerinde karar vermenin etkisi üzerine daha geniş etkileri ortaya çıkaran yargılamalar yapması gerekecektir. Teknoloji çok daha önemsiz ve sıradan görevleri yerine getirdiğinden, insanları daha üst düzey karar alma süreçlerine sevk edecektir.


6| Kişiler-Arası İletişim Becerileri

Kişiler-Arası İletişim Becerileri

Endüstri 4.0 Devrimi süresince kişiler-arası bilgi ve anlam alışverişinde bulunma yeteneği (kişiler-arası iletişim becerisi) hayati bir beceri olacaktır. Bu, insanların mesajlarını iletmek için doğru ses tonunu ve beden dilini kullanarak doğru şeyleri söyleyebilmeleri için diğer insanlarla etkili bir şekilde iletişim kurma yeteneklerini bilmesi gerektiği anlamına gelir.

7| Liderlik Özellikleri

Liderlik Özellikleri

İlham verici olma ve başkalarını kendilerinin en iyi versiyonları olmalarına yardım etme gibi liderlikle sıkça ilişkilendirdiğimiz özellikler gelecekteki iş gücü için gerekli olacaktır. Günümüzün tipik iş organizasyon şeması bu kadar yaygın olmasa da, bireyler proje ekiplerinde liderlik rolleri üstlenecek veya sorunları çözmek ve çözümler geliştirmek için diğer çalışanlarla birlikte çalışacaktır.

8| Farklılıklar ve Kültürel Zeka

8- Farklılıklar ve Kültürel Zeka

Dünyamız ve iş yerlerimiz daha çeşitli unsurlar içeren ortamlar oldukça ve daha açık hale geldikçe; ırk, kültür, dil, yaş, cinsiyet, cinsel yönelim, politik ya da dini inanç vb. gibi farklılıklara rağmen diğer insanlara saygı duyan ve birlikte çalışan bireylerin birbirini anlama ve algılama becerilerine sahip olması hayati önem taşımaktadır.


Dünyayı algılamanın farklı yollarını bulabilecek ve başkalarını anlama ve bunlara uyum sağlama yeteneği, yalnızca insanların şirket içinde etkileşimlerini iyileştirmekle kalmayacak, ayrıca bir şirketin ürünlerini ve hizmetlerini daha kapsayıcı ve başarılı hale getirme olasılığı da artacaktır.

9| Teknoloji Becerileri

Teknoloji Becerileri

Endüstri 4.0 Devrimi, yapay zeka, büyük veri, sanal gerçeklik, blok zincirleri ve daha fazlası gibi teknolojik yeniliklerle desteklenmektedir. Bu, herkesin teknoloji etrafında belirli bir kolaylık seviyesine ihtiyaç duyacağı anlamına geliyor. En temel düzeyde, çoğu roldeki çalışanların verilere erişmeleri ve bunun üzerinde nasıl hareket edeceklerini belirlemeleri gerekecektir. Bu bazı teknik beceriler gerektirir. Daha temel bir seviyede, herkesin yeni teknolojilerin, endüstri, işi ve meslekleri üzerindeki potansiyel etkisini anlayabilmesi gerekecek.

10| Değişimi Kucaklamak

Değişimi Kucaklamak

Gelecekte iş yerlerindeki değişimin hızı nedeniyle, insanlar çevik olmalı ve değişimi kucaklayabilmelidir. Beynimizin sadece esnek olması gerekmekle kalmayacak, aynı zamanda değişen iş yerlerine, beklentilere ve beceri setlerine uyum sağlamamız gerektiği için değişme ayak uydurmamız gerekecek. Endüstri 4.0 Devrimi sırasında temel beceri, değişimi bir yük olarak değil, büyümek ve yenilik yapmak için bir fırsat olarak görme yeteneği olacaktır.


Bir yeteneğin yarı ömrü, ortalama 30 yıldan 6 yıla düştüğünden dolayı, gelecekteki kariyerimiz için bize değerli kaynaklar sağlayacak yetenekleri edinmeye başlamanın zamanı geldi...

Başa çıkmayı planladığın ilk yetenek ne?


21 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page