top of page

Blog Posts

Gaz Yalıtımlı Trafo Merkezinin (GIS) Temelleri

Gaz Yalıtımlı TM (GIS) Çalışma Prensipleri

Gaz Yalıtımlı TM (GIS) tamamen kapsüllenmiştir, yani dış ortamdan etkilenmez ve ayırt edilir. Bu, okyanus bazlı petrol kuleleri ve partikül veya sis kirliliği kaynakları gibi çevresel bir bakış açısıyla büyük bir avantajdır. Bununla birlikte, gazla izole edilmiş trafo merkezi tamamen kapsüllü olduğundan, ihtiyaç duyulan görünür bir bağlantı kesme aracı ile doğrudan gerçekleştirilemez.Hem hava hem de gaz yalıtımlı düzenlemelerde ihtiyaç duyulan topraklama ve ayırıcılar, gaz yalıtımlı cihazlarda görüntü portlarına sahip olacaktır.


GIS, karşılık gelen hava yalıtımlı bir trafo merkezine göre, genellikle alanın yarısından daha az olan, azaltılmış bir "ayak izine" sahiptir. Gaz yalıtımlı bir trafo merkezi başlangıçta benzer bir hava yalıtımlı trafo merkezinden daha pahalıya mal olsa da, ekonomi, örneğin şehir merkezleri gibi arazinin pahalı olduğu yerlerde kurulumunu mantıklı hale getirebilir.


Bir trafo merkezini “gizlemek” için düşük profilli bir trafo merkezi gerektiğinde GIS ayrıca rasyonalize edilebilir.GIS Operasyonu

Gaz izoleli bir hücre elemanı servis için izole edildiğinden, topraklama ve ayırıcıların yerlerinin onaylanması gerekecektir. Bu anahtarlar tamamen alüminyum muhafaza içinde muhafaza edildiğinden, üreticilerin görüntü pencerelerine izin vermesi çok önemlidir.


Görüntü pencereleri, görsel doğrulama ile diğer bağlantı kesme ve topraklama anahtarlarının konumunun kontrol edilmesini sağlar. Bazı durumlarda, bu sadece bir el feneri kullanılarak tamamlanabilir.


Diğer durumlarda, farklı erişim noktalarında, üretici tarafından sağlanan ışık kaynağına sahip bir kamera kullanışlıdır.


Gaz izoleli cihazlar tipik olarak bir yerel kontrol kabini (LCC) ile donatılır. Genel olarak, bu kabin, bir devre kesiciyi ve bununla ilgili topraklama ve ayırma anahtarlarını ve kesici alarmlarını çalıştırmak için kontrol anahtarlarına izin verir.


GIS cihazları ile ilgili koruma röleleri aynı yere konulabilir veya konulmayabilir. SF6 gazı hayati bir yalıtkan gibi davrandığından GIS cihazlarında yeterli yoğunluğun sağlanması gerekmektedir. Bu nedenle, yalıtım bütünlüğü yetersiz olduğunda personeli uyarmak veya cihazları izole etmek için her gaz ayrımı için sensörlerden alarm ve açma kontakları olacaktır.


Gaz yoğunluğu izleme göstergesi

GIS cihazlarının hava yalıtımlı ekipmanlarına göre avantajlarından biri, GIS için gereken minimum servis hizmetidir. Bunun başlıca nedeni, iletkenlerin ve izolatörlerin dış ortamdan kopmasıdır. Modern GIS cihazları çok düşük SF6 gazı kaçak oranlarına sahiptir.


İşlem sayacı, mekanizmalar üzerinde herhangi bir servise ihtiyaç olup olmayacağının anlaşılmasına yardımcı olabilir, ancak bu genellikle bakımlar arasında uzun yıllar olabilir.

Güvenlik Endişeleri

Bir GIS'e hizmet verirken personel güvenliği çok önemli bir öncelik statüsüne sahiptir. Yüksek gerilim alanlarının metal mahfazası, dış bağlantılar dışında doğrudan temasın mümkün olmadığı yerlerde topraklanmıştır. Bu güvenlik unsuru GIS düzenlemesinin temelini oluşturmaktadır.


Çalıştırma çubukları veya motor sürücüleri gibi hareketli öğeler tipik olarak koruyucu plakalarla korunur veya daha fazla güvenlik için renklendirilerek gösterilir. Dahili bir arıza durumunda, basınç tahliye elemanları mahfazayı açarak sıcak gazı çevredeki dahili elemanlara serbest bırakır.


Bu basınç tahliye elemanları, gaz akışını personelden uzaklaştırmak ve onları kurtarmak ve güvenliklerini sağlamak için yapılmıştır.


Bu nedenle, çok nadir görülen bir iç ark durumunda bile, tutulan güvenlik seviyesi yüksektir. Bu, belirli GIS tipi testlerde de doğrulanır.

İç veya dış trafo merkezlerinin içinde GIS kurmak için güvenlik düzenlemeleri IEC 61936-1'de daha ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Fabrikada monte edilmiş ve tipi test edilmiş GIS ekipmanını entegre etmek için kurulum düzenlemeleri sunulmaktadır.


Yürüyüş yollarının ve diğer alanların topraklama, erişilebilirlik, yangından korunma ve güvenlik talepleri açıklanmaktadır.

Doküman:

The basics of Gas Insulated Substation (GIS) for students by Velimir Lackovic, Char. Eng. at Continuing Education and Development, Inc.

Format:

PDF

Boyut:

377 kB

Sayfa:

36

İndirme:Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page