top of page

Blog Posts

Güne İnternet'le Başlamak Beyne Zarar Veriyor

Burada söylediklerim günün ilk 3 saatinde yaşamınızın nasıl geliştiği üzerine. Ve bu genellikle beyninize yerleştirmeye karar verdiğiniz ilk şeylerle başlar.Güne beyin için abur cuburlarla (İnternet, dikkat dağıtıcı uygulamalar vb.) ile başlayabilirsiniz ya da beynin sağlıklı beslenmesi ile (okuma, meditasyon, günlük tutma, egzersiz vb.)  başlayabilirsiniz.


Günü, beyin için abur cuburlar ile başlattığınızda, kendinizi engelleme kabiliyetine sahip, kendinize özgü bir handikap ve kendinizi ayrıntılı işler yapmanız konusunda engellersiniz. Gününüzü beyniniz için sağlıklı yiyeceklerle başlattığınızda bunun tam tersi olur.


Abur cuburlarla günümü her an başlattığım zaman, günün kalitesi düşer. Daha az mutlu, daha az motive ve daha az üretkenim. İnternette bir sürü vakit harcıyorum ve doğru düzgün bir işi tamamlamıyorum. Ancak günümü beyim için sağlıklı beslenme ile başlayabilirsem, ruh halim daha iyi, daha mutlu, daha motive ve üretken olduğumu hissediyorum.Neden abur cuburlar beyin için zehirlidir?

Sabah uyandıysanız, bir sigara içtiyseniz, 2 fincan kahve ile 2 tane çörek yediyseniz, fiziksel performansınızın alt üst olması çokta şaşırtıcı olmaz. Muhtemelen bu tür bir kahvaltıdan sonra dışarı çıkıp 2 mil koşamazsınız.


Fakat beynimiz söz konusu olduğunda, tükettiğimiz bilgilere, yediğimiz yiyeceklere gösterdiğimiz dikkat konusunda olduğu kadar önem vermiyoruz.


“Uyandığınızda, teta alfa durumundasınız ve oldukça yüksek oranda etki altında kalabilirsiniz. Her bir beğeni, yorum ve paylaşım ile dopamin fiksasyonunu alırsınız ve tam anlamıyla beyniniz etki altına girer. Uyanıkken kaptığınız ilk şey bu alfa teta durumunda olduğunuzda, akıllı cihazınız ne yapıyorsa, beyninizin dikkat dağılmasıyla etki altına girersiniz” diyor Jim Kwik

Günümüze e-postayı, instagram’ı veya interneti kontrol ederek başlarsak, yeni alışkanlığımız gelişene kadar dikkat dağılma davranışını güçlendiririz. Dünyadaki en akıllı davranış bilimcisi ve tasarımcılarından bazıları, ürünlerinin bağımlılık yapıcı, alışkanlık kazandırıcı ve yalnızca sizin için geçici bir rahatlama hissi sağladığından emin olmak için çok çalışmışlardır; bu nedenle, bir sonraki geliştirilen ürün için her zaman sabırsızlık gösterirsiniz. Mark Manson, o kadar zekice bir şey söyledi ki; cep telefonları bir sigaradır ve internette olan verilerin önemli bir kısmı beynin önemsiz (abur cubur) yiyeceklerinden başka bir şey değildir.


Sağlıklı yiyecekler beyin için neden çok güçlüdür?

Sabah uyandıysanız ve gerçekten sağlıklı bir kahvaltı geçirdiğinizde, canlanırsınız ve enerjik olursunuz, büyük olasılıkla sabahın erken saatlerinde spor salonuna gidebilir veya  bir sabah koşusuna başlayabilirsiniz.


Günü kendine özgü bir engel yerine beyin için sağlıklı yiyeceklerle başlattığımızda kendimize büyük bir rekabet avantajı sunuyoruz. Bana birden fazla kitap ve 100’ü aşkın yazı yazmamı sağlayan 8 aşamalı günlük rutini inançla takip ettiğim günlerde, üretkenlik zirve yapıyor  ve çok fazla ayrıntılı derin işleri yapabiliyorum. Bu yazı fikri, aslında beynime, güne başlamak için sağlıklı yiyecekler vermemin bir sonucu.

  • 20 dakika meditasyon yaptım.

  • Yaklaşık bir saat kitap okudum.

  • 30 dakika süreyle günlük tuttum.

  • Bilgisayarımı açtığımda yazı yazmaya başladım.


Gününüzü beyniniz için sağlıklı besinlerle başlattığınızda, iradenizi tüketmekten vazgeçersiniz ve sonuç olarak çok daha kısa bir sürede daha çok şey yapabilirsiniz.


Günü beyniniz için sağlıklı beslenme ile tam olarak nasıl başlıyorsunuz? Beynimiz için abur cuburdan uzak durmak için aslında başka bir şeyle değiştirmeliyiz.


Sabahları cihazlarınızı kullanmayın!

“Akıllı telefonlar ister açık ister kapalı olsun, ceplerimizde veya bir masada dururken bile bizi rahatsız ederler ve onları kullanmadığımız durumlarda bile dikkatimizi çekerler. Akıllı telefonla oyalanmayı önlemek için en iyi çözüm; tamamen ortadan kaldırmaktır.” diyor Steve Magness


Buzdolabınız ya da kileriniz abur cuburlar ile doluysa, onları yemeniz çok daha muhtemeldir. Cihazlarınız için de aynı şey geçerli. Eğer onları sabahın ilk işi haline getirirseniz, erişilebilir hale getirerek oyalanma kaynaklarına daha fazla yer vereceksiniz. Telefonumu sabaha karşı kullandığım tek şey, “Calm” uygulamasıyla 20 dakikalık bir meditasyondur. Sonrasında, onu çalıştığım odadan çıkarıyorum.


Meditasyon  için 20 dakika ayırın

Bildiğimiz gibi, gerçeklik; uyarı ve cevap arasındaki boşlukta gerçekleşir. Bir olay olur ve biz bunun bir anlam ifade etmesini sağlarız. Ancak bu o kadar hızlı olur ki bir olaya, duruma veya duruma atfettiğimiz anlamın geçerliliğini sorgulayamayız. Anlamı kontrol altına almanın yolu, bu işlemi yavaşlatmaktır ve bu işlemi yavaşlatmanın yolu meditasyonla olur.


Aşırı tepki gösterme veya durumları gerçekten olduklarından daha stresli yapma eğilimindeyim. Ancak meditasyon uygulamalarım derinleştikçe derin bir enerjik kayma fark ettim. Daha önce beni rahatsız edecek şeylerin çoğunu yapmazdım. 20 dakikalık bir meditasyonla güne başladığım sabahlarda, daha kolay motive olabiliyor ve dağınıklık kaynaklarını neredeyse fazla hissetmiyorum.


Röportaj yaptığım en başarılı insanlar, okuduğum en iyi performans kitaplarının hepsi, manevi öğretileri ve  günlük meditasyon alışkanlığının hayatlarında oynadığı rolü belirtir. Bu, benim için günlük meditasyon yapma konusunda yeterli kanıt olduğunu gösteriyor.


Kitap oku, interneti değil!

İnternette okuma yaptığımız zaman, okumada daha çok, tarama yapma eğilimindeyiz. İnternet’te okuduğunuz şaşırtıcı makaleyi tartışan bir akşam yemeğinde ne sıklıkla bulunuyorsunuz? Hakkında yazmak istediklerim için neredeyse tüm fikirler kitaplardan elde ettiğim birikimlerimdir. Neredeyse hiçbiri internet üzerinden okuduklarımdan değil.


Bir saat derin, ayrıntılı çalışma yap

Bir saat derin çalışma, öz bakım gibidir. bu oldukça tatmin edici. Kendinize ve evreninize, kendinize ve zamanınıza değer verdiğinizin bir onaylamasıdır. Günün sadece odaklı, erken saatlerinde olağandışı şeyler yapabilirsiniz. Derin çalışmalarla, çabalarınızın da üstünde sonuçlar elde edebilirsiniz. İşyerindeki 80-20 kuralı. çıktılarınızın % 80’i çabanızın % 20’sinden gelir.


Sadece düşünmek için bir miktar yiyecek. Bu yazıyı yazmaya başladığımda, dikkat dağılmasını engellemek için 45 dakika kendimi ayarladım. Bu cümleyi yazarken, kelime sayımı üzerinde bir kontrol yapmaya karar verdim ve yaklaşık 35 dakikada 1200’den fazla kelime yazmış olduğumu fark ettim. Akışı ve derin çalışmaları bir araya getirdiğinizde böyle oluyor.


Dikkate değer son şey, sabah uyandığınızda Facebook, Instagram veya telefonunuzdaki herhangi bir şeyden gerçekten ne elde ediyorsunuz? Seni mutlu ya da daha başarılı mı yapıyor? Bu davranış sonucunda bir yıl boyunca zamanınızı boşa harcamış olmasaydınız, muhtemelen bir kitap yazabilir, bir iş kurabilir veya bir enstrüman öğrenebilirsiniz. Bunların hepsi hayatınızın kalitesi için telefonunuzun sağladığı geçici dopaminden çok daha fazlasını ortaya koyacaktır.


Recent Posts

See All

コメント


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page