top of page

Blog Posts

Güneşin Engebeli Manyetik Alanları, Atmosferinin Neden Bu Kadar Sıcak Olduğunu Açıklayabilir

2019'da New Mexico’daki White Sands Füze Menzilinden fırlatılan küçük bir sondaj roketi, şimdi güneşin farklı katmanlarını anlamamıza yardımcı oluyor. Bu katmanları kontrol eden manyetik alanların haritalanması, bilim adamlarının Dünya’daki uydular ve diğer teknolojiler için tehlikeli olabilecek güneş patlamalarını tahmin etmelerini sağlayabilir.


Güneşin yüzeyi olarak düşündüğümüz şey, onlarca yıldır ayrıntılı olarak incelenen, fotosfer adı verilen bir katmandır. Güneş atmosferinin fotosferin üzerindeki tabakası olan kromosfer çıplak gözle şeffaftır ve bu da çalışmayı çok daha zor hale getirmiştir.


NASA’nın Alabama’daki Marshall Uzay Uçuş Merkezi’nden David McKenzie ve meslektaşları, kromosferdeki manyetik alanları ilk kez ayrıntılı olarak ölçmek için Kromosferik Katman Spektropolarimetre-2 (CLASP-2) adı verilen sondaj roketini kullandılar. Bu önemli zira buradaki manyetik alanlar güneş patlamalarına ve güneşteki ısı ve enerji transferine yakından bağlıdır.


Şu anda, güneş patlamalarını genel olarak tahmin etmek imkansızdır

McKenzie, “Güneşin bir görüntüsünü işaret edebilir ve size hangi bölgelerin dolu, hangilerinin olmadığını söyleyebilirim, ancak tetiğin ne zaman çekileceğini size söyleyemem” diyor ve devamında ekliyor, "Tetikleyici, her ne ise, muhtemelen kromosferdeki manyetik alanlarda yatıyor"


Araştırmacılar, güneşin katmanları arasındaki sınırların düşündüğümüzden daha az pürüzsüz olduğunu ve sınırlar boyunca geniş çapta değişen manyetik alan kuvveti olduğunu buldular. McKenzie bunu bir çim tarlasının yüksekliğini ayırt etmeye çalışmakla karşılaştırır: uzaktan, tarlanın yüzeyi bariz görünebilir, ancak yaklaştıkça, tek tek çim bıçaklarının yüksekliklerindeki varyasyonlar daha net hale gelir.


Bu yapıları anlamak, güneş atmosferinin en dış kısmı olan koronanın neden güneşin yüzeyinden yüzlerce kat daha sıcak olduğunu anlamamıza da yardımcı olabilir. McKenzie, “Bu kadar ateşli olmaya hakkı yok ama yine de öyle” diyor ve devamında, “Manyetik alanlar yüzünden olduğundan oldukça eminiz, çünkü en fazla ısıyı en fazla manyetik alanın olduğu yerlerde görüyoruz, ancak bunun nasıl olduğunu gerçekten bilmiyoruz.”


22 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


  • Beyaz LinkedIn Simge
  • Beyaz Facebook Simge
  • Beyaz Heyecan Simge

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

bottom of page